A tudomány szerint mi értelme van az életnek?
A tudománynak nem feladata, hogy megmondja mi az élet értelme, szabályszerűségeket figyel meg és ír le, összefüggéseket keres ezek között.
Arra, hogy mi az értelme az életednek Neked kell rájönnöd, és a gyerekeknek is ebben kell segítenünk, ezt sohasem fogja senki logaritmusokkal meg nagyteljesítményű digitális mikrószkoppal kitalálni. Hogy Isten mit tud erről mondani és, hogy az mennyire helytálló az más kérdés.
Természetesen nem tudunk mindent megmagyarázni, de ez nem ok arra, hogy ezért ne magyarázzunk meg semmit. A tudomány azért van, hogy megismerjük a körülöttünk lévő világ minnél nagyobb részét és annak működését.
Az így felállított törvényszerűségek eszközt adnak a kezünkbe, amiket bizonyos célok elérése érdekében felhasználhatunk. Ez lehet a szegények megsegítése, az ivóvíz eljuttatása olyan helyekre ahol eddig nem volt, vagy több millió ember lemészárlása.
A lelki tanítások célja pedig az kellene, hogy legyen, hogy ezeket az eszközöket, inkább az előbbiekre használjuk.
"Ennyivel akkor a tudomány szerint mi értelme a természeti jelenségeknek?" - Nem keresi az értelmüket, a működésüket próbálja feltárni.
nos.
a tudomány célja és ez egyedüli cél, minden más melléktermék, a világ megismerése. Az, hogy magasabb házakat, gyorsabb autókat építsünk, vagy eljussunk távoli galaxisokba nem célja a tudománynak. Ezek a megismerésből származó ismeretek felhasználásai. Nem célok. A cél a megismerés.
Azok a kérdések, hogy mik vagyunk, honnan jöttünk, hová tartunk és mindezt miért, a tudomány legfontosabb kérdései.
Nagyon jól látod a kérdést. A tudomány jelenlegi álláspontja az, hogy sem célja, sem értelme nincs a létezésnek. A dolog csak látszólag logikátlan, valójában pontosan az a baj, hogy nagyonis logikus, amennyiben elfogadjuk az a tudományos véleményt, hogy alapvetően mindent a véletlen határoz meg. Ez egy "így alakult" állapot.
Isten létezése igazából nem hihetőbb (nem logikusabb), csak számunkra kedvesebb/kedvezőbb magyarázat. Rosszul viseljük a céltalanségot. Bárki bármit mond, a jelenlegi formában létező társadalmat, az emberi értékeknek nevezett dolgokat mind a vallások teremtették. Nem véletlen, hogy kezd szétesni az egész most, hogy igyekszünk kiirtani az életünkből.
Valóban hasznosabb lenne, ugyanis egyetlen értékünk, sőt maga a jó és a rossz fogalma sem vezethető le tudományosan. Vallás nélkül az egész világunk a levegőben lóg és lassan darabjaira hullik.
" "Ennyivel akkor a tudomány szerint mi értelme a természeti jelenségeknek?" - Nem keresi az értelmüket, a működésüket próbálja feltárni. "
Én is így gondolom, de látom nem jött át a válaszból.
"a tudomány célja és ez egyedüli cél, minden más melléktermék, a világ megismerése. Az, hogy magasabb házakat, gyorsabb autókat építsünk, vagy eljussunk távoli galaxisokba nem célja a tudománynak. Ezek a megismerésből származó ismeretek felhasználásai. Nem célok. A cél a megismerés."
Ezt én nem merném így kijelenteni, mert írtó nagy baromságot írtál. Igaz, hogy vannak véletlen felfedezések amikről akkor nem gondolnák, hogy mennyi haszna lesz. De sok tudományos kutatás célja pont, hogy az, hogy gyorsabb autókat, magasabb házakat építsünk stb. Nem pusztán a világ megismerése a cél, amit a tudós gárda leír egy könyvbe és mindenki boldog, aztán a gyorsabb számítógépek már csak melléktermékek. Azért akarjuk megismerni a világot, legalábbis a legtöbben így vannak vele, hogy irányítani tudjuk. Az iskolai kémia kísérlet még lehet, hogy a megismerést szolgálja, de magasabb szinten komoly pénzeket költenek kutatásra, és aki adja a pénzt az szeretne belőle később valamit viszont látni, nem csak gyönyörködni a megismert világban.
Gondolkoztam a dolgon és szerintem kicsit egyoldalúan közelítettük meg a dolgot, kizárólag a természettudományokról beszéltünk. Mi a helyzet a filozófiával? A filozófiatudománynak csak bizonyos ágai szerint értelmetlen az élet, pl. egzisztencializmus, stb., tulajdonképpen ott tényleg jelen vagy egy elég erööteljes létértelmezés, ami korántsem mindig arról beszél, hogy cél nélkül szaporodunk.
Arról nem is beszélve, hogy a természettudományok tekintetében sem volt mindig akkora divat ez a pozitivista - értékmentes felfogás. Ti mit gondoltok errööl?
*jelen vagy = jelen van
Elgépeltem, bocsánat.
kedves 7. hozzászóló.
nem minősítem baromságnak amit írtál, bár minden jogom meglenne hozzá, mivel te ezt tetted az enyémmel.
olvass kicsit utána a dolognak, némi tudományfilózófiát ha szabad javasolnom. Nagy lészen a te meglepődésed.
a tudomény célja a világ megismerése. Ennyi és nem több, de nem is kevesebb. Ebben minden benne van. Az, hogy miként alkalmazzuk az ismereteket, az nem cél, hanem eredmények mellékterméke.
Egyébként nem vall valami mély gondolkodásra ha egy célokra vonatkozó okfelytésbe belekeversz olyan dolgokat, mint a pénzügyek...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!