Mi van a legutolsó galaxison túl? Merre fele tágul a világegyetem?
Valamit nem vettél figyelembe: a világ TÁGUL.
Jelenleg kb. 14 mrd évre látunk vissza - és ennek a világnak az átmérője 96 mrd fényév.
Nyilván ennél nagyobb - de ezt már nem látjuk, MERT az ennél távolabbi részek már fénysebesség FÖLÖTT távolodnak tőlünk. Valószínűleg bárhol is állnánk ebben a világban, ugyanezt látnánk - csak egy kicsit más gömböt, de mindig mi lennénk a közepén.
Kétszeres fénysebesség nincs, mivel az a két rész, amiről beszélsz, nincsen kapcsolatban egymással.
A lufis példa pedig nagyon jó... legalábbis elképzelés szintjén. Próbáld meg elképzelni.
A világunk NEM gömb alakú! Max. az a rész, amit látunk belőle. A világunk valószínűleg egy hipergömb felszíne.
Ne lovagoljunk azon hogy hypergömb-e vagy sem, végülis te is elismered hogy "valószínűleg", tehát nem biztos a tudósok feltételezik. Mi átlagemberek meg úgysem tudjuk elképzelni, mert nem tudunk semmit sem elképzelni ami 4D-s. Én láttam már hyperkocka 3D-vetületét, fogtam a kezemben (plexiből volt megépítve).
De nem tudom magamelé képzelni milyen ez 4D-ben. Hazudik aki azt állítja "lát" 4D-ben mégha csak a lelki szemeivel is.
Viszont megint beírtál egy számot hogy 96 milliárd fényév átmérőjű, aztán elismerted hogy csak 14 milliárdig látunk el. Tehát az azon kívüli részről az ég adta világon semmilyen információnk nem lehet. Mert nem lehetséges, hisz onnan nem kapunk sem fényt sem rádiójeleket, se semmi mást. Akkor mégis ki és honnan vette ezt hogy 96 milliárd fényév? Valami forrást ha tudósok jutottak erre please.
"beírtál egy számot hogy 96 milliárd fényév átmérőjű, aztán elismerted hogy csak 14 milliárdig látunk el."
Nem értetted:
IDŐBEN 14 mrd évre látunk vissza.
TÁVOLSÁGBAN ez jelenleg 96 mrd fényév (átmérőjű) gömb.
A hipergömböt pedig tényleg nagyon nehéz elképzelni, viszont valószínűleg ez a világunk alakja. Mármint ennek a felszíne... ha nem megy, képzelj el egy lufit, az is ad egy képet. A lufin, amit mi látunk, az egy kör. Ez a látható világunk. Aztán, ha szerencsénk van, akkor ez a kör magába foglalja az egész lufit - sajnos ez nem valószínű, és az is lehet, hogy csak egy pici kis kört látunk a lufi hatalmas felszínéből.
A világegyetem a végtelenbe tágul, ráadásul gyorsulva, tehát minél nagyobb a tágulás, annál gyorsabbá válik
Ne gondold, hogy van valami téglafal az univerzum határán, és ha űrhajóval nekihajtasz akkor felrobbansz, szó sincs erről
Az univerzum határán túl a semmi van - más nem is lehetne ott, ha lenne bármiféle fal van ilyesmi, akkor nem tudna a tér tovább tágulni
"Egyszerre tágul az egész világ - méghozzá sokkal gyorsabban, mint a fénysebesség."
"az már gyorsabban távolodik, mint a fénysebesség."
A fénysebességnél gyorsabban nem tud tágulni semmi, még a foton se tud gyorsabban haladni, tehát ez baromság
Pláne aminek tömege van, az főként nemtud szóval ez még egy baromság
"Sőt azt is kimutatták és bebizonyították hogy a kezdetek után egy nagyon gyors a fénysebesség sokszorosával történő tágulás következett be."
Na ilyet senki nem mutatott ki, pláne nem bizonyított be, hacsak nem valami John Ógóbógó sarlatán, az ötdolláros "vidd haza a házi labort öt dollárért" készletével
"Nyilván ennél nagyobb - de ezt már nem látjuk, MERT az ennél távolabbi részek már fénysebesség FÖLÖTT távolodnak tőlünk."
Leírhatod ezt az ökörséget még ötvenszer, nem fogja igazzá tenni
Tudod, #14: ha semmit nem értesz az egészből, akkor inkább nem kéne írnod.
Olvasd el még egyszer, amit írtam.
Figyelmesen.
Nézed meg a példákat, amelyeket adtam.
Próbáld megérteni.
Ha így sem megy, akkor hallgass Dávid Gyulát.
Lehet hogy semmit nem értek az egészből, abban viszont az egész tudóstársadalom teljesen biztos, hogy a fénysebesség fölött semmi nem mozoghat. Még a tömeggel nem rendelkező dolgok SE.
Nagyon szívesen meghallgatom Dávid Gyulát, de tisztelettel szólva, ő is tévedhet. Pláne ha ilyesmit állít, hogy bármi gyorsabban mozog vagy tágul a fénysebességnél.
Biztos van pár ilyen John Ógóbógó, aki állít ilyet. Azt se vitatom, hogy pár bulvároldal lehoz egy-egy ilyen cikket az olvasottság növelésére, de ezeknek egytől egyig nulla a valóságalapjuk. Nem létezhet a fénysebességnél nagyobb sebesség a mi univerzumunkban. A példáid egyike se támasztja alá, hogy létezhet fénysebességnél nagyobb sebesség. Itt nem én vagyok az, akinek nem kéne írnia.
