A tesla tekercs müködéséhez elektromos rezonancia kell? Ahoz hogy ez létre jöjjön mire van szükség?
A klasszikus Tesla-tekercs behangolásához jól jön egy GDO.(Mert két rezgőkör van.) Ezt nevezhetjük dip-oszcillátornak, hullámmérőnek vagy rezonancia mérőnek is. Kereskedelmi forgalomban nem nagyon találsz ilyen műszert, minden rádióamatőr maga építi meg a sajátját, mint jedi a kardját. Egy egyszerű változatot nem nehéz megépíteni, de kalibrálásához nem árt egy jól felszerelt, tapasztalt segítség.
Az elektronikus Tesla-tekercseknél csak egy rezgőkör van. Egy ilyen készülék visszacsatolással önmagát szabályozza.
Miért van szükség oszcillátorra?
A rezgőkörök saját frekvenciája (thomson képlet) és az áramkörök egyébb adataikat ki lehet számolni. Főleg ha mi rakjuk össze mert akkor pontosan tudjuk hogy mik vannak az adott áramkörben.
Számolni lehet, sőt kell is. De a gyakorlatban mindig vannak szórt kapacitások, és rejtett induktivitások. Hangfrekvencián elhanyagolható, de rádiófrekvencián nagyon be tudnak kavarni.
- - -
Van egy rezgőkörünk. A GDO-műszerre felhelyezzük a megfelelő tekercset, és aktív üzemmódba kapcsoljuk. A műszeren óvatosan elkezdjük tekergetni a forgókondenzátort.
Amikor a a műszer által kibocsájtott rezgés frekvenciája azonos a vizsgált rezgőkörrel, azt a műszer jelzi.
/ A vizsgált rezgőkör energiát von el az oszcillátortól./
Linkek:
Egy ehhez hasonlót én is akarok csinálni, csak LED kijelzéssel:
Értem.
A kétrezgő kör frekvenciája csak akkor jó ha a frekvenciák meg egyeznek? (és ha az egyik hullám hossza a másiknak egész számu többszöröse)
Hangolásra nincs könnyebb módszer? Hogyan csinálta ezt Tesla?
Úgy is lehet ha oszcillos
Nem nézki bonyolultnak. De olyan jó hogy ugyan azt a dolgot 200 féle képen tudják jelőlni.
Ha jól néztem itt besatírozott téglalappal jelzik az induktivitást.
Most feladtad a garabolyt. Gondolkozzak N. Tesla fejével!
Tesla 1891-ben mutatta be ezt a találmányát. Oszcilloszkópja nem volt - azok csak kb. 30 évvel később alakultak ki.
Viszont valami ilyesmije lehetett:
Nikol Bácsinak tekercse, kondenzátora, Deprez-műszere volt. Germániumdiódája ugyan nem akadt, de volt mexikói galenit-kristály detektornak.
Biztosan feltűnt, hogy olyan ez a ketyere, mint egy detektoros rádió. Csak hangszóró helyett feszültség mérővel végződik. Hullámmérőnek, vagy térerősség-mérőnek is nevezik. ( Kötnek rá antennát, vagy nem. )
Eddig tartott amit tudok. Most jön amit feltételezek:
Nikol Bácsi a új találmánya közelében egy ilyen műszert tekergetett, és két frekvencián talált jelet. Az erősebb jel a gerjesztő tekercsből jött, a gyengébb az volt, hogy a szekunder kör is próbált rezegni, de nem nagyon sikerült.
Nikol Bácsi ekkor addig ügyködött, míg a két jel-csúcsot össze nem hozta - lett is nagy szikrázás.
- - - - -
A drága mutatós műszer helyettesíthető tranzisztor(ok), és LED(-ek) kombinációjával. Nem abszolút értéket kell mérni, elég feszültség csúcsot detektálni.
Ha multiméterrel meg mérem a minimum vagy maximum impedanciát(kapcsolástól függően) és egy állítható kondenzátorral azonosra állítom a két impedanciát úgy is be lehet állítani a rezonanciát?
(a multiméter méréshatára miatt a beállításig kisebb feszültségget addok az áramkörre mint normál müködés közben)
Ez így nem jó mert akkor mindent a tápáramhoz kell igazítani.
A 2. rezgőkörnek keresem meg a max/min impedanciáját és az 1. áramkör frekvenciáját igazítom hozzá egy állítható kondenzátorral.
Ez így már müködhet?
?
Tegyük fel, hogy ideiglenes kapcsolásként összeállítasz egy abszorpciós frekvencia mérőt! ( Egy multimétert is használhatsz indikátornak. ) A műszer tekercse érzékeli a Tesla-trafó nagyfrekvenciás mágneses terét. Nem kell érintkeznie vele, elég ha a közelében van, és a tekercsek párhuzamosak.
A forgókondenzátort lassan elforgatva feszültség-csúcsokat keresel. Ha nincs kalibrálva a frekvenciamérő, egyszerűen megjelölöd azt a forgó állást ahol a jelet találtál.
Jut eszembe multiméter! Gondolom digitális, azzal elég gyöszös munka feszültség csúcsot keresni. Mit szólsz ehhez:
A Deprez-műszer, vagy multiméter helyére.
Ajánlom ezt az oldalt, a Tesla-tekerccsel foglalkozó topik is van:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!