Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hiába olvasom át a leckét 5x...

Hiába olvasom át a leckét 5x is de nem jegyzem meg . VI os vagyok és holnap felmérő belőle 6 elég hosszu leckéből . Kissebségi történelemből . Mit tehetnék hogy javuljon a helyzet?

Figyelt kérdés
Miért nem tudok jól tanulni?
2012. nov. 15. 15:53
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Ez van mértannál , mateknél magyarnál nem mert az könyebb
2012. nov. 15. 15:55
 2/14 anonim ***** válasza:

Sokan azt hiszik, hogy a betűk átfutása a szemünkkel az egyenlő az olvasással. De nem. Sajnos az olvasás, mármint az értő olvasás odafigyelést, lassított tempót, azaz energiát és időt igényel.

Ha egy mondat nem világos, akkor nem olvastad el. Ha egy szöveg nehéz, azaz szinte minden mondat újdonságokat, pláne adatokat tartalmaz, akkor meg kell állni, és kérdezni kell. Mit is állít ez a mondat? Mi a fontos benne?

Azt szoktam javasolni, hogy ha olvasol, és nem megy a tanulás, akkor írd le, amit olvastál. De ne szóról-szóra, hanem átalakítva. Kibővítve, és direkt más szavakkal. Írj akár két változatot. Ha nem értesz egy szót, akkor nézz utána. Javaslom, először azt próbáld ki, hogy átalakítod a szöveget.


Tehát a szabályok:


- Semelyik szót nem használhatod, ami már szerepel az eredeti mondatban, kivéve a definiált szakszavakat és a tulajdonneveket, illetve ha a szinonimaszótár szerint nincs lehetőség más szóra. Szinonimaszótár: [link]

- A mondatrészek (alany, állítmány stb) sorrendjét meg kell változtatni legalább egy kicsit, akár föl is lehet darabolni.

- Az adatszerű dolgokhoz fűzzél megjegyzést, illetve nézzél utána!


Például:


Eredeti:


Zrínyi Miklós apja Zrínyi III. Miklós, anyja Karlovics Ilona. A horvát Šubić nemzetségből származott, mely 1347-től a zrini kastély után gróf Zrínyinek nevezte magát.


Átírt:


Zrínyi Miklós faterjának neve Zrínyi III. Miklós (jé, számozták magukat, tehát a mi MIklósunk valójában a negyedik!). A mamáját Karlovics Ilonának hívták (oroszos hangzású név, olyasmi mintha Károly lenne). A család erdete a Šubić nevű nemzetség (a wikipédia Subicsnak is írja őket). 1347 után átnevezték magukat a Zrin nevű helyen található ingatlanjuk alapján, így lettek Zrínyiek (kicsit magyarosítva).


Ha minden mondattal ugyanígy foglalkozol, az már egy elegendő alapot ad ahhoz, hogy megtanuld, bár igaz hogy sok időt visz el. Utána olvasd fel mindkét változatot egybefüggően. Csak arra vigyázz, hogy a dolgozatban nehogy fatert írj!


(De szerintem mindjárt jön Berta Wooster, és mond még okos dolgokat.)

2012. nov. 15. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

BW jelen. :)


Patrik, nagyon pozitív, hogy segítséget kérsz. :)

Most ugyan kicsit későn jutott eszedbe, úgyhogy csodát ne várj.


Nem írtad le, hogy folyamatosan tanultál-e, vagy csak most kezdenéd egyszerre; ill. azt sem, milyen típusú feladatok lesznek a felmérőben. :(

Így a következőt tudom javasolni:


Azt a 6 hosszú leckét NE egyfolytában olvasd, de még egy leckét se. Bontsd őket minél kisebb részekre: ez lehet egy-egy bekezdés; vagy ha egy bekezdés túl hosszú, két - három részre oszthatod azt is.

(Nem kell előre beosztani, haladj folyamatosan, ahogy olvasol.)


Olvasd el az első bekezdést / részt, emeld ki belőle a lényeget, tehát ami fontos. (Színes ceruzával vagy kiemelőfilccel húzd alá.)

Ezt próbáld meg a saját szavaiddal elmondani. Ha megértetted a szöveget, akkor menni fog.

Ha nem megy, olvasd el még egyszer, és próbáld újra.

(Ha egyáltalán nem megy az átfogalmazás, akkor magold be szó szerint, nincs más megoldás.)


Ezután jöhet a 2. bekezdés / rész ugyanígy, majd a többi egészen a lecke végéig. Ha mind megvolt, olvasd át az egyes nagyobb részek címét (ha vannak ilyenek), aztán próbáld meg elmondani az egész leckét.


Jöhet a 2. lecke ugyanígy, apránként; aztán sorban a többi.


Ha eddig is tanultál, akkor könnyebb lesz. :)


Holnap reggel vagy a töri előtt fusd át a kiemelt részeket.


-------


Ha memorizálod a szövegeket, akkor pl. egy esszénél vagy egy kifejtős kérdésnél nem leszel gondban, csak vissza kell emlékezned. Mindent írj le, ami eszedbe jut, lehetőleg összefüggően.


Ha érted is, amit tanulsz, akkor a feleletválasztós feladatok is menni fognak.

Tipp: Az ilyen feladatoknál SOHA ne hagyj válasz nélkül kérdést.

Ha biztosan tudsz valamit, azt bejelölöd, nincs probléma.

Ha nem vagy biztos a dolgodban, jelöld meg azt a választ, amelyik szerinted a legesélyesebb.

Ha egyáltalán nem tudod, melyik lehet a jó, akkor se hagyd üresen; jelölj be valamit. Elképzelhető, hogy ez jó lesz; ha viszont semmit nem jelölsz meg, akkor biztosan 0 pont...


