Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerettek Filozofálni? A...

Szerettek Filozofálni? A Tudatról lenne egy kérdésem. (Többi lent)

Figyelt kérdés
A jövőben kifejlesztenek egy olyan technológiát, amellyel az emberi tudatot át helyezik egy gép testbe. Egy játék után jött az ötlet, hogy mi lesz azzal a testtel amibe „áthelyezik” a tudatot mert ha nem úgy sikerül és csak lemásolják az már nem ugyan az a tudat lesz ami az ember testében van mivel az a tudat csak egy másolat az eredeti tudat pedig kívül van. Vajon az emberi tudatot lehetséges lesz valaha az emberi testen kívül helyezni egy gépbe akár? 18/f

2016. máj. 20. 23:13
 1/7 Ozmium42 ***** válasza:
Biztos, hogy soha nem lesz lehetséges áthelyezni, mert a tudat egyrészt oszthatatlan, másrészt nem egy anyagi objektum, hogy benne van a fejedben, kiveszik és átrakják. A te saját idegrendszered hozza létre a te saját tudatodat. Elméletileg (csak elméletileg, gyakorlatilag nem) le lehet másolni az idegrendszered, ami létrehoz egy azonos tudatot, illetve létre lehet hozni azonos tudatot akármilyen megfelelő mögöttes "harverrel", de attól semmi esetre sem fog a te tudatot kimozdulni a te saját fejedből. Ugyanaz, mint számítógép esetén. Egy programot átmásolni tudsz egyik gépről a másikra, de az egyik gépen lévő program nem megy át a másik gépre, csak keletkezik egy másodpéldány.
2016. máj. 20. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem egészen értek egyet, áthelyezni is lehet, nem csak másolni, ha már ezt a példát hoztad fel. Azt írod, hogy nem egy anyagi objektum, majd a következő mondatban az idegrendszerről írsz, ami pedig az. Ha másolatról beszélünk, akkor az az eredeti tökéletes másolata lehet csak, így beszélhetünk a tudat duplikációjáról, ahol ha megszüntetjük az eredetit, a másolat elméletben ugyanúgy működhet tovább, amennyiben minden szükséges feltétel adott hozzá, de ezt szintén implikálja a tökéletes másolat megléte, ha beszélhetünk annak valódiságáról. Ahogy te is írod, létrehoz egy azonos tudatot, akkor már beszélhetünk a tudat kimozdításáról is, s ha megszűnik az eredeti, esetleg természetes módon (elhalálozással), akkor a másolat egy tökéletesebb platformon létezhet tovább, ilyenkor beszélhetünk a tudat digitalizációjáról is, ahol a hálózatra töltjük a tudatot, nem is szükséges hozzá biológiai létező, vagy közvetlen hordozó, de itt már számolni kell a tudat elkallódásáról és dekonstrukciójáról, amennyiben megszűnik a korlátozása, amit a testünktől kap.
2016. máj. 21. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Továbbra is tartom, hogy a tudat nem anyagi természetű. Itt most nem valami ezoterikés dologra gondolok, csak arra, hogy elvont fogalom. Egy idegrendszer létrehoz valamit, amit tudatnak nevezünk. Egy másik idegrendszer, vagy gép, akármi, szintén létrehoz egy tudatot, de az egy másik tudat, akkor is, ha az elsőnek a pontos másolata. Olyan absztrakt dolog a tudat, mint például a szín. Van egy piros labdád, meg egy színtelen. Át akarod vinni a piros színt a másik labdára, hogy legyen egy másik piros labdád, vagy a régi helyett egy új, de ugyanolyan színű. Lefestheted ugyanolyan pirosra, de az akkor sem ugyanaz a labda. Ha lemásolsz egy tudatot, attól az eredetinek nem lesz jobb, ugyanúgy meghal. Sőt, abban a pillanatban, hogy már két tudat létezik egyszerre, különböző tapasztalatot szereznek, és már távolodnak egymástól.
2016. máj. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A kvantum-összefonódás elve alapján létezhet ugyanaz a dolog egyszerre két helyen is, így a tudat is, amennyiben a tökéletes másolatokat csakugyan azoknak tekintjük, ám mégis feltételezzük, hogy legalább egy van belőle. Az érzékelés szempontjából is létezhez egyetlen dologból több, a tárgyaknak nem ideája van, hanem jelensége, melyek akár végtelen számban ismétlődhetnek. Ha feltételezzük, hogy létezik két duplikált tudat egymástól függetlenül is, úgy nem szűnik meg létezni a másik, ha az egyik igen. Ám a tudat amúgy is csak egy nézőpont, irányulás, valami/valaki ami/aki figyel, nem tapasztal, nincsenek emlékei, sem személyisége, az a szubjektum. Ebből a szempontból valóban felvetül a probléma, hogy a tudathoz tartozó szubjektum mennyiben marad ugyanaz, ha új helyre kerül, s új élmények, információk érik. Ebben az esetben gondolhatnánk, hogy nem lesz ugyanaz a tudat, ám nem hunyhatunk szemet a tudat immanenciája felett, s hogy a dolgok változnak és nem az emberek, ahol az embert, mint tudatot vesszük, akit látszólag a körülmények befolyásoltságára érhetnek olyan változások, hogy azt mondhassuk, többé már nem ugyanaz a személy, vagy teljesen megváltozott, de ne feledjük, az aki figyel, mindig ugyanaz marad, nem teljesen függetlenül a szubjektum képlékenységétől. A tudat ugyanaz marad, ugyanaz a semmi, hiába érhetik módosító hatások, vagy létezhet erősebb vagy gyengébb minőségében. Ha sikerül detektálni a tudat helyét és működésének módját átfogóan, akkor nem látom akadályát a transzplantációnak. Az pedig, hogy létrejöhet-e másolat az eredeti példány felszámolása nélkül, vagy az eredeti másolata jön létre úgy, hogy annak megszűnésével a másolat születik meg egy másik, irányított és ismert helyen, egyelőre még kérdéses, de ennek már morális és vallási hozadékai is vannak.. Bár azt nem egészen értem, hogy miért is kellene a két tudatnak függetlennel lennie egymástól. Lehetne köztük kapcsolat, bár akkor a tudat kiterjesztése lenne már ez, ahogy a kvantum-összefonódásnál is, ugyanaz a dolog létezik az érzékelés számára egyszerre két helyen. Tehát itt felmerül az objektivizmus és szubjektivizmus dichotómiájának problémája is, bár fenomenológiailag csak utóbbiról beszélhetünk, ami azt bizonyítaná, hogy létezik egyazon tudat kettő példányban való manifesztációjának bizonyossága, ha deklaráljuk, hogy minden, amit érzékelünk, igaz.
2016. máj. 21. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Biztos, hogy soha nem lesz lehetséges áthelyezni"


