Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » ESP kutatasok altalaban...

ESP kutatasok altalaban milyen eredmenyt adnak?

Figyelt kérdés

Az lenne a kerdesem, hogy az ESP kutatasok alkalmaval talalt statisztikailag szignifikans eredmenyek "mindennapiak"? Vagy csak ritka esetben kapjak ezt az eredmenyt? Szamtalan oldalon olvastam azt, hogy az ESP kutatasok a legtobb alkalommal pozitiv eredmennyel vegzodnek? Ez mennyire igaz?


A szignifikans eredmenyek ritka jelensegnek szamitanak es azokat szokatk kiemelni? Lehet azt tudni valahonnan, hogy mennyi a pozitiv-negativ eredmenyek aranya? A tudomany jogosan/jogtalanul utasitja el ezeket az eredmenyeket?


2013. jan. 31. 18:10
 1/5 A kérdező kommentje:
A legtobb teszt kis, 51-55% eredmenyt produkal, ami viszont a kiserletek szama miatt szignifikansnak tekintheto, kiveve a ganzfeld kutatasokat, amik 25% helyet altalaban 35%-t eredmenyeznek. Senki sem tudja, hogy ezek csak ritka eredmenyek amiket kiemelnek, vagy altalaban ezeket eredmenyezik az ESP kutatasok?
2013. jan. 31. 18:16
 2/5 A kérdező kommentje:

Ez igaz?


"Eventually, positive findings using yet another novel paradigm are reported, followed by another round of replication failures, and so on. Moreover, in contrast to the argot of what Imre Lakatos termed “progressive” scientific research programs, the lexicon of parapsychology is replete with terms describing the absence of effects. The “experimenter (shyness) effect” refers to the failure to obtain positive findings when skeptical researchers are present, the “decline effect” refers to the disappearance or marked diminution of ESP effects within a session following an initial run of positive results, and “psi missing” refers to ESP performance that is significantly worse than chance (see Gilovich, T., 1991, How We Know What Isn't So, New York: Free Press, for a good discussion). These terms underscore the absence of a crucial feature that is a hallmark of mature laboratory sciences, namely a readily transportable “experimental recipe” that can yield replicable results across independent laboratories."


Tenyleg keves a pozitiv eredmenyu ESP kutatas a sok negativ mellett?

2013. jan. 31. 18:45
 3/5 anonim ***** válasza:
a szkeptikus fóromon volt erről egy csörte, a véletlenhez képest nagyon kicsi eltéréseket szoktak produkálni, tehát egyelőre nincs kiugróan jó bizonyíték a jelenség létezésére. Az 50%-os siker arány meg annyira kiugróan magas, hogy ott valószínűleg közelebbi vizsgálat után hibás kísérletet találtak, tekintve, hogy akkor már a Siemens, a T-com és minden távközlési cég azon lenne, hogy ESP telefont és modemet gyártson.
2013. jan. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Szoval nincs senki, aki jartasabb a temaban, mint en es tudja azt, hogy az a sok Ganzfeld meg hasonlo kiserletek miert vannak elutasitva?

Vagy esetleg tud valaki jalentos kiserletszamu vizsgalatot, aminem negativ eredmenye volt, ami kiegyensulyozna a merleget?


[link]

Ez mind a szokásos 4 cél közül választós kísérlet volt, tehát a várható találati arány 25% volt. A táblázat alapján az összesített találati arány 2124 próbából 709, ami 33,4%, egyvégű egzakt binomiális teszt alapján P=2,26·10-18.

2013. febr. 4. 17:58
 5/5 anonim ***** válasza:
A Ganzfeld kísérlet általam ismert változatában az ember fehér zajt hallgat és a csukott szemhéjait vörös fény éri. Amennyire tudom ez simán okoz hallucinációkat. Szóval konkrétan a Ganzfelddel ezért nem foglalkoznak. Amúgy mivel gyanítóm a szkeptikus fórumról jössz ott le van írva a probléma, még most is megy a vita.
2013. febr. 4. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!