Ha egyedül otthon elkezdek tanulni Kvantummechanikát, fogom tudni érteni?
Az ilyen ingyenes, pláne online tesztek nem megbízhatóak. A komolyakat mindig papíron oldod meg kontrollált körülmények között.
Mellesleg anno (kb. 15 éve) a Mensa tesztje sem volt túl nehéz. És az csak a felső 2 illetve 1 százalékot méri, és az nem számít különösebben kiemelkedőnek. Az pont azt jelenti, hogy egy zsúfolt metrókocsiban jó eséllyel neked van a legmagasabb IQ-d, de a szomszédos kocsiban is van egy hozzád hasonló.
Vannak még olyan csoportok is, hogy Mega Society meg Giga Society, amelyek értelemszerűen a felső egymilliomodot illetve milliárdodot jelentik. Ez utóbbiba valószínűleg csak néhány ember tartozik az egész bolygón. :) Ezek a tesztek időkorlát nélkül megoldhatók de nem használhatsz hozzá bizonyos segédeszközöket (pl. interneten segédanyagokat vagy mások ötleteit).
Visszatérve a kvantummechanikához: egy jó didaktikus bevezető a témába Ramamurti Shankar könyve: Principles of Quantum Mechanics. Az elején szépen sorba veszi azt a matekot, ami kell, és fokozatosan építi fel azokat a fizikai fogalmakat, amelyek szükségesek a megértéshez, egyben személetet is adva a magasabb szintű problémák tárgyalásához. Ez alapján már fel tudod mérni, hogy mi az ami megvan neked matekból meg fizikából ahhoz, hogy elindulj.
Szerintem Geszti Tamás Kvantummechanikája elég jó. Engem is tanított az öreg, és nagy tudású embernek ismertem meg. Azonban a könyv nem fed le mindent. A legfontosabbakat tartalmazza modern jelölésrendszerrel, és lehet, hogy kicsit magas annak, aki kezdő szinten áll. Pár modern fogalmat is tárgyal, de minden tudományt több forrásból érdemes tanulni, hogy az embernek szélesedjen a rálátása és persze a lexikális tudása is.
Megveheted Nagy Károly Kvantummechanikáját is, de nekem Geszti könyve jobban bejött, mert modernebb felfogású.
A külföldi szakkönyvek megértéséhez nem kell magas szintű angoltudás. Legtöbbször egyszerű jelent és jelen idejű szenvedő szerkezetet használnak, amihez egy középfok elég, az olyan kötő- és magyarázószavak mint "therefore", "hence" meg "straightforward" egy idő után megszokottakká válnak. Ezért merném pl. ajánlani J. J. Sakurai-nak a "Modern Quantum Mechanics" című könyvét is. Ebben feladatok is vannak, a megoldásokat meg külön le lehet vadászni internetről. Mondjuk a könyvet is, ha nem akarsz az Amazonon 100 dollárt fizetni érte. :)
Az angolom még alapfokon sincs és nem is tervezem fejleszteni, mert valahogy nem megy.
Viszont a két könyvajánlást köszönöm! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!