Hogy kaphatok Nobel-díjat?
A kapott összegből én is adnék a bizottságnak és mindannak akik a díjhoz hozzájuttatnak. Valami haszontalan okot kitalálunk a díj indokaként.
Például a hazai zsíros állami megbízások esetében ez jól bevált módszer. De mint ha a Nobel-díjak esetében is mint ha sántítana valami, nem?
"Többek között azért tettem fel a tréfás kérdést, mert például Szentgyörgyi Albert nem kapott Nobel-díjat a C-vitamin felfedezéséért. Hanem az izomműködés fizikájának tanulmányozásáért kapta."
Kedves kérdező, ezt nem jól tudod. Szent-Györgyi többek között éppen a C vitamin felfedezéséért kapta a Nobel-díjat.
"for his discoveries in connection with the biological combustion processes, with special reference to vitamin C and the catalysis of fumaric acid"
Az izomműködés élettanával csak a Nobel-díj elnyerése után kezdett foglalkozni. Egyébként ezek is igen jelentős kutatások voltak, többek között Lasker díjat is nyert értük (már Amerikában).
Abban viszont szerintem is igazad van, hogy sokszor nem az kapja, aki leginkább megérdemelné, illetve megesik, hogy nem a kutató legjelentősebb felfedezéséért ítélik oda. Arra is volt példa, hogy a kutató olyan eredményért kapott Nobel-díjat, amiről kiderült, hogy hibás mérésen alapult...
#11:
Ahogy írtam is, vagy ez, vagy a másik változat. A döntés a tiéd. Aztán majd x év múlva ha visszatekintesz az életedre, eldöntheted azt is, megérte-e.
Utálhatsz engem is nyugodtan, és mondhatsz rám bármit. De akiket én ismerek "lelkes" embereket, akik próbáltak/próbálnak harcolni a korrupció, a jogsértések, a visszaélések stb. ellen, már egytől egyig vagy kiégtek, elfáradtak, vagy még próbálkoznak valamiféle kötelességtudatból vagy az erős igazságérzetük miatt, de erre már ráment az egészségük és/vagy a családjuk.
Hát sok sikert... :)
"például Henry Moray generátorát"
Áltudományos mendemondákért nem jár Nobel-díj.
"vagy Nikola Tesla villanyautójának energiaforrását"
Szerencsétlen Tesla - aki egyébként korának zseniális feltalálója volt, szó se róla (váltóáramú hálózat és motor; rádió - ennek feltalálása is az ő nevéhez fűződik: ebből volt egy pere Marconival - melyet post humus meg is nyert; vezeték nélküli energiaközlés) - meg annyi legenda kering (mint a zsenikről általában).... És az ilyen legendák remek táptalaja az áltudományos téziseknek.
Az elektromos autóról szóló 1967-re datálódik, és Peter Savo (aki Tesla unokaöccsének adta ki magát, miközben Teslának nem volt ilyen nevű unokaöccse) anekdotáján alapul.
Kérdező, az alapprobléma az, hogy nem sok ismereted van a tudományos tevékenységről. Ezért vélheted úgy hogy valakinek "szerinted" járna a Nobel díj, vagy másért járna, és nem az, nem azért kapta. Fel sem merül, hogy mások a dolgokat másképp látják, mint te. Például azért, mert értenek hozzá.
Ismeretek nélkül könnyű mondani valamire, hogy az "jobban megérdemli". Csak ez nem vélekedés, hanem előre meghatározott módszertan, és a tudományos alkotásoknak megvan a maguk sajátos mérési módszere. Ami a laikusok számára lehet "igazságtalan", még lehet ténylegesen is igazságtalan, csak tudod, a díjat emberek osztják. És bizonyított, hogy a konkrét ember nem tökéletes.
15-ös válaszolónak:
A tudomány mai állása szerint a Föld lapos. Az olyan eretnek kijelentésért hogy gömbölyű, nem jár elismerés. Ja bocs, el is felejtettem hogy mára már változott a tudomány állása és beigazolódott hogy mégiscsak az áltudósnak volt igaza.
