Van valami általánosítás azokra az emberekre akik jók matekból és még 1-2 reál tárgyból? ( Lent )
Ha szereted a matekot akkor elmagyarázom matekosan.
Van egy halmaz. Az emberek halmaza. Ebben benne van minden ember. Ezen a halmazon belül vannak a reál beállítottságúak, és a nem reál beállítottságúak. A reál beállítottságúak csoportjának van egy metszethalmaza az életüket előre tervező emberek halmazával. Viszont vannak olyan reálosok akik ezen kívül vannak. Sőt, lehet hogy egyenesen a saját életükre hanyag, megtervezetlen módon élő emberek halmazának és a reálosok halmazának a metszetében vannak.
Na, a lényeg annyi, hogy ez a halmazmegjelölés hogy "reálos" még semmilyen más tulajdonságát nem határozza meg az illetőnek. Lehet egy interperszonális kapcsolatokra teljesen képtelen, kiállhatatlan személyiség (van rá példám) és lehet egy hihetetlenül jó emberismerő, közösségeket szervező és összetartó ember is (szintén van rá példám).
Lehet egy önbecsülését tekintve arrogáns, öntelt gyökér, de lehet egy nagyon visszahúzódó, halk szavú valaki, aki pont hogy önértékelési gondokkal küzd.
Lehet egy flegma, mindennel szemben érdektelen, teljesen motiválatlan valaki, aki mellesleg fejben von negyedik gyököt, de lehet egy hihetetlenül ambiciózus, motivált valaki, aki szeretne valamiben elmélyülni az élete során, és az mondjuk a matematika lenne.
Az emberi társadalom átka és áldása is (mikor épp mi) hogy nem lehet egy tulajdonságot kiragadni, és erre az egyetlen tengelyre felfeszíteni az összes embert, az összes viselkedést, és az összes többi jellemvonást, mint okozatokat.
Nem lehet azt mondani egy kiragadott tulajdonság után hogy "akkor ebből következően viselkedik így meg így, és nem úgy meg úgy.".
A stréber baromira nem egyenlő a reál beállítottságúval. Ez kb ugyan akkora általánosítás mintha azt mondanám hogy "humán érdeklődésű=mindenhez hülye bölcsész".
Stréberből van humán területen is, akármennyire elképzelhetetlen gondolat ez.
A stréber ugyanis a magológép. Egy magológépet pedig nem érdekel mit raksz le elé. A magológépek bebifláznak bármit. Ha a tanár azt mondja nekik hogy "holnapra a 19. századi Magyarországtól az 56-os forradalomig kérem a magyar történelmet, ami a tankönyvben a 40. oldaltól a 240. oldalig terjed" akkor azt ugyan úgy bevágja, mintha azt mondná a tanár hogy "Holnapra a klasszikus dinamika egyenleteitől a hullámtannal kiegészítve a termodinamikáig kérek mindent, ami a 40. oldaltól a 240. oldalig tart".
Mert a stréber nem tanul, hanem seggel. Leül otthon, és ha kel 3 órán át, ha kell 5 órán át, ha kell 10 órán át mantrázza be magának az éppen előtte levő adatokat.
Ez a stréber, nem az hogy valakinek van affinitása egy tantárgyhoz, vagy valamilyen tudományhoz és az ahhoz kapcsolódó tantárgyakat szereti.
Egy biztos utolsó, te se nem stréber, se nem humános nem vagy, hanem hülye.
4-5-ös... Tökéletes iskolapéldája vagy annak, hogy valamit nem értesz, de azért az okoskodás felsőfokon megy... Gondolom olyanról, hogy "humor", még nem hallottál, vagy ha igen, akkor annak felismerése nagyon nem akar menni... De minek is menne, amikor te sokkal jobban szeretsz személyeskedni... Nekem mindegy, de ezzel csúnyán lejárattad magad, és ha nem gondolkozol, mielőtt leírsz valamit, a későbbiekben még fogod is.
Egyébként pedig azokat, akik jól tanulnak (értsd: nem (csak) magolnak), az iskolaközösség előszeretettel bélyegzi meg a stréber jelzővel (függetlenül a valós jelentésétől), így azon kívül, hogy frappáns volt a válaszom, egyben helytálló is, mivel sajnos a társadalmat is tükrözi.
Nincs ilyen általánosítás. Szinte biztos, hogy találhatsz olyan tulajdonságot, ami többé kevésbé illik mondjuk a reálos emberekre, de ez statisztikus véletlen.
Ha volna ilyen általánosítás, az azt jelentené, hogy az reál (matek) tárgyakat szeretők ilyen tulajdonságúak, és az ilyen tulajdonságúak általában reálosok. Azaz függőség (korreláció) van közöttük. A pszichológiával foglalkozóknak ilyen összefüggést még nem sikerült találniuk, de állítják, hogy azért nem, mert nincs.
Ami mondható. A reál tárgyak a természet törvényeit tárgyalják, ami azt jelenti, hogy kemény logika és szabályszerűség van mögöttük. Akik ezt szeretik, azért van így, mert értik. A természet nem rögtönöz. Érthető, hogy ezek az emberek más vonatkozású rendet, szabályokat is kedvelnek, mert kiszámíthatóvá tesz. De ez a kapcsolat neveltetésből, szemlélet elsajátításából fakad. És számos más ember, így humán beállítottságúak is kedvelik.
Az padig, hogy egy szituációt ki miként tekint, elsősorban az egyéniségétől, szemléletétől, beállítottságtól függ, majd a részletekben lehet, hogy a szakmai ismeretek is szerepet kapnak. De csak másodsorban.
Komplett általánosítás ugyan nem létezik, bár meg kell okvetlen jegyezni, hogy a reál-humán beállítottság erősen megjelenik többnyire a gondolkodásmódon át a napi teendőkig bezáróan.
A humán beállítottságúak jellemzően szabadelvűek, míg a reál beállítotságúak általában jól bevált sablonokat ill. előre kikalkulált megoldásokat választanak.
Kivétel persze akadhat, de a domináns többségről ez elmondható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!