Hogyan változik/deformálódik a kör keresztmetszete nyújtáskor?
kevés az adat...
kör keresztmetszetű drót sugárirányú "nyújtásra" csökkenéssel reagál, mivel "összenyomod" (ovális lesz). Keresztmetszetre merőlegesen (hosszában) nyújtva is csökken. a keresztmetszetből lejött terület különbség a hosszúsághoz adódik (ha nem forgácsolod).
Szilárdságtan feladat
több adatot nem adott :
Na így már jobb. Színtiszta húzással nyújtásnál a kör keresztmetszetű (homogénnak feltételezett) anyag keresztmetszete csak annyit változik, hogy csökken az átmérő.
De még mindig kevés az adat, ennyi még mindig lehetővé teszi, hogy mondjuk nyújtásnak kitett lemezbe fúrt furatról van szó, ott a nyújtási irányba álló nagytengelyű ellipszis lesz.
az az érzésem, hogy a könyvben csak több adat van a kérdés körül, mert így olyan "gépésztelen" a kérdés.
Vagyis kör keresztmetszetű rúd. A nyújtás sima húzó igénybevétel?
Mert a hideghúzás, mint technológiai művelet más tészta, ott adott, eredetinél kisebb átmérőjű "lyukon húzzák át az anyagot, ott a keresztmetszet olyan formájú lesz, amit a "lyuk" ad, a szövetszerkezet meg változik, a közepétől kifelé az anyag egyre jobban "zömül", változik a rácsszerkezet, keresztmetszetileg a rádiusz mentén változó lesz.
De gondolom nem erről van szó.
Akkor a válasz, mint írtam elsőre, kisebb átmérőjű kör keresztmetszet.
Ha a nyújtást kísérő harántösszehúzódásra kérdezel, akkor a válasz, hogy a harántmérték relatív megváltozása (\delta d/d) egyenesen arányos a hosszméret relatív megváltozásával (\delta L/L), az arányossági tényező pedig -\mu ahol \mu a Poisson szám és nagyobb vagy egyenlő 0-val általában.
Vannak olyan speciáls anyagok, amelyek térfogata nőhet nyújtáskor, ekkor a Poisson-szám negatív, de jól sejthetem, hogy arra neked nincs szükséged.
Nagyon érdekes és változatos válaszok születtek, előkerült itt sokminden, aminek feléről szerintem a kérdező azt sem tudja mi...
Részemről a kérdésre a válasz a következő: Tegyük fel, hogy a rúd
-anyaga lineárisan rugalmas;
-prizmatikus;
-homogén;
-izotróp;
-a húzóigénybevétel egytengelyű;
-a húzóerő párhuzamos a szimmetriatengellyel;
-teljesüljön a Sant-Vanent-elv;
-legyen pozitív a Poisson-tényező;
Ekkor igaz a következő:
-a rúd vizsgált kersztmetszete kör marad;
-a vizsgált keresztmetszet átmérője csökken;
-az igénybevétel utáni átmérő az egyszerűsített Hooke-törvény alapján számítható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!