Ha egy mátrix NxM-es, akkor a koordináták sorrendjét hogyan kell értelmezni?
Ekkor a mátrixot leíró táblázatnak N sora és M oszlopa van? Vagy éppen fordítva?
Ha X,Y koordinátára rendszerben képzeljük el a táblázatot, ahol
az X az első koordináta, vagyis hagyományosan ábrázolva a vízszintes tengely, amely az oszlopok (M) dimenziója
az Y pedig a második koordináta, vagyis hagyományosan a függőleges tengelyen ábrázolva, amely a sorok (N) dimenziója
akkor nem tűnik "felcseréltnek" a két tengely a mátrix és a koordináta rendszerek között?
Azaz egy mátrix táblázata mellett nem pont a másik tengelyen kéne a hagyományos X,Y dimenziókat ábrázolni? (Vagy a mátrixot felírni MxN-esként?)
Miért logikus ez?
Megj. Most nem arra gondolok, hogy így is, vagy úgy is lehetne értelmezni, hanem arra, hogy miért rögzült ez ilyen "fordítottan". Azzal is tisztában vagyok, hogy a mátrix elemei matematikailag nem teljesen értelmezhetők úgy, mint egy dimenzió mentén felvett számsorozat, de informatikai szempontból (ahol memória címzésekkel kell foglalkozni és mátrix számítások gyorsaságát optimalizálni memória szegmensek memóriába töltése szerint) igenis lehet alapja ennek a kérdésnek...
N: sor
M: oszlop
Nem összekeverendő a koordinátarendszerek jelölésével, pont fordítva van. Valamiért így találták jónak, el kell fogadni és kész.
Azonban a mátrix "eredete" a koordinátarandszer. Az n dimenziós teret n darab, egymásra merőleges egységvektor feszíti ki. A térben egy transzformációt egy n×n-es négyzetes mátrixszal reprezentálunk. Ezért, ha az egységvektorokat sorban egy n-rangú mátrixszal megszorozzuk, egy olyan vektorrendszert kapuk, ami szintén kifeszíti a teret. A térnek dimenziói vannak, ezért mondjuk, hogy a "mátrix dimenziója". Azonban ez csak négyzetes mátrixokra igaz, mert azoknak van valamilyen térgeometriai reprezentációjuk.
A mátrixok általánosítása révén lehet n×m-es mátrixunk, a műveletek ugyanazok, azonban ezeknek már nincs ilyen geometriai valóságos jelentésük. A sor-oszlpo sorrend a mátrixműveletek hagyományaiból származik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!