Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek letezik veletlen...

Hunika kérdése:

Szerintetek letezik veletlen vagy szerencse?

Figyelt kérdés

2012. szept. 5. 16:43
 1/9 anonim ***** válasza:
64%
persze. de lehet róla sokat okoskodni hogy nézőpont kérdése meg blablabla.
2012. szept. 5. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
de te meikben hiszel es mit gondolsz van ezekre tudomanyos magyarazat?
2012. szept. 5. 16:55
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

nem csak hogy tudományos magyarázat "van rá", hanem a matematika egy egész ága ezzel foglalkozik: a statisztika és valószínűség számítás.


azért furcsa egy kicsit a kérdésed, mert a véletlen, és a szerencse szavak is régóta bent vannak a köztudatban és mindenki használja őket, és elég egyértelmű a jelentésük:


véletlenül csinálok valamit, ha nem állt szándékomban okozója lenni egy általam okozott eseménynek, nem tudtam előre, hogy ez lesz.


szerencsém van, ha egy kis valószínűségű esemény bekövetkezik, és ennek az eseménynek rám nézve pozitív hatása van.

2012. szept. 5. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

ertem. es amikor peldaul beledobok egy labdat egy dobozba es

utana ujra probalkozok 10 szer 20 szor de nem sikerul. mondjuk a baratom ravagja ahh szerencsed volt.ez mitol fugg?

2012. szept. 5. 17:11
 5/9 anonim ***** válasza:

itt jön be a nézőpont kérdése:


a te nézőpontodból a szerencsétől függ, mivel nem látsz be a dobozba, és valszeg jól megkeveredtek a labdák a dobozban. De nyilván ha megfigyelhetnéd, hogy melyik labda hova került a rájuk ható fizikai erőhatások következtében, és úgy nyúlnál be egy helyre, akkor már tudatosan húznál ki egy adott labdát, tudatában lennél annak hogy melyikért nyúlsz.

2012. szept. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
ertem nagyjabol
2012. szept. 5. 17:21
 7/9 anonim ***** válasza:
58%
Nincsenek véletlenek az Univerzumban. Mindennek van előzménye és valami következménye. Csak persze, ha nem tudjuk, hogy mi az előzmény, akkor azt mondjuk: Véletlen.
2012. szept. 5. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
enis valahogy ugy tudtam hogy veletlenek nincsenek
2012. szept. 6. 11:50
 9/9 anonim ***** válasza:

Valaki azt írta, hogy egyszerű a véletlen fogalma, pedig nem igazán az. Én a véletlennek két féle jelentését is ismerem, és a kettő nem egyezik egymással.


Egyik fajtája amit először írtak a többiek. Pl. van 5 gyufásdoboz, és az egyikbe elrejtenek egy pénzérmét. Te nem tudod, hogy melyikben van, csak tippelsz, és eltalálod, erre mondjuk, hogy véletlen. Ha tudatában vagy, mert

a) meglested,

b) felemelted és megérezted,

c) átlátsz a dobozon, :D

d) stb.,

akkor a dolog már nem véletlen, mert információhoz jutottál a pénzérme hollétét illetően. Akkor véletlen, ha semmiféle információhoz nem jutottál. Ez a fajta véletlen nyilvánvalóan létezik.


A véletlen másik jelentése, amit az utolsó kolléga hozott fel, vagyis hogy minden eseménynek van fizikai előzménye, tehát a kezdeti időpont (pl. az ősrobbanás) már magában foglalja a későbbi történéseket. Ez egyébként a determináció filozófiája (vallásosan kifejezve az eleve elrendelés). És egészen a 20. század elejéig a fizikusok teljesen biztosak voltak benne, hogy a világ determinált, ezt a hitet azonban jelentősen megingatta a kvantumfizika. A fizika jelen álláspontja szerint a világ nem determinált, de ki tudja, az is lehet, hogy minden eseménynek van oka mikroszkopikus szinten is, csak olyan dimenziókban lelhető rájuk magyarázat, amelyeket mi nem tudunk megfigyelni. Ez tehát tudtommal nyitott kérdés, de alapvetően úgy számolnak jelenleg, hogy a részecskék elhelyezkedésének van bizonyos valószínűsége, de előre nem meghatározott. Tehát a fizika jelen álláspontja szerint ebben az értelemben IS vannak véletlenek.


Persze lehetséges, hogy a véletlen második jelentése örökre filozófiai jellegű kérdés lesz. Sokan hangoztatnak afféle kliséket, hogy semmi sem véletlen az életben, minden okkal történik, pont ez a pár volt számomra megteremtve, stb. Ezek filozófiai, hitbéli kijelentések, amelyekben én személy szerint nem igazán hiszek, de mivel ez a tudomány rovat, ez igazából teljesen irreleváns ebben a topikban.

2012. szept. 6. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!