Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létezhet ilyen időparadoxon?

Létezhet ilyen időparadoxon?

Figyelt kérdés

Az időhurok című filmhez is kapcsolódik a kérdés, spoiler!


Tegyük fel, hogy van időutazás, és azzal bele lehet avatkozni az események alakulásába.

Mondjuk, amikor fekszik égett arccal a főszereplő és a jövőbeli önmaga odatolja neki az időutazó eszközt. Amikor odaér ő is az adott időpontba rájön, hogy ő segített saját magán és megteszi.

Ez eddig "oké".


De ugye a filmben az van, hogy ő maga termékenyíti meg saját magát, szül egy gyereket és ezt a gyereket teszik le a ház elé a múltban, tehát ő maga szüli meg saját magát. (Ez egyébként beteges szerintem).

Szóval oké, hogy paradoxon, de ennek az egésznek nincsen kezdőpontja. Mert ahhoz meg kell születnie, hogy megszülhesse saját magát (?), szóval az egésznek nincs eleje, nincs egy esemény ami elindítja az összes többit = az egész meg sem történhetett. Igaz? Vagy én nem értek valamit?


2014. dec. 8. 06:24
1 2
 1/13 Wadmalac ***** válasza:
100%

Igazad van. Abban is, hogy beteg az egész. :D

De attól még jó film.

Az időparadoxon meg valószínűleg egyáltalán nem létezik, csak még nem tudjuk, mi a feloldása.

A film nagyon ügyesen manőverez a logikai paradoxon peremén, egyetlen gond vele, hogy az egész összességében azt hangoztatja, a múlt/jövő megváltoztathatatlan, bármit is teszünk, ugyanabban a barázdában fut a tű. Csak akkor semmi értelme az egész időutazásos ügynökségnek, úgyis minden úgy lesz, ahogy volt. Persze mondhatjuk, hogy erre ők is rájöttek, csak nincs visszaút.

A származás nélküli, végtelen hurok nagyon jó ötlet, mint alaptörténet, de arról kár elmélkedni, létezhet-e ilyen. Maga az időutazás is kérdés még makroszinten.

2014. dec. 8. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Nem láttam a filmet, de gondoljuk csak végig:

Ha az ember bármilyen formában beleavatkozna a múltjába, bármit változtatna azon, teljesen másként alakulna az élete és a gondolkodása a továbbiakban. Mire felnő, nem az az ember lesz, aki korábban visszament, hogy változtasson valamin, lehet más lenne a munkája stb. így borulna minden. Ezért nem alakulna ki ez a paradoxon, mert más irányba terelődne az élete.

A Pillangóhatás című film jól ábrázolja azt, hogy milyen következményei is lehetnek, ha valaki változtatni próbál a múlton. Minden apró változtatás egy másik alternatívát szül, ami több ember életére is kihat.

2014. dec. 8. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 reszelo ***** válasza:

Azt előre szögezzük le, hogy a filmipar szereti a jövőutazás elgondolkodtató oldalát vászonra vinni, de a jelenlegi, leginkább bizonyítottnak vett tudományos ismereteink szerint nem lehetséges az időutazás. Ennek az oka nem az, hogy még nem jöttünk rá, hogy miként lehet, hanem tudjuk, hogy miért nem lehet. Márpedig sokkal alapvetőbb dolgokra vonatkoztatott paradoxon az oka, nem az, hogy megölheted e saját magad, vagy sem. Stephen Hawking egyik epizódja szól erről, hétköznapi emberek számára is érthető nyelvezeten.


Az időutazás, mint múltba, jövőbe való lépkedés nem lehetséges. Ő ezt a példát hozza fel:

Amikor egy lyukat nyitsz a szobában, mindössze egyetlen perccel visszamenőt, hogy lelődd saját magad, majd a lyuk túloldalára lépsz, s látod saját magad, ahogy ott szereled össze a fegyvert és a lyukat arra használod fel, hogy átlőjj rajta. Meghaltál azelőtt, hogy egyáltalán össze lenne szerelve a fegyver, élet kiontására képesen. Ki lőtt tehát végül?


