Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ambidextria (kétkezesség)...

Az ambidextria (kétkezesség) miért nem ideális tulajdonság?

Figyelt kérdés
Pszichológusok szerint az ilyen embereknél fellelhetőek az általános éretlenség jelei illetve beszédzavar is kialakulhat. De mindez végső soron mivel magyarázható?

2013. jún. 13. 23:52
1 2 3
 11/28 anonim válasza:
100%

Témához egy érdekesség:

Azon népek, ahol jobbról balra írnak több a balkezesek száma, mint pl. nálunk.

Így nem árnyékolják a papírt, nem takarják el azt amit írtak.

Tehát minden bizonnyal örökletes is a kézhasználat

2013. aug. 29. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%
Az iszlámban a bal kezet csak tisztátalan dolgokra használják, ezért ott inkább kevesebb balkezes lehet, hiába írnak a szív felé az arabok. A többi népnél akár igazad is lehet.
2013. aug. 29. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 Wadmalac ***** válasza:
88%

Én, mint gyárilag kétkezes, keresem magamon a szimptómákat, de nem sokat találok. :D

Hogy összefüggés van-e, nem tudom, de nekem spec akadnak gondok az időérzékemmel, pontosabban az eltelt idő saccolásának a képességével. Egyébként más témákban sem túl jó a saccoló képességem.

Nemrég olvastam, hogy a mennyiségek közelítő meghatározásának, a mértékbecslésnek a képessége egy bizonyos agyterülethez tartozik, ez nem azonos a számolásért felelős, úgymond aritmetikai területtel.

A fejszámoló-képességemmel nincs is gond, összeadásokat négy-öt, szorzásokat kétszer két számjegyig gond nélkül megoldom fejben, az elsőfokú egyenleteket már középsuliban is fejben végeztem el, a másodfokúakat is a nem egészet adó gyökvonások kivételével.

A saccolással viszont mindig is gondban voltam, nagyságrendeket tudok hibázni.

Lehet, hogy a kétkezesség ebbe a becslésért felelős területbe belerandít.

2013. szept. 11. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim válasza:
jól van.
2013. okt. 27. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
78%

10-esnek!


" a jobbkezesek vannak többségben"


Ez nem így van. Évekkel ezelőtt kutatók kimutatták, hogy mindkettő kb. fele-fele arányban létezik.


"és sok eszköz hozzájuk van igazítva."


Ez már igaz, de a balkezesek tudnak alkalmazkodni. Kétségtelenül kényelmetlenebb, néha macerásabb, de kicsi koruktól megszokják ezt is.


Ami viszont igaz, hogy a balkezesek közül többen az átlagnál fogékonyabbak a művészetek iránt.


Emellett többségük rejtett jobbkezes is.


Én például bal kézzel vágom a kenyeret, de úgy eszem késsel-villával, mint a jobbkezesek. :-)

Ez utóbbinak is megvan a magyarázata: étkezéskor a villával sokkal aktívabb vagy, mint a késsel.


Elsősorban az iskolapadban volt olykor kényelmetlen, amikor a mellettem, baloldalt ülő diák jobbkezes volt. Olykor akaratlanul lökdöstük egymást írás közben.


62-ben voltam elsős, s komoly konfliktus alakul.t ki a tanítónénivel, aki erőszakosan át akart szoktatni a jobbkezes írásra. Katasztrófa volt. Édesapám határozott fellépésére feladta, és aztán ment minden, mint a karikacsapás. :)

2013. nov. 12. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:

11-esnek!


Valóban örökletes a balkezesség.

Édesapám családjában, és édesanyám családjában is sok a balkezes.


Én is az vagyok. :)

2013. nov. 12. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim válasza:

