Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyik fizikai törvény mondja...

Ay carramba! kérdése:

Melyik fizikai törvény mondja ki, hogy a semmiből nem lehet anyagot előállítani/teremteni?

Figyelt kérdés

2016. szept. 10. 19:57
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
55%
A termodinamika 1. főtétele.
2016. szept. 10. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Vree ***** válasza:
100%

Csőre töltött kérdés?

Ez inkább tűnik vallásos kérdésnek, mint fizikával kapcsolatosnak.


Akárhogy is, a fizikában léteznek ún. megmaradási törvények, amik kimondják, hogy egy zárt, teljes rendszerben bizonyos összértékek nem változhatnak, azaz bár átalakíthatod őket más formákba, ahol ez a felcserélhetőség lehetséges, de bizonyos összértékük mindig állandó marad.

Ilyenek például:

az energiamegmaradás

a lendület és perdület megmaradása

az elektromos töltés megmaradása

a színtöltés (a gluon és kvark részecskéknél) megmaradása


Vannak még mások is, de ezekhez több kitétel és magyarázat szükséges (ha érdekel kezdheted itt [link] )

2016. szept. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

"Ez inkább tűnik vallásos kérdésnek, mint fizikával kapcsolatosnak."

Nem, csak múltkor hallottam a TV-ben róla, de elfelejtettem, hogy mi a neve, keresgéltem az interneten, de nem találtam azt, amit szerettem volna.

1.-nek köszi!

2016. szept. 10. 20:33
 4/15 anonim ***** válasza:
2016. szept. 10. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
2016. szept. 10. 21:39
 6/15 Vree ***** válasza:

Sziasztok,

Remélem megengedi az a kedves kérdező aki írt nekem, ha itt adok választ a kérdésére, mert azt hiszem a többi téma iránt érdeklődőnek is releváns. :)


"Szia! Lattam a pusztulo univerzum c filmet es ott a vilagegyetem megszuneset,magyarazzak, ilyen egyik lehetseges megszunes a "nagy zrrr", amikor is az utolso foton, az utolso feketelyuk is megszunik!

Tenyleg nem ertem! Itt mi van az energia megmaradas torvenyevel?"


Azt hiszem, egy népszerű félreértés, hogy a Big Bang (vagy bármilyen hipotetikus jövőbeli fordított "Nagy Reccs") anyag keletkezése a semmiből vagy eltűnése a semmibe.

Valójában a Big Bang pillanatában vagy az előtt létezett összes energia ugyanannyi, mint amennyi bármilyen későbbi időpontban létezik (és ugyanez vonatkozik az összes többi megmaradó mennyiségre is).


Egyébként itt van egy érdekes dolog: amikor az energiát típusokra bontjuk, a két nagy csopot, amibe a legtöbb altípus végül sorolódik, az a mozgási (idegen szóval kinetikus) energia, illetve a potenciális vagy helyzeti energia, ami annak a függvénye, hogy milyen messze található egymástól két kölcsönhatásban lévő test - kölcsönhatásokon itt a 4 alapvető erőt értjük, amiből a két közismert a gravitáció és az elektromágneses taszítás és vonzás.


Az az érdekes, hogy ez a kettő ellentétes előjellel esik latba.


Alexei Filippenko és Jay Pasachoff a következőt írják:

"Ha elejtesz egy nyugalmi állapotban lévő labdát (0 energia), mozgási energiát nyer, amint a Föld felé zuhan. De ezt az energianyereséget kiegyensúlyozza a negítív [potenciális] gravitációs energia, ahogy közelebb kerül a Föld középpontjához, így az energiák összege mindig zéró marad."


És Stephen Hawking írja, hogy:

"Egy térben mindenhol egyforma univerzum esetében kimutathatjuk, hogy a negatív gravitációs energia pontosan kiegyenlíti az anyag által képviselt pozitív energiát; így az univerzum energiaösszege végül mindig zéró."


Ami konkrétan a pusztuló unverzumot és a fekete lyukakat illeti:


a fekete lyukak "párolognak", elektromágneses feketetest-sugárzás (részecske-szintű hőközlés) formájában visszasugározza a benne lévő anyagot (bár ez a folyamat beláthatatlan ideig tart [1 után 67 db nulla egy csillagméretű, 100 db nulla egy szupermasszív lyuk esetében - konzultálj a [link] oldallal a kozmikus események időtartamáról viszonyítási alapért]. Tehát igen, a fekete lyukak megszűnnek - de ez nem jár a tartalmuk, az energiájuk eltűnésével!


Ami az alapvető részecskéket (mint a foton) illeti, ezek "teremthetőek" - nem a semmiből, hanem a saját külön erő-mezőik "kvantáiként", és pontosan ez történik a Big Bang modellben.

Nincs jó magyar linkem, de a Big Bang elképzelt szakaszai tartalmazzák ennek a leírását: [link]


Sajnos az említett filmet (Pusztuló Univerzum) nem láttam.

2016. szept. 10. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Mojjo ***** válasza:
Csak, hogy a kérdésre is válaszoljunk: semelyik.
2016. szept. 11. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Dehogynem. Valamelyiknek ez a lényege. Ebben rögzített az álláspontom.
2016. szept. 11. 08:16
 9/15 Mojjo ***** válasza:

@8: felőlem lerögzítheted az álláspontod, de ahogy Vree is utalt rá, könnyen lehet, hogy egy olyan aprócska dolog, mint az univerzum is lehet, hogy a semmiből keletkezett. És az talán elég nagy képződmény ahhoz, hogy ne hanyagoljuk el, nagyvonalúan legyintve. Bővebben:


[link]

2016. szept. 11. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Az univerzum igaz hogy golflabda méretű volt, de ugyanakkor roppant sűrű is. És miért ne lehetne lehetséges az, hogy egy olyan törvény szülessen, ami az említett dologra utal? Te mondtad azt, hogy semelyik. Felőlem is mondhatsz akármit, én néztem azt a műsort, és nem pedig te. Nem igaz?

+Nagyon köszönöm a linked, érdekes.

2016. szept. 11. 15:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!