Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Radioaktív hulladékok tárolása...

Radioaktív hulladékok tárolása hogy történik?

Figyelt kérdés
Mi szerint építenek ilyen létesítményeket? milyen szempontokkal? Milyen alapanyagokat? (gondolom nem csak betont használnak fel, hanem miket úgy értem) Kérem hozzáértők írjanak!!! köszönöm!
2015. máj. 22. 16:35
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, hogy kis és közepes aktivitású hulladék tárolására szolgál vagy nagy aktivitásúéra. Amúgy jobbára úgy működik a dolog, hogy valamilyen tömörítő eljárással (ez lehet présgép, folyadékoknál a víz elvonása, ha csak felületi szennyezettség akkor a felület megtisztítása és sima hulladékként kezelés, vagy szimplán optimális méretű hulladékokat dobálunk a hordóba :D) után kondicionálás történik, ez jobbára azt jelenti hogy a hordót teleöntik betonnal és az megköt, de kerámiába is zárhatják a hulladékot vagy elégethetik (Magyarországon nincs jogszabály a radioaktív hulladék égetésére így nem tehetjük meg) meg van még néhány inkább kísérleti eljárás. Ezeket a hordókat meg Bátaapátiban vagy a másik hulladéklerakónál (nem jut eszembe a neve) telepakolnak egy termet és utána azt is beöntik betonnal. Nagy aktivitású hulladéktároló még sehol nincs, de a tervek szerint ott üvegesítéssel fogjuk hordóba helyezni a hulladékot és ha megtelt egy szoba hordókkal ugyanúgy beöntjük cementtel, bentonittal vagy hasonló anyaggal.
2015. máj. 22. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az első gyakorlati szempont, hogy a létesítmény emberi léptékkel örök életű. A hulladék felezési idejét figyelembe véve, millió években kell mérni a szigetelést. Ezalatt a létesítmény nem mehet tönkre semmiféle hatásra se.

Ezért az ilyen tárolás többnyire nagyon mélyen a föld alatt történik, többnyire lehagyott mélyművelésű bányákban. Így a sugárhatást nemcsak a létesítmény anyaga, hanem maga a földréteg is csökkenti. A tárolandó sugárzó anyagtól függően választják meg a tartály formáját, anyagát. Utóbbi többnyire valamilyen ólomötvözet, előbbi - ha más szempont ellent nem mond, gömb. Nem túl nagy egységeket készítenek, ezeket helyezik el a bánya mélyén, ahol a falazatot tartós betonnal erősítik. A legfőbb szempont itt, hogy a sugárzó anyag ne szóródjon szét, hogy a rétegvizek ki ne oldhassák és el ne szállíthassák - akár a felszínre. Egy földrengés magát a betonfalat elvileg széttörheti (megrepesztheti), ezért olyan hely kell, ahol kevés és kicsi földrengések fordulnak csak elő. A védelem többszörös, a gömb a leginkább ellenálló külső hatásoknak, és azért van több egység, mert ha a beton el is törik (reped) az áramló vizek ettől még az egyébként ép tartályt nem zavarják. Azok anyaga éppen ezért maró anyagoknak is ellen kell hogy álljon. Egy nagyon bonyolult, sokszoros védelmet nyújtó és sok szempontot kivédő rendszerről van szó. Általában normál körülmények között egyetlen védelmi elem is elegendő a felszíni élet zavartalanságához. A sok elem a különféle esetleges hatások kivédésére szolgál, szintén többszörösen. Ezért mérhetetlenül drága egy ilyen rendszer.

2015. máj. 22. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!