Az miért van, hogy egy madár sem fejlődött legalább olyan szintre az emberiség előtt, mint az emberek?
Egy részről az evolúció nem úgy működik, hogy te fejben kinézel egy célt, és feltételezed, hogy a természetnek is az a célja.
Más részről, részben átfedve az előbbivel, az evolúcióban nincs valami skála, amit az ember "megnyert". Az evolúciót az "nyeri", aki szaporodik, sikeres. Ilyen szempontból az ember nyilván nyert, de ugyanígy nyert a hangya, az E. coli baktérium és a galamb is.
Ráadásul sajnos a biológiában nem úgy van, hogy minden egyre több és jobb. Hanem úgy van általában, hogy egyre specializáltabb. Ahogy autóban sincs olyan, ami egyszerre forma 1-es ÉS tereprally, mert ami tulajdonság jó az egyiken (pl magas felfüggeszés), az rossz a másikban. A biológiában is mindennek ára van, pl a madáragy az a 3D-ben való navigációra sokkal jobb, mint az emberi, cserébe nem sok hely maradt intelligenciára. Az erőforrások limitáltak, szóval ha egy madár intelligenciát felesztene, akkor lehet, hogy navigációra nem maradna agya, és bénán repülne.
És még csemegének: az intelligencia nem feltétlenül előnyös tulajdonság. Ez nem úgy van, hogy valami mindig jó (minél erősebb, minél okosabb, minél stb). Az intelligencia jó bizonyos környezetben (ahogy a vastag bunda is csak bizonyos környezetben jó), szóval lehet hogy egy szuperintelligens madár nem is olyan előnyös.
Az intelligencia meglenne, de szárnyakkal, ujjak nélkül nem lehet civilizációt létrehozni.
A dinoszauruszoknak pedig nem kellett intelligencia a túléléshez, nem hozta be az árát.
"szárnyakkal, ujjak nélkül nem lehet civilizációt létrehozni"
:-DDD uhh, ez mekkora beleragadás ez emberi "felsőbbrendűség-tudatba"... biológusok hosszan sorolhatnák, hogy mennyi minden van tök bénán megoldva az emberben – többek között nincs szárnyunk, pedig mennyivel egyszerűbb volna(?) az élet... :-)
Ha a madaraknak fontosabb lett volna a jobb intelligencia kifejlesztése, mint az egyéb más tulajdonágaik, akkor bizonyára arra specializálódtak volna. (Ellenkező esetben természetesen kipusztultak volna.) Azonban erre nem volt szükségük. Ezért nem is alakult ki...
Nekünk szükségünk volt a nagyobb agykapacitásra, mivel ennek segítségével tudtunk fennmaradni. Az ember az agyán és kézügyességén kívül nem jeleskedik semmi másban az állatok között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!