Létezik egyáltalán időparadoxon, vagy csak egy jó kis fogalom?
Egyelőre nem tudjuk, hogy végeredményben mi is az "idő" maga.
Az időparadoxon az filozófiai elmélet, nem pedig fizikai, ígyhát lehet baromság könnyedén.
Az a kérdés, hogy az idő csupán egy folyamatos változás (ez esetben létezik az időparadoxon, és lehetetlen lesz az időutazás) vagy pedig az idő maga egy éppen ugyanolyan dimenzió irány, mint mondjuk a felfelé. Ez esetben a jövő csupán az "előre" irány, tehát minden "kőbe van vésve" így nem tudunk olyan változást csinálni az időben, ami paradoxont okozna.
De egyelőre erről tippje sincs a tudománynak.
Olyan formában ahogy a filmekben látod, nem valószínű. Paradoxon ugye azt jelenti hogy valami logikai hiba van az egész elméletben, tehát ha ezt nem sikerül feloldani valószínűbb hogy az időutazás eleve lehetetlen, mint hogy pl. megölöd a nagyapád és na, attól felrobban az univerzum. Egyébként az időutazás mint olyan már önmagában az időgép bekapcsolásának a pillanatában is paradox természetű (pillangóeffektus meg mnden - nem tudsz olyan kis változást okozni ami ne hatna vissza rád valahogy, az csak a mi emberi butaságunk hogy mi csak a "fontos" eseményekben (történelem, személyes élettörténet) gondolkodunk).
Mindenesetre elég mélyen bele kell nyúlni az univerzum működésébe ha azt akarod hogy az idő ne előre hanem vissza haladjon, hogy azokat mi szabja meg arról meg lövésünk sincs. :p
Javaslom a Stephen Hawking's Universe című 3 részes sorozatot. Abban van szó az időutazásról.
De most megpróbálom neked elmondani, hátha nem akarod megnézni.
Szóval azt mondta, hogy a múltba utazni lehetetlen. Mert még ha sikerülne is megnyitni egy féregjáratot, a körülötte levő hurkok meg ilyen cuccok berezonálnak és rögtön összeroppanna.
Előre felé történő időutazásról viszont már lehet beszélni, mégpedig a fizika törvényei alapján. Nagy tömegű testek közelében lassabban telik az idő. Tehát ha te egy feketelyuk körül keringesz 5 évet, akkor a Földön 10 év telik el. Bár ennek semmi gyakorlati haszna nincs.
A másik lehetőség, az hogy nagyon gyorsan mész. Jelenleg úgy néz ki, hogy a fénysebességet semmi nem érheti el. De ha sikerül megközelíteni, akkor jelentős mértékben lelassul az idő múlása. Tehát jóval több idő telik el odakint a világban, mint ahogy azt te a hajóban megéled. Egy hét több évnek felel meg talán ha jól emlékszem. Ennek már több értelme van a nagy utazások során. Hiszen egy emberöltőn belül el kéne érni egy másik bolygót, ha le akarunk telepedni. Kellemetlen következményei lehetnek egy olyan alapító közösségnek, akik az űrben születtek, és az űrhalyós élethez szocializálódtak.
11:10
Ebben mi a paradoxon?
Miden egész számnak van előzője és rákövetkezője még sem paradoxon.
Ezt még a tudósok sem tudják. Még azt az egyszerűnek tűnő dolgot sem tudjuk hogy mi az idő, csak körülírni.
időparadoxon nem létezik, csak logikai, de az is inkább a téves időfelfogásból fakad..
inkább efféle időfelfogás tűnik realisztikusabbnak:
(GOT és Harry Potter fan-ok előnyben)
Az időparadoxon lényege, hogy egy időutazó a múltba utazva olyan változást idéz elő, amely megváltoztatja az események folyását oly mértékben, hogy elméletileg az ő léte vagy utazása válik lehetetlenné.
Az elmélet ezzel azt állítja, hogy az idő folyása és abban az események kétféle módon történnek meg. Erre kétféle megoldás adódik.
Ha az időutazó az indulási időpontjától az érkezéséig az univerzum visszarendeződik az érkezés időpontjában létező állapotába és így a beavatkozástól az események másként tudnak lejátszódni mint az indulási univerzumban. Lássuk be ez elég meredek elképzelés, mert nincs rá különösebb indok és mód se nagyon, hogy az univerzum visszarendeződjön egy korábbi állapotába.
A másik lehetőség, hogy a beavatkozás időpillanatában duplikálódik az univerzum(ez a párhuzamos világok, vagy idősíkok teóriája). Ezzel csupán annyi a gond, hogy minden beavatkozás kétszerezi a világok számát, és ez már elég alacsony számú beavatkozásnál is a 2 hatványaként óriási számú világot feltételez, ami ugyancsak kevéssé elképzelhető a jelenlegi fizikai ismereteink tükrében.
Igazából azt kell mondani, hogy az univerzumban az események egyféle módon tudnak lejátszódni, és ha létezik időutazás, akkor az eseménysorok már tartalmazzák a beavatkozást is, és a beavatkozással együtt alakultak ki úgy az események, ahogyan tudomásunk van róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!