Szinesztéziás emberek! Ki milyen fajta szinesztéziával rendelkezik?
Bennem nem rég tudatosult hogy mi is zajlik a fejemben valójában, mivel eddigi életem során ezeket a dolgokat természetesnek vettem. Azt hittem, hogy mindenki így gondolkodik, és hogy a "szinesztézia" csupán egy költői eszköz. TV-ben láttam erről műsort, utána is olvastam sokat, fura volt hogy ezeket a dolgokat milyen különlegesnek ítéli meg a többi ember. Érdekelne más szinesztéziával rendelkező ember világképe is.
Nálam ezek vannak jelen:
graféma-szín
zene-szín
számtérkép
évtérkép
számok személyiséggel rendelkeznek
Én is meglepődtem, mikor kiderült számomra, hogy a hónapoknak valójában nincs színük.:)
Nálam a hónapokon kívül még a napoknak van színük, és van színük a napszakoknak. Pontosabban nem a délelőttnek, estének...hanem ha a reggel nyolc órára gondolok, vagy arról van szó, akkor annak van színe, vagy a 13órának, este 21órának...Viszont ha simán megnézem, vagy meghallom, hogy hány óra van ,akkor annak semmi színe nincs.
Szoktam még illatot ízhez kapcsolni. De olyan formában, hogy pl. olyan dolognak tud eszembe jutni az íze egy illatról, amit még nem is kóstoltam, és minden bizonnyal nem is fogok. Pl. egy illatról eszembe jut a fű íze. -Teljesen olyan illata van, mint amilyen a fű íze.-
De ez az illat-íz kapcsolat ritka.
A szín és év térkép az milyen?
számok személyiséggel
graféma szín
graféma tapintás
Gyerekkoromban mindenkivel azt akartam játszani, hogy "neked milyen színű a csütörtök?" "szerinted az ötös miért olyan gőgös?" Senki nem értette, csak anyukám. Ő is szinesztéziás. De a színeket - természetesen - másképp látjuk.
Kedves első!
Na igen most hogy megemlitetted ezt, hogy az időpontoknak színe van, így bennem is realizálódott hogy nálam is.
Pl. délelőtt 11 zöld, de az este 11 már lila. 13 óra az világoskék, a 21 óra amolyan rozsdabarna.
Napoknak, hónapoknak nálam is színük van természetesen.
Ha azt hallom vagy olvasom, hogy pl 2012. november 4. vasárnap, egyből látom térben. Az agyam kiválasztja a sárga 2012-t az egymáson álló évek "tornyából", aztán a bordó novembert az "alattam lévő" körből, majd a narancs 4-es számot, és a világoszöld vasárnapot. Tehát az éveket, hónapokat térben látom. A számok egy vonal mentén helyezkednek el, ami különböző számoknál irányt vált, vagy görbül stb.
Második: gyerekkoromban én is kérdezgettem ilyeneket a többiektől, a szavak színeit is, de általában engem hülyének néztek, inkább megtartottam magamnak a dolgot.
Én nem vagyok szinesztéziás, de ha már ilyen szép számmal összegyűltetek, lenne pár kérdésem, hátha ti jobban utánajártatok a témának, vagy pusztán csak számotokra is érdekes kérdések ezek:
A színek időben változatlanok, vagy változók? (Pl. 6 éves korodban is ugyanolyan szín társult egy grafémához, mint ma?)
Pl. a kínai írásjeleknek is van színe, egyéb tulajdonsága? És az össze vissza húzogatott vonalaknak? Vagy csak az ismert betűknek?
A graféma szinesztéziás érzékelése megvolt mielőtt megtanultatok olvasni?
Van összefüggés a látott színek és mondjuk a dolgokhoz való viszony között? Pl. ha utálod a hétfőt is, meg a spenótot is, akkor ez a hasonlóság megjelenik a szinesztéziás érzékelésben is?
Ha pl. színes betűket, szavakat láttok, amihez szín társul, akkor az nem zavaró? Vagy egészen más jellegű ennek a színnek az elképzelése, mint a látás során érzékelt szín, mint mondjuk a hallás és látás?
1.
A színek időben változatlanok, vagy változók? (Pl. 6 éves korodban is ugyanolyan szín társult egy grafémához, mint ma?)
Amennyire emlékszem, változatlanok, ugyanolyannak láttam őket akkor, mint most.
2.
Pl. a kínai írásjeleknek is van színe, egyéb tulajdonsága? És az össze vissza húzogatott vonalaknak? Vagy csak az ismert betűknek?
