A globális felmelegedés miért tűnik hihetetlen teóriának?
Az 1700-as, 1800-as években is mérgezték az emberek a levegőt. Gyárkéményekkel, gőzmozdonyokkal, stb...
És pontosan most ütközött ki, mutatkozik már meg mindenféle előjelek nélkül, szinte egyik napról a másikra, az éghajlatváltozások, 2005 környékétől.
Amikor most annyira felkapott a médiában is, hogy védjük a környezetünket, tudatosabban éljünk, ne szemeteljünk, kevesebb vizet használjunk, mert 2020-ra megcsappan a vízkészlet. Éppen most aktuális előhozni a globális felmelegedést és az azzal járó éghajlat változásokat.
A napkitörések mitől vannak? Attól, mert szennyezzük a levegőt?
A globális felmelegedés oka a fosszilis tüzelőanyagok hazsnálata, amely az 1830-as évek óta (az ipari forradalom óta) növeli a légkör szén-dioxid-tartalmát. Emiatt fokozódik az üvegházhatás. Ma egyre többet teszünk a megújulű, tiszta energiaforrások használatáért, de amíg pl. India vagy Kína nem foglalkozik ezekkel a kérdésekkel, addig nehéz lesz változást elérni.
A napkitöréseknek semmi köze az emberi tevékenységhez, a Nap túl messze van és túl nagy is ahhoz, hogy hatást tudjunk rá gyakorolni :) Viszont a napkitörések következméynei már attól is függenek, hogy milyen a légkör állapota, ami az emberi tevékenység függvénye is. A nap sugárzása amúgy is veszélyesebb ma az ózonlyuk miatt, mint 20-40 évvel ezelőtt volt.
> Az 1700-as, 1800-as években is mérgezték az emberek a levegőt.
Itt a mérgezés lényegtelen szempont. Az üvegházhatást okozó gázok a lényegesek, amelyek nem feltétlenül jelentenek mérget, vagy nem minden tekintetben. Pl. a szén-dioxid a növényeknek nem méreg. De üvegházhatású gáz. Vagy a vízgőz is üvegházhatású, mégsem mérgező.
> Az 1700-as, 1800-as években is
> És pontosan most ütközött ki, mutatkozik már meg mindenféle előjelek nélkül, szinte egyik napról a másikra
Egyrészt a mennyiség nem mindegy, és még kevésbé mindegy a tendencia. Lásd: [link]
Amúgy nem egyik napról a másikra, hirtelen jelentkezett, hanem szépen lassan, de egyre jobban mérhető, minél több mérési eredmény van, annál biztosabb, hogy nem puszta fluktuációról van szó, hanem valódi tendenciáról.
A másik oldalról azért az aktuális világhelyzet is fontosabbá tette a kérdést. Kína, India egyre jobban iparosodik, ha ők belendülnek, akkor végképpen visszafordíthatatlanná válik a folyamat.
A harmadik oldalról meg ugye van egy kritikus pont. Pl. anno mikor netezni kezdtem, jött havonta egy SPAM. Aztán már naponta jött. Idegesítő? Igen, de még kezelhető. De mikor több SPAM kezd jönni, mint ahány valós levél, akkor kezd beszédtéma lenni a dolog, el kell kezdeni védekezni ellene, úgymond átlépte azt a kritikus határt a dolog, hogy komolyan kell venni, és látva a tendenciát nem csak úgy immel-ámmal, hanem gyorsan és komolyan foglalkozni kell a problémával. Lehet, hogy valaki már a heti egy SPAM-nél is hangoztatta, hogy ebből baj lesz, de az emberek talán nem annyira figyeltek fel rá.
> Éppen most
Ha tíz év múlva hoznák fel, akkor is az lenne a kérdés, hogy „éppen most?”. Persze relatív ez az éppen most, már 20 éve is beszédtéma volt, ahogy növekedni látszik a probléma, egyre inkább lesz beszédtéma, 20 éve még csak évi egy cikk jelent meg egy általános napilapban, ma lehet, hogy havonta egy. Ha így meg tovább, akkor lehet napi téma lesz.
Ma már elfogadottnak mondott tény, hogy az átlaghőmérséklet növekszik. Van aki még mindig csak véletlen ingadozásnak tartja, de egyre kevesebben vannak így vele. Ma inkább az a fő kérdés, hogy ezt az átlaghőmérséklet növekedést mennyire okozzák emberi tevékenységek, illetve mennyire természetes jelenség. Ugye a Föld történetében többször is előfordult, hogy nem fedte jég a sarkokat. A középkorban meg volt egy mini jégkorszak, így vannak, akik azt mondják, hogy ezt az egészet nem mi okozzuk, hanem természetes folyamat, ami tőlünk függetlenül játszódik le.
Szerintem viszont még ha ez esetleg igaznak is bizonyul, hogy javarészt természetes folyamatokról van szó, nem mindegy azok lezajlódásának sebessége, mert aszerint van idejük alkalmazkodni az élőlényeknek, akár az embernek is. Nem mindegy, hogy ugyanaz a felmelegedés 2000 év alatt zajlik le, vagy 100 év alatt. Szóval azt mondom ebben az esetben sem mindegy, hogy teszünk-e mi is még egy lapáttal a tűzre egy olyan folyamat kapcsán, ami amúgy is erősen veszélyezteti a civilizált emberiség egészét.
> A napkitörések mitől vannak?
Nem, ez egészen más téma, a kettőnek semmi köze nincs egymástól. A naptevékenység 11 évente ér el egy maximumot. Ennek oka a Nap mágneses pólusainak az átrendeződése.
Szerintem is hazugság, legalábbis nem ebben a formában igaz, legalábbis nem ennyire és legalábbis baromira nem ezzel kellene foglalkozni!!!
A vizeket valóban védeni kell, egy nagyvárosban valóban ezrek halnak meg évente a szmog miatt, a zajtól valóban megőrülsz (és kb. szó szerint, csak ez lassú folyamat :D ) - inkább ezekkel kellene foglalkozni, a lokális gondokkal.
Ezek tényleg léteznek és ezek ellen tényleg LEHET tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!