Hogyan építhetek ilyen robotot (lent)?
Üdv!
Egy olyan robotot szeretnék építeni, ami megfigyelésre való. GPS vezérelt, hatkerekű, vagy lánctalpas, még nincs eldöntve és egy erdőben látna el "őrzési" feladatot és autómatikusan visszamenne a kisházhoz tölteni magát, ha merül, ott van áram. Egy AIRIS T940 GPS készülék felel majd a navigációért, persze a felesleges cuccok lekerülnek róla, mint például az érintőkijelző. A gond ott kezdődik, hogy nem tudom hogyan oldjam meg az irányítást. Egy komplett alaplap túl nagy és felesleges dolgokat tartalmaz, mint például a videóvezérlő. Az agya egy AMD sempron 2800+ proci lenne, de nem tudom mibe belerakni. Nem csináltam még ilyet, szóval nem tudok hozzákezdeni. A google ebben az esetben nem a barátom, ugyanis nemsokat segített, vagy csak rosszul kerestem. Elektronikához konyítok kicsit, pár dolgot meg tudok építeni, de "alaplapot" nem igazán.
Jótanácsok az ügyben?
A válaszodat előre is köszönöm!
Wadmalaccal értek egyet én is. Sokkal jobban jársz telepített kamerákkal, bár az is jókora befektetés lehet.
Egy ilyen robot megépítése még egy tapasztalt csapatnak is évekig tartó munkába és valószínűleg milliókba (de akár tízmilliókba) kerülne. Az egyetemen többször jártam robotika-versenyeken, ott ennél lényegesen egyszerűbb robotokat fejlesztettek éveken keresztül.
Nem akarlak elkeseríteni, de szerintem ez egy ember számára, aki konyít kicsit az elektronikához, megoldhatatlanul bonyolult és költséges feladat.
Köszönöm a válaszokat!
Az ötletek is jók, amiket adtatok. :)
Tudom, hogy nem egyszerű dolog ez. Programozással nincs gond, a Python nyelvet jól ismerem és a C láttán sem jövök zavarba. Tudom, hogy az említett processzor nem a legalkalmasabb erre a célra, ugyanis ha jól emlékszem olyan 35W körül kajál, plusz a hűtés (ha nem passzív). A cuccok nagy része megvan, már a tervezés is beindult, egy barátom összehegeszti a vázat, szóval elindult a projekt. Azért az elektronikához is, a konyításnál többet értek, legalábbis szerintem. Anno a vizsgamunkám egy saját tervezésű 500W-os sztereo erősítő, kivezérlésjelzővel, hangszínszabályozóval és ledmátrixos "kijelzővel". Szóval van miből építkezni. Továbbá készítettem csökkentett nyomású nitrogénlézert, pulzáló sugárhajtóművet, "coil gun"-t stb... Csak azért írtam le, hogy nem egy kisiskolás vagyok, aki kedvet kapott valamihez és nem látja át mibe is fog. :D
Igaz, pár dolog nem tiszta, mivel első ilyen próbálkozásom, nem is 1 nap alatt akarom összerakni, ha egyáltalán elkészül. Jön a nyár, olyankor nem járnak a "vadak" sem a tüzelőért.
Ha pedig ellopják, annál jobb, megtudom hol laknak a tolvajok. :)
Hát... nem lesz egyszerű, de majd alakul.
(tőlünk 50km-el arrébb egy kis UAV járórözik. nem csúcstechnikás cuccot kell elképzelni, csak egy GPS-es modellrepülő. még képet sem közvetít, csak a koordinátáit és magasságát. egy SD kártyára rögzít, azt nézik vissza, így a tolvajok útvonakai alapján tudják hová kell állítani az erdőkerülőket. Persze az gyári cucc, azért repülőbe nem kezdenék bele. :D))
A repülős olcsóbban kijonne.
Meg az nem akad el.
A falevél leárnyékolja a gps jelet.
Amennyiben a feladatban a kihívás a lényeg, meg az esetleges szériagyártás, akkor érdemes.
Ha tényleg csak erre, csak ezt az egyet akarod építeni, akkor ez kicsit ágyúval verébre eset. :)
Persze, igen, a kihívás miatt főleg. A fent említett cuccok igazából nem sok mindenre jók, valami hasznos(abb)at is szeretnék építeni. Adott egy probléma, megoldást szeretnék rá. Most tekintsünk el attól, hogy máshogy is meg lehet oldani, én így szeretném. Szériagyártás nincs tervben, egyenlőre egy elfogadható prototípus a cél. Később, persze ha jól működik, elképzelhető a gyártás. Persze minimalizálni az építési költségeket, üzemeltetési és karbantartási dolgokat, stb...
Most már hárman ügyködünk a dolgon, Egy, aki a mechanikával foglalkozik, én az elektronikával és egy másik személy, aki áthidalja a kettőt (mechatronikát tanul).
Egyenlőre lelkesek vagyunk.
A vártnál jóval lassabban halad a projekt, időhiány miatt.
Ha valakit érdekel leírom a nehézségeket:
-Pontatlan GPS.
Sajnos a GPS vezérlés kudarcba fulladni látszik. Ahhoz, hogy az úton maradjon, nem elég pontos a GPS. Szenzoros megoldást kellene bevetni, de ez sem tűnik jó megoldásnak.Az autók a műút szélén és közepén lévő felfestést követik. Hasonló megoldásra gondoltunk, de a földúton nincsen mit kövessen. Az "LPS" (local positioning system nevet kapta) működni látszik, még nem ment le rendes teszt, csak a műhelyben próbáltuk ki. Ez 4 kis teljesítményű jeladóból áll és amíg a négyszögben elhelyezett adók között marad, meglehetősen pontosan határozza meg a saját helyét a cucc. Ennek segítségével menne töltőre. Szóval az útvonallal gondok vannak, de majd kitalálunk valamit.
-Hernyótalpas baklövés
Eredetileg lánctalpas illetve hernyótalpas jármű lett volna. Egy szállítószalaggal próbálkoztunk. Az a probléma, hogy a növényzetet a hajtókerekekre feltekeri, ha olyan a terep. Sárral párosulva pedig hamar mozgásképtelenné válik. Lazább hernyótalp esetén a sár és növényzet kombó a hajtókerék és a lánctalp közé megy, és hajlamos ledobni a gumitalpat. Feszes talpnál pedig megszorul a növényzet miatt. Átállunk hatkerekes megoldásra, bár ez jóval nagyobb meló, ha minden kereket hajtani szeretnénk és mindegyik külön felfüggesztést kapna. Ez is tervezés alatt van még.
-nagy fogyasztás
Sok villamos energiára lesz szükség a működéshez. Valahogy minimalizálni kell a fogyasztást. Az említett AMD proci nem kerül bele, valószínűleg egy tablet vagy hasonló lesz a lelke, ehhez viszont jó lenne megtanulni az android működését és egy épkézláb programot írni rá valahogy.
Most hirtelen ennyi jutott eszembe.
Szerintem az éven nem lesz kész, de nem adjuk fel (még).
Ha túl nagy lesz a tömege, akkor baleset veszélyessége miatt valamelyik hatóság be fogja tiltani.
Ha túl könnyű, haza fogom hozni szuvenírnek.
/meg a hasznosságokat kibányászni belőle/
-majd ír meg, hol fogod kipróbálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!