Több száz vagy ezer évvel ezelőtt hogyan tudtak olyan bonyolult épületeket tervezni, ha a matematika még nem volt teljesen kiforrott?
Régen nagyon bonyolult és szép épületeket terveztek és építettek, pedig lövésük sem volt a deriválásról meg az integrálásról stb. Akkor most minek tanítják ezeket a mérnököknek? Hiszen ha megnézünk egy mai undorító paneltömböt, azt talán még a hülye is meg tudná tervezni.
Régen hogyan terveztek akkor ennyire bonyolult épületeket?
Kísérleteztek.
Ha összedőlt, tudták, hogy egy kicsit erősebbre kell építeni.
Ilyeneket mégis hogyan építettek? meg hasonlókat [link]
persze ez nem annyira nagyon régi, de előtte is voltak már nagyon bonyolultak, pl a Colosseum Rómában
Hát igazán a pontos matematika, szilárdságtan pont ezekhez a szidott panelházakhoz kell.
A régi korok építészete szilárdságtani ismeretek hiányában tapasztalatra alapozva, de általában sokszoros túlméretezéssel dolgozott, anyagmennyiségben, anyagfajtában is.
A mostani építészet betervezett biztonsági tényezővel, de csak a lehető legkevesebb építőanyagot használva dolgozik. A gazdaságosság és a biztonság együtt szempont. A piramisoknál a gazdaságosság nem volt elsőrendű téma. :)
A Colosseum boltívek sokaságából áll, boltívet pedig már az ókorban is tudtak építeni.
A matematika pedig még ma sem kiforrott, sőt, véleményem szerint soha nem is lesz az. A számok világában mindig lesznek olyan összefüggések, amelyeknek felfedezése váratni fog magára, mert felfedezésükhöz előbb más összefüggéseket kell felfedezni, megismerni. A deriválás, integrálás csak egy ilyen összefüggés a sok közül.
1. Attól még, hogy egy épület bonyolult és szépen díszített, még nem feltétlenül bonyolult építészeti szempontból. A belinkelt képen látható templom is meglehetősen egyszerű felépítésű, csak szépen ki van csicsázva. Persze attól még tény, hogy hatalmas teljesítményeket értek el, de nem szabad misztifikálni az „ősök tudását”.
2. Megtervezni egy épületet nem csak annyit jelent, hogy lerajzolod kívülről. Egy kockapanel megtervezése is rengeteg munkával jár, és bizony nagyságrendekkel összetettebb, mint mondjuk egy szép, régi épületnél. Nem túl célszerű összehasonlítani a kettőt, mert teljesen más a céljuk. A példaként felhozott épületek gyakran évtizedeken keresztül, óriási költségekkel, hatalmas biztonsági tartalékkal épültek, egy panelház lényege viszont az, hogy pár hónap alatt, olcsón kész legyen.
3. A mai technikával „pillanatok alatt” össze lehet dobni egy olyan hatalmas templomot, amin régen harminc évig melóztak. Ha bárhol azt hallod vagy olvasod, hogy „ilyet még a mai technikával sem vagyunk képesek építeni”, az bizony kamu :)
Ignoramus
Akik például feltalálták a boltívet, azok sokat kísérleteztek, mire kifejlesztették. A rómaiak csak átvették, és továbbfejlesztették. Kiváló mérnökeik voltak.
A matematika pedig akkor lenne teljesen kiforrott, ha ismernénk a teljes Transzfinit Könyvet. Azt pedig nem fogjuk ismerni teljesen sosem, mert transzfinit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!