"az egész tudóstársadalom teljesen biztos, hogy a fénysebesség fölött semmi nem mozoghat."
Ez valóban így van a mi terünkben.
Tehát a térben akárhova mész: OTT, ABBAN A PONTBAN valóban semmi nem mozoghat a fénynél gyorsabban.
De a tér tágul. Ha megnézel 2 távoli pontot a térben, ahol mindkét pontban áll valaki, ezek a pontok távolodni fognak egymástól.
Minél távolabb vannak ezek a pontok, az ott ÁLLÓ valakik annál gyorsabban távolodnak egymástól.
Ez olyan, mint amikor felfújsz egy lufit.
𝐕𝐀𝐍 olyan távolság - méghozzá ez 48 milliárd fényév - ahol ha megnézed ezeket a pontokat, akkor pontosan fénysebességgel távolodnak egymástól.
Az ennél TÁVOLABBI pontok a fénysebesség FÖLÖTT távolodnak egymástól - ami azt is jelenti, hogy soha nem láthatják egymást.
Ezt nem is vitatta senki, hogy a tér tágul. Ez tény. Azt vitatom, hogy mindez fénysebesség felett történik, ez ugyanis lehetetlen.
A belátható világegyetemünk sajnos nincs 48 milliárd fényév átmérőjű sajnos, jelenleg 28 milliárd fényév a legmesszebb, ameddig ellátunk. Tehát már ott megfeneklik a dolog, hogy el se tudnánk látni 48 milliárd fényévnyi távolságra.
Ennélfogva kijelenteni, hogy ennél távolabb mi történik, mi hova tágul mekkora sebességgel, szimpla fantáziálás. Viszont mivel mindez a mi univerzumunkban történik, ahol a fénysebesség egy meghaladhatatlan állandó, nagyobb összeget mernék tenni rá, hogy ott se mozog vagy tágul a fénysebességnél gyorsabban sehova semmi.
Tényleg nem tudom, hogy honnan veszed ezeket és miért.
A látható világunk ÁTMÉRŐJE 96 milliárd fényév, és a becslések szerint a világ több, mint 300-szor ekkora. Nem tudjuk, mennyivel több, de minimum ekkora.
A világ többi részéről, amit most nem látunk, azért tudunk valamit, mert az ősrobbanásnál (és utána egy ideig) még elég kicsi volt ahhoz, hogy az egész látható legyen, és ebből ma is tudunk érzékelni valamit. Ez azt jelenti, hogy ahogy a világ tágult, mindig keletkezett benne valamennyi fény, és ezt ma is tudjuk mérni.
"ott se mozog vagy tágul a fénysebességnél gyorsabban sehova semmi"
Tényleg olyan nehéz felfogni, hogy OTT is ÁLLNAK a dolgok?
Ott sem rohangásznak fénysebességgel.
A TÉR TÁGUL. Mindenütt egyformán.
Vegyünk durva becslést:
ha kb. 50 milliárd fényévre innen fénysebességgel tágul, akkor 5 milliárd fényévre 30000 km/mp sebességgel, 5 millió fényévre 30 km/mp sebességgel, 1 millió fényévre 6 km/mp sebességgel, ezer fényévre 6 m/mp sebességgel, egy fényévre 6 mm/mp sebességgel, HOZZÁNK KÉPEST!
Figyelj: HOZZÁNK KÉPEST!
HÁROM centimétert tágul másodpercenként a tér köztünk és a legközelebbi csillag között.
Ha odamész, nem veszel észre semmit, mert ott is minden ugyanolyan, mint itt.
Hogy honnan veszem? Ez a jelenlegi tudományos álláspont. Kapásból ahogy rákeresek arra, hogy mekkora a belátható világegyetem, kiadja a Google, hogy 28 milliárd fényév. A National Geographic állítása következik:
"Ami biztos, hogy az ismert világegyetem ennek csak töredéke. A belátható univerzum körülbelül 28 milliárd fényév, és hozzávetőlegesen 125 milliárd galaxis népesíti be."
Tehát nem valami harmadrangú bulvároldal, szóval akár még igaz is lehet az állítás. Ennyi az tehát, amit látunk is belőle.
Hogy a tényleges átmérő mekkora, azt le se lehet írni számokkal, mert folyamatosan tágul (de továbbra se fénysebesség felett). Holnap reggelre már sok milliárd fényévvel nagyobb lesz az a bizonyos átmérő.
Sehol nem "állnak" a dolgok az univerzumban. Mindenhol mozognak, egymáshoz képest is. Alapdolog, hogy a világegyetemben nincs kitüntetett pont. Ha lenne valami ami semerre se mozogna, akkor nyilván létezne ilyen kitüntetett pont. Tehát nincs. Nincs mihez viszonyítani, mert minden mozog, semmi se áll egy helyben.
Ezt továbbra se vitattam sehol, hogy a tér tágul, vagy hogy hozzánk képest mi merre van, mert ez továbbra is tény. Azt vitattam én is - és kb. mindenki, aki ért is a fizikához - hogy mindez nem történik a fénysebességnél gyorsabban. Nem történhet, mert a fénysebesség az abszolút határsebesség. Tágulat minden mindenfelé, ezt semmi nem tiltja meg, viszont a határsebességnél gyorsabban semmi nem mozoghat és tágulhat sehova. Lehet, hogy valami párhuzamos univerzumban a fény képes egymillió km/sec sebességre is, de ez már nagyon kívül esik a mi valóságunkon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!