A Holdon tényleg járt már az emberiség?
Bizonyíték pl. ez a fotó:
Ráadásul még csak nem is úgy bukik le a talaj a horizont alá, hogy ívesen, hanem egyszer csak eltűnik és mögötte már csak feketeség van.
"As the Moon is also much smaller than the Earth, the horizon is significantly nearer in photographs than Earthbound observers are used to seeing (an eye 1.7 m above completely flat ground will see the horizon 4.7 km away on Earth, but only 2.4 km away on the Moon).
Olyan választ nem tudok adni, amire mérget mernék venni, de van pár ötletem.
> Na jó, de ez közel sincs 2.4km.
A 2,4 km sík terepre igaz. Bár az Apollo-11 relatíve sík területre szállt le, de nem vízfelületre és nem tükörjégre. Kisebb, közelebbi domborzati formák ki is vehetőek más fényképeken. Elég egy nagyon enyhe lejtő, és máris csak a „hegygerincig” látsz csak el. (Kicsit túlozva ha egy völgyben állsz, akkor nem 4,7 km-re látsz el, csak a völgyet szegélyező hegy csúcsáig, ami akár pár száz méter is lehet.)
Kicsit számolgattam, hogy ehhez mekkora szögben kell megtörnie a talajnak, ha abból indulunk ki, hogy valóban 100 méterre látszik a horizont. (Bár ez méretbeli viszonyítási alap nélkül megkérdőjelezhető, de érzetre tényleg pár száz méternek tűnik.) A számítás alapján – ami még csak a Hold felszínének görbületét sem veszi alapul – ehhez elég két síknek tekinthető felület 1,14°-os eltérése. Vagy ha úgy tetszik, elég, ha az a bizonyos „hegygerinc” kb. 1 méter magasságú.
~ ~ ~
A másik érdekessége a fotó eredetijének megnézésekor, hogy eléggé fura a hisztogramja. Itt tudni kell, hogy sem a digitális, sem az analóg fényképezőgépeknél nem egyenesen arányos a kamerába bejövő fényerő, és a kész fényképen látható fényerő. Jellemzően alacsony fényintenzitás esetén levágja a kész képen a fényintenzitást. Lehet, hogy egy adott értékhez képest 50%-os fényintenzitás esetén a fényképen is egy adott szinthez képest 50%-os lesz a fényintenzitás, de ugyanezen viszonyítási rendszerben a 30%-os intenzitás már csak 28%-os, a 20%-os intenzitás már csak 2%-os, a 10%-os fényintenzitás már csak 1%-os fényerőt jelent a kész képen. Ilyen módon az alacsony fényerő folyamatos színátmenete a kész képen éles határvonalnak tűnik. Illusztráció (kis túlzással, hogy jobban érzékelhető legyen): [link]
Ergo még csak élesnek sem kell lennie annak az 1 méteres „hegygerincnek”, elég ha csak kicsit domborodik a talaj, a kész fotón a sötét szürke élesen feketébe megy át, az átmenet sokkal kontrasztosabbnak, a határvonal a világos és szürke között sokkal élesebb lesz. (Ezért nem látszanak a csillagok sem a képeken, mert ugyan a szem látja, de az akkori fényképezőgépekbe onnan olyan kevés fény jött, hogy feketére vágták le.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!