Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért fontos a tudományos...

Miért fontos a tudományos kísérleteknél az ismételhetőség? Egy-egy százalék döntheti el a statisztikákban, hogy mi számít valósnak?

Figyelt kérdés
Ha pl a placebó hatást vizsgálják (hogy képes-e az ember a hite által öngyógyító folyamatokat beindítani), és tízezer emberből ötezernél működik, ötezernél pedig nem, akkor az lesz a tudományos eredmény, hogy létezik, de csak az emberek 50%-ánál? És hogy ha az arány 49%-51% a nem sikerültek kárára? Akkor hivatalosan nem létezik placebo hatás? (Vagy ha 1%-99%?) És ha a vizsgált alanyok többsége, kb 90%-a meggyógyul, akkor az lesz a hivatalos eredmény, hogy nem is placebo, hanem a beadott gomb vagy cukorka valóban gyógyhatású?

2015. febr. 25. 07:12
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:

Szerintem olvass utána a téménak, mert egyelöre halvány fogalmad sincs semmiröl.


A megismételhetöség azért kell, mert különben nem bizonyítható - és akkor az ezotéria körébe tartozik a dolog.

2015. febr. 25. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Persze, hogy halvány fogalmam sincs (ami nem bűn), ezért tettem fel a kérdést. :)


"A megismételhetöség azért kell, mert különben nem bizonyítható"


Ez egyértelmű, de ez nem ilyen egyszerű, a kifejtésben írtam egy-két apróságot, hogy mire is gondolok. :)

2015. febr. 25. 07:27
 3/27 anonim ***** válasza:
Van egy szer, ami a kitalálója szerint gyógyítja a lúdtalpat. Fognak 200 lúdtalpast, 100 kapja a szert, 100 meg gipszet. Ha a két csoportban közel azonos a gyógyultak aránya, akkor kimondható, hogy a szer hatástalan.
2015. febr. 25. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
100%

A megismételhetőséget már írták előttem.

Egy kísérletet megtervezni, meg főleg kiértékelni az matematikai statisztikai módszerekkel megy.


A fent említett elrendezés nem jó kb semmire, (nincs is kontroll és kezelt csoportod).

Tegyük fel, hogy van egy valódi gyógyszered, ennek a hatását szeretnéd vizsgálni. 10000 embert két csoportba osztasz A: placebót kap (azt hiszi, hogy gyógyszert kap), B: megkapja a gyógyszert (hatóanyaggal).


1. eset.

Az A csoportban meggyógyul a betegek fele: 2500 ember.

A B csoportban meggyógyul az emberek 4/5-e: 4000 ember.


Ebben az esetben az adatok alapján úgy tűnik, hogy a gyógyszer hatásosabb a placebónál. Azonban ezt ne jelentsd ki, mert ezt statisztikusnak kell kiértékelnie, megfelelő hipotézisvizsgálat segítségével. A hipotézisvizsgálat eredmény lehet az, hogy szignifikáns a különbség az arányokban (ez azt jelenti, hogy csupán a véletlen nagyon kicsi eséllyel okozott volna ilyen különbséget az arányokban).


Lehet az is, hogy:

2.

A csoportban 2500 gyógyult,

B csoportban 3000 gyógyult.


Ez már fogósabb kérdés, itt megint szükség van statisztikusra. Itt a gyógyulási arányok közelebb vannak egymáshoz, azonban lehetséges, hogy az eredmény így is az, hogy szignifikánsan jobb a gyógyszer a placebónál. Megjegyzem ilyen esetekben nem csak azt kell nézni, hogy szignifikáns-e a különbség, hanem azt is, hogy klinikailag relevánsnak tekinthető e ez a hatás!


3.

Tegyük fel most, hogy 50-50 betegen végezzük el csak a fenti kísérletet


A: 25 meggyógyul

B: 30 meggyógyul


Ebben az esetben ugyanazok az arányok, mint a 2-esnél, mégis józan ésszel meggondolva 50 ember esetében ezt a különbséget sokkal inkább okozhatta a véletlen, mint 5000 ember esetében. Itt, bár az arányok ugyanazok, mint a 2-es példában, hihetőleg statisztikailag nem lesz szignifikáns az eredmény. Ugyanis a megfelelő hipotézisvizsgálat, figyelembe veszi a mintaelemszámot is, nagyon helyesen.



Összefoglalva: mérési adatok, gyógyszerkísérletek kiértékelése, hipotézisvizsgálat, következtetés, interpretáció: statisztikusi feladat. Továbbá a statisztikai szignifikancia mellett figyelembe kell venni a hatásnagyságot (pl itt az arányok különbségét), hogy az klinikailag releváns-e.

2015. febr. 25. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 Vree ***** válasza:
100%

Szerintem is butaságot beszélsz.

Ha a kapott statisztikai felmérési eredmény az, hogy az emberek 49%-ánál működik a placebo, 51%-ánál nem, akkor a tudományos adat vagy "tény" az, hogy: az emberek 49%-ánál működik a placebo, 51%-ánál nem. Kész, passz! miért ne lenne ez 'jó' fajta adat?


