Miért mondják néhányan, hogy nem fejleszthető az intelligencia?
Mondjuk vannak feladatok, amiket nem tudok megoldani először az IQ teszten (Raven). Ha valaki elmondja a megoldást, akkor ugyanúgy el tudom sajátítani a megoldás metódusát, vagyis eggyel növekszik a megoldási sablonjaim száma, ami alapján átgondolok egy feladatot.
Ez egyszerű tanulás, a gondolkodási, megoldási módok ismeretanyagának kibővítése, így miért ne lehetne tanulással fejleszteni az intelligenciát?
Persze azoknál, akik 80 alattival rendelkeznek nem működne ez megfelelően, ebből feltételezhetjük, hogy minél magasabb az alap intelligencia, még annál jobban fejleszthető, mert a magasabb intelligencia azt is előre jósolja, hogy az illető minél több dolgot meg is tud tanulni?
Persze, be lehet gyakorolni a megoldási sablonokat...
De az IQ teszteknek nem pont az a lényegük, hogy milyen gyorsan jössz rá egy probléma megoldására? Ha előre begyakorlod a feladatokat, akkor magasabb pontszámot érhetsz el a teszten, csak semmi értelme...
Az intelligenciát egyébként valóban meg lehet növelni, de csak minimális mértékben, nootropikumokkal.
Az IQ is fejleszthető, csak még nincs ennek hagyománya. Az IQ-t kreatív módon kell edzeni. Minél többet foglalkozol absztrakt problémákkal, az idegrendszered annál jobban átalakul.
Nyilván akinek eseménytelen az élete, nem próbál új dolgokat megismerni, nem olvas, nem érdekli a tudomány, az nehezen fog fejlődni.
Meg igazából a lusta emberek szeretik azt hinni, hogy ez születési adottság, így nekik semmit nem kell tenniük ahhoz, hogy fejlődjenek.
Én magamon is látom, hogy mennyit fejlődtem az elmúlt 3-4 év alatt, szóval saját példán is látom, hogy az IQ fejleszthető.
Az IQ teszt megoldóképesség, vagy maga az intelligencia fejlődik a gyakorlással?
Talán így érthetőbben rámutatok a gondolatmenetre:
Melyik gyereknek lesz nagyobb problémamegoldó képessége és intelligenciája később?
1. Az, amelyik nem csinál semmi kreatívat, hanem bemagolja a tényeket, amit a tanár felad neki.
2. Az, aki mint a matematikában gondolkodási mechanizmusokat sajátít el, következtetések útján jut el, megtanulja a tények és eredmények közti összefüggést is?
A másodikra azt mondanátok, hogy bemagolta a megoldást és az oda vezető utakat is, de valójában ezzel a megoldási ismerete bővült, még több irányba el tud vonatkoztatni.
Vagyis ha onnantól kezdve az új metódussal is el tud vonatkoztatni, akkor intelligensebb lett, de ha csakis olyan feladatokhoz tudja alkalmazni, akkor nem? Akár még ezt is mérni lehetne, de összefüggő teszt feladatokkal.
Egy busman a maga környezetében lehet, hogy egy lángész, de a "nyugati" típusú teszten fogyatékosnak határoznák meg.
Pár nap/hét alatt lehet, hogy fel lehetne turbózni 50-100 ponttal az eredményét.
Ilyen biztos van, de ettől még nem biztos, hogy intelligensebb lesz.
Én úgy tudom elképzelni, hogy van egy max IQ hányadosod, amit akkor tudsz elérni, ha az agyad csúcsra van járatva, és minden oké.
Mint hogy le tudod futni az 1km-t 3 perc alatt.
Ha nem használod egy ideig az izmaid (agyad) akkor a mért érték sokkal gyengébb lesz.
Szóval bizonyos határokig "fejleszthető".
Ha rákattansz a tesztekre (gyakorlással), akkor (szerintem) biztos, hogy a kapott eredmény fölébecsül a valósnak.
Mivel "átlagos" gondolkozású emberekre van "bekalibrálva" a teszt pontozása.
Mindenre kiterjedő tesztet lehetetlenség csinálni.
Az intelligencia az amit az IQ teszt mér. Ha nem mérjük akkor nem tudunk róla semmit. Viszont sokféle IQ teszt készíthető és ezek mérési eredménye eltérő lesz, kultúrafüggően, nyelvtől függően stb.
Az intelligencia fejleszthető, hogy hogyan azt az előttem válaszolók már leírták.
Az viszont igaz, hogy a műveltség könnyebben és gyorsabban fejleszthető, mint az intelligencia. Az intelligenciát jobban befolyásolják öröklött sajátosságok, mint tanult dolgok vagy környezeti hatások.
"Egy busman a maga környezetében lehet, hogy egy lángész, de a "nyugati" típusú teszten fogyatékosnak határoznák meg."
És valószínűleg a busmanoknak is hasonlóan lehangoló véleménye lenne rólunk, ha mi mennénk hozzá vendégségbe.
Az intelligencia ugyanis valószínűleg nem az, amit az IQ teszttel mérünk. Az a problémamegoldó képesség talán.
Én, ha egy embert intelligensnek mondok, nem feltétlenül a probléma megoldó képességére gondolok, hanem annál jóval mélyebb emberi tulajdonságára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!