A kérdésem egyszerű. Van-e véletlen? Érhet-e szerencse?
Ez nagyon filozofikus kérdés.
A nap kitöréseiből származtatnak véletlen számsorozatokat, de tulajdonképpen annak is megvan a fizikája.
A természeti jelenségek leírhatók fizikai és kémiai rendszerekkel.
Szóval ilyen értelemben nincs véletlen.
Ha te mondasz egy számot 1 és 100 között, annak is megvan a kémiája, tehát az sem véletlen?
Ugyanakkor a szerencse nem a véletlenen múlik. Vannak valószínűségi tényezők, ezek kijátszásával a szerencse nem csak egy esedékes valami lehet, hanem egy számítható valami is. Sőt! Sokszor mondják valakire, hogy szerencsés, mert jó élete van. Ott például kevés köze van a szerencsének az életéhez, mert azért ő kő keményen megdolgozott a legtöbb esetben, vagy jó kapcsolatai voltak és könnyen tudott előrejutni. De ez nem szerencse.
Szerencse az, amikor te nem teszel semmit egy eseményért, mégis bekövetkezik. Van jó szerencse és balszerencse.
Balszerencsére egy példa, ha rád dől egy fa. Node mit kerestél ott egy kidőlő fa mellett? Vihar volt? Akkor bizony esélyes, hogy fák fognak kidőlni. Öreg volt a fa? Azt valakinek karban kellett volna tartania. Te vágtad ki a fát? Ennek van tudománya, 10 centis pontossággal szépen ki lehet dönteni egy fát. Más vágta a fát? Miért álltál alatta? stb...
A szerencse létezik, de sokszor félre van értelmezve.
Érhet, nem is kicsi.
Nekem van olyan ismerősöm, aki elment feladni egy levelet, aztán nem is akart venni kaparós sorsjegyet, csak rádumálta a kasszás.
Nyert vele, majd sokáig nem kellett gondolkodnia, mivel pont előtte való nap hallott egy telefonbeszélgetést, ami egy komplett üzleti terv volt.
A gazdája épp az EU csatlakozást várta.
Utána járt, kiderült, hogy simán működik és tényleg kaphat egy zsák pénzt.
Mellé örökölt még egy házat is, nagy portával.
Itt még nincs vége a sztorinak, mert mikor beindította a vállalkozását, akkor az egyik konkurencia feje meghalt, az acsarkodó örökösök meg jól tönkrevágtak mindent.
Szal így nehéz lett volna megbukni :)
Ha nem hiszel a véletlenben, soha nem érhet váratlan szerencse.
A véletlen létének követelménye az, hogy ne ássunk elég mélyre az okokban.
Számunkra van olyan, hogy szerencse, mert nem ismerünk minden információt, de igazából ezek nem is annyira véletlenek meg szerencsés dolgok, ha meg lenne a kellő ismeret akkor előre is lehetne tudni. Millió kis apró dologból összeállnak ezek az események, ha tudnánk az összes összefüggést, minden jelenlegi és múltbéli kémiai, fizikai, biológiai, pszichológiai stb tulajdonságait és állapotát akkor ezeket előre meg lehetne határozni.
Ugyanúgy, ahogy mondjuk egy ferdén elhajított tárgynak a leérkezési helyét is ki tudod számítani az összes paraméter ismeretében, ez az élet minden területére igaz lehetne ha az összes információt tudnád.
Egy kicsit szélsőséges és hülye példa :
Fiatal srác elindul a zebrán, nem néz szét, jön egy autó, te úgy látod nem fog megállni időben, odaszaladsz ellököd előre a srácot és így megmenekül, viszont téged elcsap az autó. Aztán mondja, hogy jajj milyen szerencséje van, hogy itt voltál, meg észrevetted, neked meg elég szívás a dolog.
De nem szerencse, hogy itt voltál, azért voltál itt, mert le kellett menned a boltba tejért. Miért? Mert túl sokat ivott a gyereked, miért? Mert a tejet szereti és csak 1 litert vettél két nappal ezelőtt a boltba stb.
Az meg, hogy észrevetted és úgy döntöttél, hogy megmented a srácot az a te személyiségedből ered, szintén az is hogy észrevetted, van akinek fel se tűnt volna, van aki meg nem csinált volna semmit.
A srác meg miért nem figyelt az úton? Szakított a barátnőjével pár órája, nem érdekelte semmi, csak ezen rágódott. És miért pont itt sétált? Mert a volt barátnőjéhez indult bocsánatot kérni aki erre lakik. Miért szakítottak? Mert a srác elfelejtette a lány szülinapját mert ... stb
És a kocsiban a férfi miért nem vette észre, hogy mennek át a zebrán? Leesett a telefonja és utánanyúlt. Miért nyúlt utána? Fontos munkával kapcsolatos dologról beszélt rajta. Miért esett le a telefon? Mert egy kátyú volt az úton amire ráhajtott a sofőr. Szintén stb.
Szóval ilyen millió kis dolgokra visszavezethető dolgok, alkotnak egy-egy eseményt. Ha egy külső szemlélő ismerte volna az összes információt, hogy a kátyú elég nagy ahhoz, hogy a telefon leessen miatta, hogy ki hogy reagál a dolgokra, a kocsi pontos sebessége, tulajdonságai stb. akkor ezt előre meg tudta volna mondani, hogy ez fog történni, és neki ez már nem szerencse, vagy szerencsétlenség lenne.
79%
Te olyan hülye vagy, hogy hülyébb már nem is lehetnél.
A kvantumfizikában a részecskék viselkedésére Heisenberg határozatlansági elve jellemző, vagyis részecske szinten elvileg sem lehet pontosan előrejelezni dolgokat, csak valószínűségeket lehet meghatározni. Ez valódi véletlen.
Ezen felül igaz az, amit fentebb írtak: a világ ok-okozati összefüggései visszafejthetetlenül bonyolultak, és mindennapi életünk során jelentős elhanyagolásokkal élünk, és ez a felszínesség megengedi a véletlen események bekövetkezését, még ha ez nem is a szoros értelemben vett véletlen.
A szerencse nem más, mint kedvező véletlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!