Épp hogy a közelmúltban általam olvasott tud. cikkeknek vtöbb mint a fele ilyen fajta volt: "a vizsgált alanyok között az 50 év fölötti csoportban 12%-ákkal nagyobb volt a megbetegedések aránya, ami a feltételezett 6%-os hibaküszöböt jóval meghaladja, következésképp valószínűsíthető, hogy az életkor döntően befolyásolta az erre a betegségre való hajlamot..."->ilyesmik


vagy: "Azok között az egerek között, akik a W-kapszulát szedték, 12-20%-os izomtömegnövekedés volt tapasztalható..." (követi a részletes lista az ÖSSZES egér egyéni adataival)


Vagy azt gondoljuk, a tudomány csak igen-nem válaszokat képes adni, vagy most mi van?

Van valamiféle előítélet (még a GYIK Tud. témakörbe írogatók között is sokszor, sajna!), hogy a tudomány nem "képes" bizonyos dolgokat kezelni, mondjuk nem használhat statisztikai módszereket (?), vagy nem boldogul, ha nem ismételhető meg valami, de ez butaság! ha a természet olyan, hogy nem lehet a megszokott módon vizsgálni, akkor másik módszerrel fogjuk vizsgálni. A természet olyan, amilyen.

A BIZONYTALANSÁG nem semmisíti meg a kutatást, ellenkezőleg: a legtöbb kísérleti eredményt közlő cikk (ha olvasol ilyeneket) valószínűleg alapból tartalmaz egy becslést, hogy a szerzője szerint az eredmény mennyire megbízható, mennyire reprezentatív.

(mekkora hibaarány (nem mért adatok által okozott "zavar") lehet benne valószínűleg, mennyire lehet általánosítani.)

pl: ha leültetek 100 embert és kitöltetek velük egy tesztet, figyelembe kell vennem, hogy 100 fő nem sok; figyelembe kell vennem az összetételüket: nem, kor, nemzetiség, legmagasabb isk. végzettség stb. Figyelembe kell venni minden befolyásoló tényezőt, amit lehet: gyengébben szerepelnek a teszten, ha reggel 8ra volt kitűzve az időpontja? stb.


A "tudományos módszer" önmagában egy halálosan egyszerű dolog, ahol mindössze annyi az elvárás, hogy pontosan dokumentált kísérletekkel, a gyakorlati valósággal összevetve ellenőrizd, hogy valami bebizonyítható-e vagy sem. (Az se baj, ha a kísérlet másodjára más eredményt ad: nem baj, te dokumentáltad, hogy mi történt, lehet vele dolgozni, utánanézni, hogy mi okozhatta az eltérést.)

2015. febr. 25. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:

A 3-mas lúdtalpas példája is hasonló az én 4-es példámhoz. Ott a "kontroll" csoport: akik a hagyományos kezelést kapják, a "kezelt" meg, akik az új kezelést kapják.


(A rossz elrendezést a Kérdezőére írtam.)

2015. febr. 25. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

"Szerintem is butaságot beszélsz.

Ha a kapott statisztikai felmérési eredmény az, hogy az emberek 49%-ánál működik a placebo, 51%-ánál nem, akkor a tudományos adat vagy "tény" az, hogy: az emberek 49%-ánál működik a placebo, 51%-ánál nem. Kész, passz! miért ne lenne ez 'jó' fajta adat?"


Butaságokat, könyörgöm, dehát pont azt mondom, amit te is írsz. :) Ha pl 49%-nál működik, akkor az se többet, se kevesebbet nem jelent, mint amit jelent, azaz, hogy 49%-nál működik. :) Ha pedig csak 1%, akkor 1%. Épp ezért nem jó megfogalmazás szerintem az, hogy a kísérletek alapján a (példában említett) gyógyszer "hatásosabb, mint placebo". Lehet, hogy 1000-ből 999-nek hatásosabb volt, de az az egy ember, aki marad az ezerből, nem egy matematikai adat, ami "csak egy", "gyakorlatilag elhanyagolható mennyiség". És ilyen alapon pedig ha az egész emberiségből egyetlen embernél működik valami, azt is el kellene ismerni, hiába nem ismételhető meg, vagyis senki másnál nem figyelhető meg. (Persze a gyógyításban fontosak az adatok, az eredmény esélyessége miatt.)

2015. febr. 25. 10:03
 8/27 anonim ***** válasza:
100%

"Épp ezért nem jó megfogalmazás szerintem az, hogy a kísérletek alapján a (példában említett) gyógyszer "hatásosabb, mint placebo". "


Ezt akkor mondjuk, ha erre jó okunk van, statisztikai szignifikancia és klinikailag releváns hatásnagyság.


Próbáld meg megérteni amiket írtam, vagy utánanézni, hogy hogyan működnek a hipotézisvizsgálatok.

2015. febr. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:

"Próbáld meg megérteni amiket írtam, vagy utánanézni, hogy hogyan működnek a hipotézisvizsgálatok."


Ez de szép volt, gratulálok. :) Rendben, majd "próbálkozom". :)

2015. febr. 25. 10:39
 10/27 anonim ***** válasza:
Hát bocs, de ez az igazság. A matematikai statisztika egy külön tudományág. A megfogalmazásodból világos, hogy azért vannak kétségeid, mert nem ismered a hipotézisvizsgálatok menetét, de ez érthető.
2015. febr. 25. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!