Egyes feleletválasztós feladattípusoknál némelyek szerint mindig a leghosszabb válasz a helyes. Ebben én nem bíznék annyira, de ha már minden kötél szakad, akkor kipróbálhatod, hátha... :)

De csak akkor, ha tényleg nem tudod; nehogy összezavarodj, ha egy rövid lehetőségről biztosan tudod, hogy jó. :)


Egyelőre ennyi, mert ma este már nincs sok időd, hát tanulj.

A jövőre nézve pedig majd még írok holnap. Addig majd írd le kommentben, hogy sikerült a felmérőd. :)


Sok sikert. :)

2012. nov. 15. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

"Egyes feleletválasztós feladattípusoknál némelyek szerint mindig a leghosszabb válasz a helyes."


Ezt én nagyon sokszor tapasztaltam, pl Kitaibel-versenyen, meg mivel még hagyományosan felvételiztem, ott is. Soha nem tudtam eldönteni, hogy a feladatkészítők unják a rossz válaszok írását, vagy csak jófejek akartak lenni. Mindenesetre ha én készítek tesztet, mindig kínosan ügyelek, hogy hasonló hosszúságú és jellegú kamu definíciókat keverjek a jó mellé.

2012. nov. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

^ Remélem, nem az általános iskolás korosztály számára készítesz teszteket... :P


-------


Patrik, ha nem jelentkezel, nem írok többet. :)


Hogy érzed, hogy sikerült?


Leírhatnád azt is, hogy melyik tantárgyakkal vagy gondban, mert az első kommentedből nem teljesen világos.

Azt látom, hogy a helyesírás nem az erősséged. :(

Ezen gépeléskor könnyű segíteni: használj Google Chrome-ot vagy Mozilla Firefoxot. Nem tökéletes a helyesírás-ellenőrző programjuk, de a semminél jobb.

2012. nov. 16. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Egyetemistáknak készítettem, szőrősszívű (de igazságos) vizsgáztató voltam.
2012. nov. 16. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönök szépen mindent ... Szerintem nagyon sok pozitiv erőt kaphattam ... Mivel Romániában élek 10 esik vannaka jegyek és én a felmérőre 9 est kaptam
2012. dec. 5. 13:16
 8/14 A kérdező kommentje:
így vagyok kb. a mértannal , algebrával , földrajz és történelem ... De lehet hogy II. Szemeszterben megyek külön matematika órákra
2012. dec. 5. 13:21
 9/14 A kérdező kommentje:
De szerintem ez azért van mert már a PC rabja vagyok ... Nem bírok leszállni róla majdnem egész nap rajta csüngök de ez mivel , hogy ha nem számítógépezek akkor itthon nincs semmi dolgom , őszintén nem szeretek tanulni de ha az életben valaki akarok lenni akkor , le kell ülnöm hogy tanuljak
2012. dec. 5. 13:24
 10/14 anonim ***** válasza:

Na, végre, hogy előbukkantál, Patrik. :)

Bár nem tudom, mit értesz "pozitív erő" alatt, de gratulálok a jegyedhez, szép teljesítmény. :)

Nem jelezted, kipróbáltad-e a tanácsainkat, beváltak-e. :(

Ennek ellenére írom az újabbakat. :)


A netfüggőség nem jó, gondolom, ezt te is tudod. A te korodban még annyi mindent lehetne csinálni ehelyett...

Például sok mozgásra lenne szükséged, tudod-e? Én a helyedben elkezdenék valamilyen sportot: ez kitartásra nevel, erősíti az izmaidat, a tüdődet, a szívedet, a csontjaidat; jobb lesz az állóképességed, ügyesebben fogsz mozogni... Egy önvédelmi sport pedig dupla haszon, gondolom, nem kell magyarázni, miért. :)

Az úszás nagyon jó, minden izmot megmozgat. Ha magas vagy, egy kosárcsapat biztos örülne neked. Nem ötletelek tovább, gondolkodj, mihez lenne kedved. És ha nincs másra lehetőséged, legalább tömegsportra menj el a suliban hetente egyszer-kétszer, vagy focizni a haverokkal. :)


Azt nem értem, miért nincs otthon semmi dolgod; hiszen egy háztartásban mindig van mit csinálni... A szüleid biztosan nagyon örülnének, ha kérés nélkül vállalnál néhány házimunkát; ehhez már elég nagy vagy, és előbb-utóbb úgyis meg kell tanulnod mindent.


A tényleges szabadidődben pedig foglalkozhatsz a hobbijaiddal, már ha vannak ilyenek. Ha nincsenek, gondold ki, mihez lenne kedved, mi érdekel: olvasás, zenehallgatás, nyelvtanulás, kertészkedés, rajz, kézművesség, sütés-főzés... [Bizony, ez utóbbi fiú létedre is lehet; a legnagyobb szakácsok minden szállodában és étteremben férfiak. :) ]


Abban igazad van, hogy ha vinni akarod valamire az életben, akkor le kell ragasztani a popsidat a tanuláshoz. :D

De mondok még valamit: okosnak lenni JÓÓÓ. :)

Eleinte lehet, hogy nehéz lesz rászoktatni magad a kemény munkára; de egy idő után a fejed megszokja a terhelést, sőt, kívánni fogja. :)

Minden egyes lecke / feladat egy-egy kihívás: meg tudsz-e küzdeni vele? Annyi tökfejnek sikerül, akkor neked miért ne menne?

Egy-egy sikerélmény után pedig mindig örülhetsz, hogy okosabb vagy már, mint azelőtt voltál. [És az is jó érzés, ha okosabb leszel másoknál is. ;) ]


Nos, mit szólsz mindehhez? :)

2012. dec. 6. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!