Erre azért nem tudok válaszolni, mert én hangokhoz társítok színeket, tehát egy kínai írásjelnek nincs színe, de ha azt mondod: "CSIN", akkor annak már van.
3.
A graféma szinesztéziás érzékelése megvolt mielőtt megtanultatok olvasni?
Igen, bár én nagyon korán megtanultam olvasni (4 és fél évesen - egyébként szerintem a szinesztéziának köze volt hozzá, erről majd később :)), úgyhogy nem sok emlékem van még azelőttről is. De biztos, hogy óvodában már felismertem ezt a képességemet, mint írtam, kérdezgettem is a társaimat, hogy milyen színű nekik melyik szó. Meg a neveiket is "elmeséltem" nekik (mint ahogy ma is mindenki ezt kéri tőlem), tehát, hogy kinek milyen színűnek látom a nevét.
4.
Van összefüggés a látott színek és mondjuk a dolgokhoz való viszony között? Pl. ha utálod a hétfőt is, meg a spenótot is, akkor ez a hasonlóság megjelenik a szinesztéziás érzékelésben is? Nem vettem még észre ilyen hasonlóságot.
5.
Ha pl. színes betűket, szavakat láttok, amihez szín társul, akkor az nem zavaró? Vagy egészen más jellegű ennek a színnek az elképzelése, mint a látás során érzékelt szín, mint mondjuk a hallás és látás?
Ezt nagyon sokan kérdezik, ez az első szinte, amit kérdeznek. Nem zavaró, de nem nagyon tudom elmagyarázni... Ha most gépelem ezt a mondatot, ugyanolyan feketének látom, mint te. De ha arra figyelek oda, hogy "DE", akkor látom, hogy a D mélybarna, gyönyörű színű, bársonyos fa felületű, az E viszont acélkékesszürke, hideg és élesek az élei.
Amennyire vissza tudok emlékezni, nálam mindig ugyanolyan színűek voltak a betűk és a számok, ha meghallottam vagy olvastam egyet akkor egy bizonyos színe volt. Ma napig is ugyanazok.
Kriksz-kraksz vonalakkal és idegen betűkkel az a helyzet, hogy mivel azokat nem tudom hanghoz társítani a fejemben, ezért azoknak nincs színük. Ha kimondva meghallom, akkor beugrik egy szín.
Írás-olvasás megtanulása előtt is így volt ez velem, annyi különbséggel, hogy nem láttam a szót színesben, hanem a kimondott szó hangjának volt színe.
Nálam van olyan összefüggés, hogy nagyon ritkán használok olyan szavakat amiknek nem tetszik a színe, és ha meg hallom akkor is rossz érzést vált ki belőlem. Persze magával a szóval semmi bajom, mert végülis az egy semleges dolog, sőt "színesíti" a szókincset, de nekem nem hiányzik hogy a szókincsemben ocsmány színű szavak szerepeljenek :) Ez valahogy olyan tudatalatti dolog. De van olyan is hogy pl, van egy személy akit utálok, viszont a nevének a színe igenis tetszik. Ezt nem tudatosan irányítom, egyszerűen igy van.
Ha más színűnek látok leírva egy betűt, számot, vagy szót mint amilyen a fejemben, nem zavar különösebben, de akkor is ott motoszkál az agyamban, hogy ez márpedig akkor sem stimmel. Ehhez még jön az, hogy ha meglátok egy zenéhez társuló klippet, és a színvilága nem egyezik azzal amilyen színű a zene alapjában, akkor az igenis negativ érzéseket vált ki belőlem. Egyszerűen nem tetszik.
Én is szám"egyenesen" látom a számokat, ami bizonyos számoknál meggörbül, de attól függően, hogy minek fogom fel a számot máshol. Pl: 20-nál görbül, majd 120-nál illetve bármilyen **20-nál. Meg száznál is görbül egyet. Illetve, ha "nagyban" gondolkodok, akkor (csak nagyságrendileg gondolok a számokra, 10-est, egyest elhanyagolom), akkor meg görbül 200-nál, 2000-nél stb. Ezen kívül van egy görbülés még 100-nál is, meg 1000-nél stb.. A görbülés pedig derékszögű, jobb irányba görbül 20-nál. Száznál pedig a másik irányba, így érek vissza "egyenesbe".
Az évet pedig úgy látom, mintha egy lekerekített oldalú négyszög mentén mennék körbe, kicsit amolyan társasjáték szerűen, egy mező egy hónap. Ha lapra kéne rajzolni lent ősz, majd jobb oldalt tél, fent tavasz, baloldalt nyár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!