1. Egy termék árát 40%-al felemelték. Hogyan aránylik egymáshoz a régi és az új ár? 2. Egy oszt. -ban a fiúk száma a lányok számának 3/4 része. Hányad része a fiúk száma az egész osztálynak. Létszíves segítsen vki mert nagyon fontos.


2014. szept. 26. 16:27
 1/1 anonim ***** válasza:

1. Legyen a termék ára x, ekkor az áremelés utáni ára x+(40*x/100)=x+0,4x=1,4x, így a régi és az új ár aránya: x:(1,4x)=1:1,4


Szebb, ha egész számok az arányszámok, így ha szorzunk 10-zel: 10:14. Ennél is szebb, ha a számok legnagyobb közös osztója 1; itt ez 2, tehát osztunk 2-vel: 5:7 lesz a keresett arány.


2. Ha a lányok száma x, ekkor a fiúk száma (3/4)x=0,75x, így az osztálylétszám x+0,75x=1,75x, tehát a fiúk aránya úgy aránylik az osztálylétszámhoz, mint (0,75x):(1,75x)=0,75:1,75, ha 4-gyel szorozzuk mindkét tagot, akkor mindkettő egész lesz, így =3:7, ez lesz a keresett arány.

2014. szept. 26. 17:28