A tudomány mai állása szerint ott van a jól ismert energiatétel. Aki olyan generátort épít ami a fizika VALÓS törvényeit kihasználva mégis termeli az energiát, az húzzon a fenébe mert a jelenlegi törvények még ilyet kizárnak.
14-es válaszoló írta:
"...Aztán majd x év múlva ha visszatekintesz az életedre, eldöntheted azt is, megérte-e...."
Ezen már túl vagyok. És hogy megérte-e? Maximálisan! Mert legalább én és hozzátartozóim szabadok. A rabságba való beletörődés az ami nem érte volna meg.
Ismét a 14-esnek:
Ha vissza lehetne pörgetni az időt, valamit mégis másképp csinálnék: Például ha egyértelműen tehetek valami rossz ellen, akkor azonnal tenném is. Na az ilyen késlekedést viszont tiszta szívből megbántam.
"A tudomány mai állása szerint a Föld lapos. Az olyan eretnek kijelentésért hogy gömbölyű, nem jár elismerés. Ja bocs, el is felejtettem hogy mára már változott a tudomány állása és beigazolódott hogy mégiscsak az áltudósnak volt igaza. "
No ez egy városi legenda.
Az ókori görögök - köztük Pitagorasz, Platón és Arisztotelész is - gömbölyűnek írták le a Földet. A középkori tudósok - például Sevillai Szent Izidor például 80 ezer stadiumban adta meg az Egyenlítő hosszát, ami nem is tér el sokban a ma ismerttől - is tudtak róla.
"Aki olyan generátort épít ami a fizika VALÓS törvényeit kihasználva mégis termeli az energiát, az húzzon a fenébe mert a jelenlegi törvények még ilyet kizárnak."
Ez megint csak téves megállapítás.
A tudomány az eddigi tapasztalatokból modelleket alkot. Ha van valaki, aki az eddigi modellekhez képest más tapasztal, annak azt konzekvensen reprodukálhatóan - tehát bárki más által többször elvégezve mindig ugyanazt az eredményt kell kapnia - bizonyítania kell.
Vegyünk egy példát: például az Ohm-törvényt: R = U / I.
Használjuk nap mint nap, működő modell.
Viszont "nem pontos", ugyanis ha egy ellenállást felmelegítünk, akkor nem pont azokat az értékeket kapjuk, hanem:
R1 = R0 * (1 + alfa * (t1 - t0))
ahol:
- R0: a szobahőmérsékleten mérhető ellenállás
- R1: az adott hőmérsékleten mérhető ellenállás
- alfa: az ellenállás anyagától függő hőfoktényező
- t1: az adott hőmérséklet
- t0: a szobahőmérséklet
Ennek ellenére helyes az Ohm törvény? Hétköznapi esetekben igen, speciális esetekben a fenti kiegészítésre szorul.
Vagy vegyük a kvantummechanikát - a megismert Newton-törvények attól kidobandóak? Nem, csak a Newton törvények abban a makróvilágban használandóak, amelyekben eddig is megtapasztaltuk, a kvantumvilágban meg a kvantumtörvények a használatosak.
Az örökmozgók és a szabadenergia hívei viszont az eddigi modellekkel kívánnak szembehelyezkedni - mindezt úgy, hogy a kísérleteik nem reprodukálhatóak, a berendezéseikre meg mindig lehet olyan matematikai levezetést találni, ami a reprodukálhatatlanságukat támasztják alá.
Előadás erről a témáról a BME egyik tanárától: [link]
Kedves kérdező, meg még egy dolgot figyelmedbe ajánlanék: a tudomány/a feltalálók körében is zajlik egyfajta "természetes szelekció".
Ennek az "áldozata" például Tesla is (Marconival szemben); vagy Jedlik Ányos, vagy Swan (villanykörte).
Aki leleményesebb volt, jobb helyen volt jobb időben, jobb volt a "marketingje", hamarabb beért a találmányügyi hivatalba, az jobban érvényesülhetett.
Ajánlom figyelmedbe e témában Greguss Ferenc: Élhetetlen feltalálók, halhatatlan találmányok című könyvét - remek technikatörténeti kiadványok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!