Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A radioaktív sugárzásnak...

A radioaktív sugárzásnak milyen hatása van az emberi szervezetre?

Figyelt kérdés
Azon kívül hogy drasztikusan megnől a rák kockázata.
2013. ápr. 11. 19:03
 1/5 anonim ***** válasza:
97%

Attól függ, milyen sugárzás. Az alfa és béta sugárzás elsősorban durván roncsol, égési sebeket okoz, sejtkárosodással, sejtelhalással. Viszont rákos elváltozást annyira nem, hiszen a sejt maga meghal általában, lévén szabályosan szétbombázzák. Leginkább ez a két fajta sugárzás káros, azonban az alfa sugarak ellen egy vékony műanyag lap, a béta sugarak ellen meg egy vastagabb réteg levegő is jó védelmet nyújt. Ilyen esetben az a legveszélyesebb, hogyha alfa vagy bétabomló anyag kerül a szervezetbe (pl, jód bizonyos izotópjai - reaktor balesetnél ez szokott a legveszélyesebb lenni, hiszen nem ürül, sőt, a szervezet legfontosabb helyeire, különböző mirigyekbe kerül, és az ott keletkező sugárzás rendkívül nagy károkat tud okozni. Ezért is szoktak ilyen esetben nagy dózisban jódot adagolni, hogy a bekerülő, sugárzó jód minél gyorsabban ürüljön).


A gamma-sugárzás egészségtelenebb, az ugyanis remekül áthatol a testen, és véletlenszerűen károsít - így remekül van rá esély, hogy a sejtben megsérül a DNS, miközben a sejt maga életképes marad - ezért növekszik meg a rák kockázata. Természetesen nagy dózisban okoz annyi sejtkárosodást és elhalást, hogy végül az egész szervezet működése leáll. Különösen veszélyes azokon a területen, ahol gyakori a sejtosztódás, pl csontvelőben, herékben, stb, mivel a sérült DNS osztódik, akkor sokkalta nagyobb esély lesz a rákra.

2013. ápr. 11. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm Sir Butcher a kimerítő választ, nem egy kérdésemre adtál már magyarázatot. :D

Én konkrétan egy nukleáris fegyver által okozott sugárzásra gondoltam.

És mi lenne ha a sugárzás változó mértékben de befedné a világot? Létezhetne attól még az élet?

2013. ápr. 11. 21:30
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nincs mit :)


Egy nukleáris fegyvernél igazából a sugárzás "másodlagos" károkozás, ott inkább maga a robbanás és a hőhatás az, ami igazán pusztít, valóban radioaktív szóródás viszonylagosan kevés, hiszen a bomba lényege az, hogy minél több hasadóanyag átalakuljon, lehetőleg minél több energiává. Természetesen nagyon súlyos károkat okoz az is, de a robbanáshoz képest csekélyet, és szerencsére nem szóródik a környezetben annyira (ellenben pl egy atomerőmű felrobbanásakor, amikor nem láncreakció történik, hanem kémiai robbanás, tehát maga a sugárzó anyag szóródik szét).


Erre az elvre épül az úgy nevezett "piszkos bomba", amikor egyszerű kémiai robbanással szórnak szét sugárzó anyagot, ezzel hosszú-hosszú évekre életveszélyessé téve a környéket.


A sugárzás hosszú távon meg egy "vicces" dolog, hiszen az emberi test számtalan védekező mechanizmussal rendelkezik, lévén folyamatosan mindenhonnan érkezik a testünkbe sugárzás, hála egyrészt a kozmikus háttérsugárzásnak, másrészt a különböző bomló anyagoknak, izotópoknak is van egy sugárzásmennyisége, ami ér minket. A test ezt a háttérsugárzást (nagyrészt) korlátlan ideig elviseli (kivéve ha nem, ekkor lesz a rák), de ezeket a hibákat nagyon-nagy arányban javítani lehet. Sőt, ennél nagyobb szintű besugárzást is képes a test kijavítani. A sugárzásnál inkább az a "jó" ha inkább rövid dózisok érik a szervezetet, mivel akkor az dózisok között a sejtek képesek javítani (illetve, elpusztítani magukat, rákot megelőzendő) míg a folyamatos, még ha alacsonyabb szintű besugárzás esetén a hatás folyamatosan összeadódik, és egyre nagyobb az esélye a halálos betegségnek, illetve a sejtek működésképtelenségének.


Visszatérve a főmenübe - pár atomfegyver területileg okozna károkat, és létrehozna egy időre "fertőzött" területet, de pl Csernobil maga világméretben több sugárszennyezést okozott, mint a japánra ledobott két atombomba. Természetesen ha kilőnénk egymásra pár ezret, akkor biza az emberiségnek annyi lenne, de ha észak-korea kilőne kettőt, és az a tenger fölött valahol felrobbanna, az érzékelhető károkat nem okozna (gyanítom erre jön a kérdés :) )


Ha pedig a háttérsugárzás mértéke a jelenlegi többszörösére nőne, hát, akkor megszívtuk. Mi, emberek mindenképpen, és velünk a legtöbb földfelszíni élőlény is. Érdekes módon a vízben élőknek nem lenne gáz, ugyanis a víz csodálatos védőfal a sugárzás ellen, így az óceáni élőlények a jelenleginél akár 1000x erősebb sugárzást se igazán vennének észre. Persze mi igen, de ahhoz annyi atomfegyver kéne, hogy maga a robbanások okozta pusztítás irtana ki minket, nem a sugárzás.


Az élet pedig létezne, de még hogy... Vicces dolog ez az élet, pláne az ember - annyira központinak érezzük magunkat, holott alig vagyunk valamik :) Ha mi szétatomoznánk a felszínt, a tengerben az élőlények élnének mint, hát, hal a vízben... De ha még a tengereket is megmérgeznének, és a bolygó felső kérgét is elperzselnénk, az élet akkor is élne tovább. A föld alatt ugyanis hemzseg az élet, több kilométer mélységben is - és mi, béna emberek, egyszerűen nem tudunk olyat csinálni, ami sterilizálná az életet ezen a bolygón. Pláne nem sugárzással - vannak mikroba fajok, amik remekül elvannak olyan mértékű sugárzás mellett is, ami a legtöbb földi élőlénynek abszolút halálos lenne.


Szóval, ne féltsd az életet - az embert félts csak, mi vagyunk törékenyek :) Ha mi kifüstölnénk magunkat, a Föld észre se venné. Pár milliárd év múlva valószínűleg itt koslatna egy másik élőlény, és esetleg sugárzásmérővel nézne egy-két érdekes pontot a bolygón, hogy ott vajon miért van egy egészen leheletnyit erősebb sugárzás, mint máshol :)

2013. ápr. 13. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A kis mértékű radioaktív sugárzás még hasznos is, hiszen vannak hasznos az, evolúciót előre vivő mutációk.

Sőt, vannak olyan baktériumok, amelyek sugárzó kőzeteken élnek. (Elég, ha a hőt hasznosítják, és a sugárzást kibírják.)

Atomháború esetén nem tűnne el a Föld élővilága, de alaposan átrendeződne. Például a csótányok életben maradnának. Mekkorára nőnének, úgysem fogjuk meglátni.

2013. ápr. 14. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Ha az egész Földet be is teríti a radioaktív sugárzás akkor is fennmarad a medveállatka. Kb. gombostű fejnyi állatka, ugyanúgy megél a tengerben mint ahogy a tavakban és a földben. 10 évig is kibírja víz nélkül. Ellenáll a radioaktív sugárzásnak és még a teljes vákumnak kitettséget (legismertebb formája az űr) is túléli.
2014. ápr. 25. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!