Vannak-e tudományok a fizikán (és esetleg a kémián) kívül?
Ugye a tudományokat általában két részre szokták osztani: természet- és társadalomtudományokra. DE! Biztos, hogy a "társadalomtudományok" tudománynak tekinthetők? Ezek nem igazán egzaktak, nem értem, mit fedeznek fel. Például a történelem milyen módon tud bármit állítani a világról? Ugyanez igaz a közgazdaságtanra, a szociológiára stb. De egyébként a biológia sem annyira egzakt, sokkal több benne a statisztikai rész és nehezen tesz jóslásokat (bizonyos limitált körön kívül).
A többi ún. "tudományra" (JOGtudomány, HITtudomány, IRODALOMtudomány) már nem is vesztegélnék szót.
Matematika?
Műszaki tudományok?
Azt viszont inkább te fejtsd ki, hogy ez alatt mit értesz:
"biológia sem annyira egzakt, sokkal több benne a statisztikai rész"? Hogy mi?
Ennyi erővel "magasabb szinten" bármiben "több a statisztikai rész".
"Matematika?"
A matematika nem tudomány, hanem egy logikai rendszer, de állításai nem a valóságról szólnak.
"Műszaki tudományok?"
Azok nem tudományok, csak tudományos ismeretek konkrét célból történő alkalmazása.
"Azt viszont inkább te fejtsd ki, hogy ez alatt mit értesz:
"biológia sem annyira egzakt, sokkal több benne a statisztikai rész"? Hogy mi?
Ennyi erővel "magasabb szinten" bármiben "több a statisztikai rész"."
Azt értem itt, hogy a fizika viszonylag lineáris, kiszámítható, míg a biológia sokkal komplexebb rendszer, ezért nehezebb pontosan jósolni.
A tudományok közös lényege, hogy bizonyítékokon, megfigyeléseken alapuló módszertanuk van, amivel dolgoznak, elméleteket gyártanak, és a módszerek illetve elméletek alkalmassága a megállapítások érvényességének tükrében elemezhető (különböző mértékig). A természettudományok, lévén a valódi világ jelenségeit vizsgálják, nyilvánvalóan más módszereket használnak, mint a társadalomtudományok (bár lehet átfedés), mert eleve más a céljuk is. Ugyanígy a matematika, mint a formális gondolkodás, a logika és az absztrakt struktúrák kezelésének tudománya úgyszintén sajátos módszertant követ, és sikerességének mértéke az ellentmondásmentesség. Gyakorlati sikerét pedig az bizonyítja, hogy pusztán elméleti konstrukciói mennyire használhatók a valóság egyes részeinek leírására.
Konkrét kérdésedre válaszolva pl. a történelem olyan módon tud állítani valamit a világról, hogy az időbeliség által elősegített tárgyilagossággal és rálátással elemzi azokat a politikai, társadalmi, kulturális és technikai folyamatokat, amelyek az adott korban élők számára nem voltak sem összesíthetők, sem vizsgálhatók, és ezáltal jobban megérthetjük az egyéni emberi természet, vagy a társadalomnak mint összetett szerkezetnek a működését. De őszintén szólva csodálkozom, hogy te ezt nem érted. Időről-időre felbukkannak itt nagyokosok a GYK-n, akik utálják a matekot, és megkérdőjelezik a matematika tanításának még a létjogosultságát is, meg más nagyokosok, akik meg csak a matekban, fizikában és más természettdományokban hisznek, és minden mást dőreségnek és fölösleges időtöltésnek tartanak.
Szerencsére az igazság a kettő között van, és mindkét tábor képviselői beszűkült tudattal és érdeklődéssel rendelkező emberek, akik lenézik a másik oldalt, mert nem is értik, hogy az mivel foglalkozik és mi a szerepe az emberi kultúrában.
Élhetnénk még mindig az őskorban is, miközben dalokat farigcsálunk és meséket meg barlangrajzokat készítünk, vagy élhetnénk egy szupertechnologizált ám embertelen civilizációban is, ahol nincsenek érzelmek sem humanizmus, és mindent a kíméletlen racionalitás ural. Egyik sem lenne jó világ, azt hiszem.