Nagyon sok ember azért bal vagy jobboldalas, mert "rászokik" valamelyik oldalára. Napjainkban ezt a "domináns agyfélteke-elméletet" meg fogják dönteni, mert olyan nincs, hogy csak az egyik agyfélteke dolgozza fel az információt. Mindkét agyfélteke működik egyszerre, párhuzamosan és egy egységet alkot. Az az illető aki kétkezes vagy (ahogy eddig mondták szakemberek) akár keresztezett dominanciával rendelkezik, lehet hogy egy zseni, de lehet hogy a legteljesebb mértékben lusta és nem szokott rá az egyik vagy másik oldalára. Igazából az ilyen ember értelmi képességei akár a csillagos eget is verdesheti, de a saját makacssága, lustasága által nem hajlandó a fejlődésre, így bizonyos dolgokhoz érthet akár kifejezetten jól, míg valamely más dolgokról halvány lila gőze sincs mi fán terem az. Például van egy osztálytársam ő is amolyan kétkezes féleség (bal kézzel ír, de labdát jobb kézzel dob és jobb lábbal focizik) és például töriből meg magyarból egy zseni,angolból egy hétvége alatt képes megtanulni iszonyatos mennyiségű szavakat és irdatlan hosszú szövegeket míg matekból, fizikából szinte totál egyes és minden éven bukik. (Egyébként jövőre megy 11.-be.) Kérdeztük őt hogy nem szokott-e ezekből gyakorolni vagy legalább egy keveset készülni, átolvasni az anyagot, de eleinte azt mondogatta hogy nem mennek ezek a dolgok neki, mostanában meg azt, hogy nem érdeklik őt ezek a témák, mert úgysem fogja használni soha ezeket az életben, én egyébként úgy látom, hogy simán képes megtanulni ezeket is csak sz*rik a saját életére is, meg az egészre úgy ahogy van. Én személy szerint úgy veszem észre, hogy mivel sosem készült ezekből a tantárgyakból, kialakult benne egyfajta "ellenállás" vagy gátlás ezek iránt a tantárgyak iránt.

Szóval nem a kétkezességgel van a baj, hanem a hozzáállással bizonyos dolgok iránt. Mert lehet látni semmirekellő csöveseket akik jobbkezesek, lehet látni olyanokat is akik balkezesesek. A "kétkezesek" egyszerűen olyan kisszámú arányban fordulnak elő szinte a világon, hogy képesek beleesni statisztikailag abba a kis mennyiségbe is akik valamilyen tanulási nehézséggel küzdenek és e révén rájuk fogják hogy "nem képes tanulni" vagy "nehezen képes tanulni". Pedig az agyukkal vagy agyféltekéikkel semmiféle probléma sincs és a fejlődésben sincsenek feltétlenül elmaradva.

2014. jan. 26. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

Nem a balkezesség fejletlenebb állapot a jobbkezességnél, hanem a dominancia kialakulatlansága előtti állapot, tehát mikor egy kisgyerek még kétkezes.

Biztos vannak emberek, akik kétkezesek maradnak, és semmi bajuk, sőt profitálnak ebből az állapotból.

Gyerekeknél azért aggódunk, ha ezt az állapotot látjuk, mert náluk még nem biztos, hogy az egyéb területeken rendben zajlik majd a fejlődésük. Ha már folyékonyan olvas, jól ír, számol, senki se törődik azzal,hogy mindkét kezét(lábát) egyformán használja. Legföljebb elküldjük focizni, ott nagy előny lehet, ha mindkét lábával egyformán pontosan rúg.

2014. ápr. 24. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:

Balkezes vagyok.


Az apai és az anyai nagybátyáim között is több balkezes van.


62-ben, elsős koromban a tanító át akart szoktatni a jobbkezességre, vonalzóval verte a körmeimet. Édesapám megtiltotta neki.


A művészetek felé orientálódtam már kamaszkorom óta.

Jól rajzolok, mindig érdekelt a kézművesség, főleg a kerámia és a grafika. Főképpen a bölcsészet.


A reál tárgyak gondot okoztak, van, aki szerint azért, mert szelektáltam, s nem voltam hajlandó szellemi energiát fordítani rá.


Amúgy bal kézzel vágom a fát, a kenyeret, de a kést villát úgy használom, mint a jobbkezesek. :-)


Nos?! :-)

2014. máj. 4. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:

17-snek!


"Nagyon sok ember azért bal vagy jobboldalas, mert "rászokik" valamelyik oldalára."


Ez nem igaz!


Genetika, kérem szépen. Szigorúan genetika.


Tudniillik nem okozott volna traumát a jobbkezességre való rászoktatási kísérlet.


Komoly pszichés problémákat okoz, ha erőszakosan átszoktatják a gyereket.

Szó szerint az agyán követnek el erőszakosságot.

2014. máj. 4. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!