Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért fontos a tudományos...

Miért fontos a tudományos kísérleteknél az ismételhetőség? Egy-egy százalék döntheti el a statisztikákban, hogy mi számít valósnak?

Figyelt kérdés
Ha pl a placebó hatást vizsgálják (hogy képes-e az ember a hite által öngyógyító folyamatokat beindítani), és tízezer emberből ötezernél működik, ötezernél pedig nem, akkor az lesz a tudományos eredmény, hogy létezik, de csak az emberek 50%-ánál? És hogy ha az arány 49%-51% a nem sikerültek kárára? Akkor hivatalosan nem létezik placebo hatás? (Vagy ha 1%-99%?) És ha a vizsgált alanyok többsége, kb 90%-a meggyógyul, akkor az lesz a hivatalos eredmény, hogy nem is placebo, hanem a beadott gomb vagy cukorka valóban gyógyhatású?

2015. febr. 25. 07:12
1 2 3
 21/27 A kérdező kommentje:

Oké, köszi. :)

Többieknek is köszi a válaszokat!

2015. febr. 25. 13:01
 22/27 anonim ***** válasza:
100%

Kezdetnek pár példa:

[link]


[link]


:)

2015. febr. 25. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
100%
Haha. Az első link alatt szereplőben van némi hézag a hipotézisvizsgálatok előtt. :D Amúgy az első link alatt a Khi-négyzet próba címmel tárgyalják is éppen azt, amit én mondtam.
2015. febr. 25. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
49%

Nem konkrétan a témához tartozik, de kimaradt és szerintem fontos/érdekes lehet: a placebo hatás nem vált ki állítólagos "öngyógyító folyamatokat". A placebo által az ember csupán "jobban érzi" magát, valós gyógyulást nem okoz.


Ez még szúrja a szemem:

>nincs bizonyítva, akkor a közmegegyezés szerint az egy nem létező dolog


Lehet, de akkor a közmegegyezés téved. Nem tekintjük nem létezőnek, hanem egyszerűen csak nem bizonyítottnak, és nem ismerjük el, nem foglalkozunk vele, amíg nem érdemes.


Amúgy a válaszok jók, tanulni kell egy kis matekot és statisztikát, nem olyan vészes.

2015. febr. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 A kérdező kommentje:

"A placebo által az ember csupán "jobban érzi" magát, valós gyógyulást nem okoz."


Akkor nem a placebo jelenségre gondoltam, rossz szót használtam, arra gondoltam, amikor valódi javulás áll be, ami teljesen elképzelhető, mert ha pszichésen jobb állapotba kerülünk, másféle hormonok termelődnek, és az immunrendszer a többszörösére "kapcsol" ilyenkor, hatékonyabban dolgozik a regeneráláson.


"Lehet, de akkor a közmegegyezés téved."


Ez jó. :D Szerinted Julcsi téved, Julcsi szerint meg te tévedsz. De a közmegegyezés az pont attól közmegegyezés, hogy hivatalosan az van elfogadva (jujj, de csúnyán írtam). :)


"Nem tekintjük nem létezőnek, hanem egyszerűen csak nem bizonyítottnak, és nem ismerjük el, nem foglalkozunk vele, amíg nem érdemes."


Pedig sokszor belefutok, hogy x dolog nem létező jelenség, mert nincs bizonyítva. (Persze lehet, hogy ezeket nem éppen kompetens hozzászólók írják.) Ha meg nem foglalkozunk vele, soha nem is lesz bizonyítva.


"Amúgy a válaszok jók, tanulni kell egy kis matekot és statisztikát, nem olyan vészes."


A válaszok közt vannak jók és van, ami kevésbé az (de mindet köszönöm), tanulni pedig mindig jó, de nem is a "vészességen" :) van itt a hangsúly, hanem az affinitáson. Mindenkit más terület nyűgöz le az életben. (Van, akit a számok.)

2015. febr. 25. 23:23
 26/27 anonim ***** válasza:

""Amúgy a válaszok jók, tanulni kell egy kis matekot és statisztikát, nem olyan vészes."


A válaszok közt vannak jók és van, ami kevésbé az (de mindet köszönöm), tanulni pedig mindig jó, de nem is a "vészességen" :) van itt a hangsúly, hanem az affinitáson. Mindenkit más terület nyűgöz le az életben. (Van, akit a számok.)"


-Szerintem itt van egy kis szemléletbeli hiba, vagy tévedés. Egy matematikust nem a "számok" nyűgöznek le, hanem a mély állítások.

Továbbá nem arról van szó, hogy ez egy szűk társadalmi réteg "hobbija", hanem arról, hogy mai életvitelünkhöz elengedhetetlenül kellett több ezer év matematikai fejlődése és ma már elképzelhetetlen egy orvos-biológiai kutatás kiértékelése matematikai statisztika nélkül, enélkül egyszerűen nem lehet az adatokból korrekt módon következtetéseket levonni.

2015. febr. 26. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 A kérdező kommentje:
Jelképesen mondtam, hogy a számok nyűgözik le, de bárhogy fogalmazunk is, a lényeg, hogy mindenki más témába ássa bele magát mélyebben, és így létrejönnek különböző rétegek, mert mindenhez nagyon érteni a hétköznapi átlagember nem tud, van egy sokrétű, de relatíve felszínes tudása, és emellé egy-két olyan terület, amihez viszont jobban konyít.
2015. febr. 26. 11:01
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!