Ha van elég jó technológiád, ami külön tudja választani az idegrendszert a test többi részétől, majd pedig köré építeni egy másik testet, akkor igenis át lehet majd helyezni. Persze itt még nem tart ma a technológia, de kijelenteni hogy soha nem is fog, azért túlzás.

2016. máj. 21. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Ozmium42 ***** válasza:

A kvantum-összefonódásban nem ugyanaz a dolog létezik egyszerre két helyen, hanem két darab, egyszerre keletkező részecske között áll fent olyan kapcsolat, hogy ha valami történik az egyikkel, akkor az azonnali hatást vált ki a másikban is. A hullámfüggvény pedig szintén nem azt jelenti, hogy a részecske egyszerre van két helyen, hanem newtoni mechanika helyett, ami pontszerűnek és diszkrétnek írja le a részecske pozícióját és mozgását, a hullámfüggvény egy valószínűségi hullámot ad eredményül, vagyis azt tudod megmondani belőle, hogy a tér tetszőleges térfogat elemeiben mekkora valószínűséggel tudod detektálni a részecskét. Ez persze úgy néz ki, hogy mondjuk egyszerre két helyen is 50% valószínűséggel "van ott", de valójában pont az a lényeg, hogy 100% valószínűséggel nincsen se itt, se ott.


Meg ugye a kvantumfizika részecskékre vonatkozik, nem elvont fogalmakra, és főleg nem makroszkopikus tárgyakra, mint egy idegrendszer.

2016. máj. 21. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Ozmium42 ***** válasza:
#5 Ez jogos felvetés, de ez szervátültetést jelent, miközben a tudat nem megy sehova, hanem marad az eredeti "helyén". A kérdés olyasmit sugall, hogy az idegrendszer menthetetlen, de a tudatot ki kellene menekíteni belőle valahogy, és erre írtam, hogy lehetetlen.
2016. máj. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!