"A tudományok közös lényege, hogy bizonyítékokon, megfigyeléseken alapuló módszertanuk van, amivel dolgoznak, elméleteket gyártanak, és a módszerek illetve elméletek alkalmassága a megállapítások érvényességének tükrében elemezhető (különböző mértékig)."
Egyet kifelejtettél. A tudománynak igen jó predikciós képességgel kell bírnia, úgy tudja visszaigazolni, hogy az elmélet jó. Ha azt mondom, hogy a gravitáció létezik, akkor elvárom, hogy ha egy tárgyat elejtek, leessen a földre.
"A természettudományok, lévén a valódi világ jelenségeit vizsgálják, nyilvánvalóan más módszereket használnak, mint a társadalomtudományok (bár lehet átfedés), mert eleve más a céljuk is."
Szkeptikus vagyok a "társadalomtudományokkal" kapcsolatban a módszerüket tekintve.
"Ugyanígy a matematika, mint a formális gondolkodás, a logika és az absztrakt struktúrák kezelésének tudománya úgyszintén sajátos módszertant követ, és sikerességének mértéke az ellentmondásmentesség. Gyakorlati sikerét pedig az bizonyítja, hogy pusztán elméleti konstrukciói mennyire használhatók a valóság egyes részeinek leírására."
Attól, hogy a matekot a világ leírására lehet használni, még nem jelenti azt automatikusan, hogy tudomány. Te magad ismerted el, hogy a logika meg a matek absztrakt rendszerek. Ergo egyikük se tudomány.
"Konkrét kérdésedre válaszolva pl. a történelem olyan módon tud állítani valamit a világról, hogy az időbeliség által elősegített tárgyilagossággal és rálátással elemzi azokat a politikai, társadalmi, kulturális és technikai folyamatokat, amelyek az adott korban élők számára nem voltak sem összesíthetők, sem vizsgálhatók, és ezáltal jobban megérthetjük az egyéni emberi természet, vagy a társadalomnak mint összetett szerkezetnek a működését."
Na és honnan tudod, hogy ezen vizsgálódás bármilyen eredményre vezet? Honnan tudod, hogy a történelemkönyvekben lévő magyarázatok jók? Nem lehet, hogy a rendszer túl bonyolult ahhoz, hogy ilyen állításokat tegyünk róla?
"De őszintén szólva csodálkozom, hogy te ezt nem érted. Időről-időre felbukkannak itt nagyokosok a GYK-n, akik utálják a matekot, és megkérdőjelezik a matematika tanításának még a létjogosultságát is, meg más nagyokosok, akik meg csak a matekban, fizikában és más természettdományokban hisznek, és minden mást dőreségnek és fölösleges időtöltésnek tartanak."
1) Honnan vetted, hogy "utálom a matekot" meg hogy "csak a természettudományokban hiszek"? Középiskolában a kedvenc tantárgyaim a matek és a töri voltak.
2) De attól még nem azt jelenti hogy a matekot vagy a törit tudománynak tartanám.
"Szerencsére az igazság a kettő között van, és mindkét tábor képviselői beszűkült tudattal és érdeklődéssel rendelkező emberek, akik lenézik a másik oldalt, mert nem is értik, hogy az mivel foglalkozik és mi a szerepe az emberi kultúrában."
Most őszintén, mikor mondtam, hogy lenézek mindent, ami nem fizika? Azt vitattam, hogy tudományok-e vagy sem.
"Élhetnénk még mindig az őskorban is, miközben dalokat farigcsálunk és meséket meg barlangrajzokat készítünk, vagy élhetnénk egy szupertechnologizált ám embertelen civilizációban is, ahol nincsenek érzelmek sem humanizmus, és mindent a kíméletlen racionalitás ural. Egyik sem lenne jó világ, azt hiszem."
Megint nem tudom, honnan vetted, hogy egy szuperracionális világban szeretnék élni :)
"Egyet kifelejtettél. A tudománynak igen jó predikciós képességgel kell bírnia, úgy tudja visszaigazolni, hogy az elmélet jó. Ha azt mondom, hogy a gravitáció létezik, akkor elvárom, hogy ha egy tárgyat elejtek, leessen a földre."