Az Univerzum egyik alaptörvénye, hogy minden Hatásnak Okozat az elődje. Sosem maradhat ki mindez.


Aki volt már rockkoncerten, biztos hallotta a mikrofon gerjedésének a hangját. Ennek az oka az, hogy a mikrofonba ugyanaz a hang visszajut, csak erősebben, azt ő megint bejuttatja az erősítőbe, ahol tovább erősödik és így tovább. A féreglyukakkal (időkapukkal) ugyanez a helyzet, csak ott a hang helyett a sugárzás jut át és vissza, tehát a "belépő oldalon már kétszer akkora asugárzás, majd ez ahogy belép, ott már 4x-ese, majd 8x-osa, és így tovább. Azonban mint az univerzumban semmi, vélhetőleg az idő sem tökéletes így kell legyenek rajta rések, lyukak. ellenben olyan rövid ideig tartanak és olyan aprók, hogy jelentős méretű tárgyak, élőlények vélhetőleg sosem fognak tudni be és kilépni rajtuk, sem pedig nyitva tartani őket nem lehet.

2014. dec. 8. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy a modern fizika nem így látja, de nem lehetséges, hogy a múlt olyan dolgokból áll, amik már nincsenek, a jövő pedig olyanokból, amik még nincsenek. Ezért nem lehet ezekre a "helyekre" elutazni, mint ahogy nem lehet elutazni a Földön egy 15 km magas hegy tetejére, mert olyan itt nincsen.
2014. dec. 8. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Azt tudom, hogy nem lenne lehetséges az időutazás :) Ezért írtam, hogy tegyük fel.


Egyébként jó film volt, sokáig kattogott rajta az agyam. Bár van benne még ezen kívül is pár logikai bukfenc.

2014. dec. 8. 18:22
 6/13 Angelo84 ***** válasza:

"Szóval oké, hogy paradoxon, de ennek az egésznek nincsen kezdőpontja. Mert ahhoz meg kell születnie, hogy megszülhesse saját magát (?), szóval az egésznek nincs eleje, nincs egy esemény ami elindítja az összes többit = az egész meg sem történhetett"


A filmben pontosan ezért hozzák szóba talán kétszer is a farkába harapó kígyót, ami végső soron egy kört szimbolizál, amit ha megvizsgálunk, láthatjuk, hogy se eleje se vége, de mégis van és megy a vonal körbe-körbe. :D

2014. dec. 8. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Igen értettem a szimbólumot, de ettől függetlenül egy időben "létező" eseménysornak kellene lennie elejének. De persze az egész nem valós, szóval nincs min "vitatkozni". :D
2014. dec. 8. 19:54
 8/13 reszelo ***** válasza:
Ez a farkába harapó kígyó esete nem jó példa az időre. Azért, mert az eleje megfogja a végét, attól még megvan az eleje meg a vége. Azért mert anyádat apád lexopatja 69ben és közben nyalja a pixáját még nem egy élölényről beszélünk, amely a körforgást jelképezi.
2014. dec. 9. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:

Az eseménysorban valóban van egy zárt, ismétlődő kör, de van egy végkifutás, a főhős erősen lepuffantódik a mosodában.

Csak kezdet nincs. Ott van egy örök hurok.

De így, hogy az eseménysoron sosem változtat semmi, nincs paradoxon.

Az a mi agyunknak furcsa és illogikusnak tűnik, hogy nincs a főhősnek múltja, de az még nem paradoxon.

Ezért írtam az elején, hogy a film ügyesen kikerüli a paradoxont. Az egész körben mindenhol a főhős csak pont annyit tud, hogy nem tud változtatni a történeten, illetve nem akar, nem fog változtatni, mert azzal a saját megsemmisülését okozná (vagyis magát a paradoxont).

2014. dec. 9. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Én tartom a véleményem, hogy ez paradoxon, mivel ahhoz hogy megszülethessen, már élnie kell. (Vagy John/Jane maga Ádám/Éva :DD)

Ugyanolyan paradoxon, mint a filmben elhangzó kérdés: Mi volt előbb a tyúk vagy a tojás?

2014. dec. 9. 17:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!