Ez implicite benne van a módszertanban, nem egy attól független jellegzetesség.
"Szkeptikus vagyok a "társadalomtudományokkal" kapcsolatban a módszerüket tekintve."
Ez nem változtat azon a tényen, hogy ezek a módszerek attól még léteznek. Legfeljebb te nem ismered őket.
"Attól, hogy a matekot a világ leírására lehet használni, még nem jelenti azt automatikusan, hogy tudomány. Te magad ismerted el, hogy a logika meg a matek absztrakt rendszerek. Ergo egyikük se tudomány."
Ilyet nem is írtam. Azt írtam, hogy van egy sajátos módszertanuk, amely egyébként axiomatikus felépítést követ. Ha viszont te önkényesen úgy definiálod a tudományt, mint olyasmit, ami csakis a objektív, embertől független valóság megismerésére törekszik, akkor ebbe a fizikán kívül semmi más nem fér bele. Viszont akkor így nincs is miről vitatkozni, mert akkor ez részedről egy kinyilatkoztatás.
"Na és honnan tudod, hogy ezen vizsgálódás bármilyen eredményre vezet? Honnan tudod, hogy a történelemkönyvekben lévő magyarázatok jók? Nem lehet, hogy a rendszer túl bonyolult ahhoz, hogy ilyen állításokat tegyünk róla?"
Pl. onnan, hogy ma kevesebb diktatorikus rezsim működik a világban, mint régebben, mert az emberek jó részében kialakult az igény arra, hogy ne egy vezető önkényeskedésén múljon az élete, és ne kelljen megvetésben vagy száműzetésben élnie az életét azért, mert más a vallása vagy az anyanyelve. A történelemkönyveket pedig olyanok írják, akik történelemmel foglalkoznak és hozzáférnek a történelmi dokumentumokhoz. És elég sokan vannak ilyenek, és a legtöbb kérdésben, a személyes világnézetettől függetlenül, egyet is értenek.
"1) Honnan vetted, hogy "utálom a matekot" meg hogy "csak a természettudományokban hiszek"? Középiskolában a kedvenc tantárgyaim a matek és a töri voltak.
2) De attól még nem azt jelenti hogy a matekot vagy a törit tudománynak tartanám."
Ehhez képet meglepő, hogy egyiknek sem érted sem a lényegét, sem a működését.
"Most őszintén, mikor mondtam, hogy lenézek mindent, ami nem fizika? Azt vitattam, hogy tudományok-e vagy sem."
Már a topiknyitó kérdés feltevése is elég provokatív, hiszen te a fizikát automatikusan tudománynak tekintve megkérdőjelezed minden másnak, még a matemematikának tudomány voltát is. A vicces persze az, hogy az egzaktságot említed, mint kritériumot, holott a fizika pont, hogy nem egzakt tudomány. Egzakt tudomány csak egy van, és az épp a matematika.
"Megint nem tudom, honnan vetted, hogy egy szuperracionális világban szeretnék élni :)"
Azt meg én nem tudom, hogy te honnan vetted, hogy én ezt gondoltam rólad. Ez csak egy érzékeltetése volt annak, hogy az emberi mivoltunknak egyaránt teljesen természetes velejárója az objektív természeti körülmények feltárása valamint saját emberi természetünkkel kapcsolatos működések és megnyilvánulások módszeres tanulmányozása is. Az előbbit közös néven természettudományoknak, az utóbbit humán tudományoknak nevezzük. A hangsúly a módszerességen van, amely a vizsgálódást, amennyire csak lehetséges, megpróbálja objektív szempontok alapján elvégezni. Ez jogosít fel bennünket arra, hogy a célok eltérésének dacára a politológiát meg az atomfizikát is tudománynak tekintsük.
Ha jól gondolom, bármilyen tevékenység, ami a tudományos módszer alkalmazásával az objektív megismerésre törekszik, tudománynak nevezhető. Ezeknek a tevékenységeknek a jól/rosszul elhatárolt területei lettek a tudományágak.
Nem hiszem, hogy érdemes belemenni abba, hogy mi egzakt és mi nem. A lényeg az, hogy milyen eszközöket használsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!