A tudósok tényleg elitkolják a teleportálási technológiát az olajcégek miatt?
"Az ember nem modellezhető a könyv-bmp-OCR modellel, ahol csak a szöveg a lényeg."
"Az idegrendszerről is elég kezdetleges az elképzelésed."
"Az első probléma, hogy ahogy te az embert elképzeled, az nagyon fals, nagyon egyszerűsített modell."
"Tehát nem elég a fehérjéket darabra lemérni, zsírburokba csomagolni és kész az élet."
"Ha az embert csak a DNS-e határozná meg, akkor az egypetéjű ikrek minden porcikájukig megkülönböztethetetlenek lennének."
Azt hittem, elég egyértelmű volt, hogy nem a teleportáló gép műszaki leírását adom meg, hanem azokat az alapelveket, amelyek mentén az általad megadott elképzelhetetlenül nagy adatmennyiség reálisan kezelhetővé válik, akár már ebben az évszázadban. Talán azt sem kellene a szememre hánynod, hogy nem írtam részletes tanulmányt az agy felépítéséről és működéséről. Legyen ez a szakemberek dolga, OK? Nyilván sokkal többet kell még tudni a szervezetünk felépítéséről és működéséről, főleg az agyéról, de amint ezek az ismeretek gyarapodnak, úgy finomodik az a sémafelismerési és tömörítő eljárás, amire nagyon vázlatosan utaltam. Egyelőre vigasztal az a tudat, hogy az agy és általában az élet valódi működéséhez képest a legjobb szakember tudása csak egészen picit kevésbé elenyésző, mint az enyém.
Hogy világosabban megértsd, újabb példa (biztos tisztában vagy velük, inkább a többieknek szól): Vegyél egy TXT vagy EXE vagy bármilyen általános file-t és tömörítsd RAR-ral. Az eredmény elég jó lesz. Aztán végy egy BMP file-t és tömörítsd RAR-ral, az eredmény ismét elég jó lesz, de PNG-be tömörítve kicsit még jobb. Aztán végy egy WAV file-t és azt tömörítsd RAR-ral, elég silány lesz az eredmény. Ugyanezt FLAC-ba tömörítve már sokkal jobb lesz. Most pedig az ellenpróba: Végy egy általános file-t, adj hozzá egy WAV headert, majd tömörítsd FLAC-ba: az eredmény biztos elkeserítő lesz, bár nem próbáltam ki.
A lényeg ebben az, hogy a tömörítésnek (itt veszteségmentesről volt szól de a veszteségesre talán még inkább áll) vannak alapelvei, de ezeken felül egyes adattípusok speciális tulajdonságait, adatszerkezetét figyelembe véve még sokkal jobb eredmény érhető el. A lényeg azonban minden esetben a sémák és minták (pattern) felismerése és kódolása. Ha a szervezetet nem egy buta géppel akarod atomonként leírni, hanem sémák és minták felismerésével, akkor irdatlan nagy tömörítést érhetsz el még veszteségmentesen is. De a szervezet legnagyobb részénél nem is szükséges a veszteségmentes tömörítés.
"Nekünk pedig az a célunk, hogy a célszemélyt konkrétan átvigyük, az agyában tárolt tudást, a tetoválását, és nyilván sajnos a félig kialakult tüdőrákját is."
Ez nem olyan biztos. Én nem tiltakoznék, ha a félig kialakult tüdőrákomat nem vinnék át. A tetováláshoz sem nagyon ragaszkodnék, a baleset miatt amputált lábamat is örömmel újra látnám magamon, és a gyerekkori balesetekben szerzett hegekről is szívesen lemondanék. Ha belegondolsz, mekkora üzlet a szépségipar, akkor a legtöbb ember inkább némi kiigazítást kérne, nem a testi hibák megőrzését.
"a digitalizálási formáknál a tömörítést általában a veszteségmentes formák után dolgozták ki, tehát mégiscsak kéne egy működő teleport abban a formában, amit én írtam fel, mielőtt meg lehet tömöríteni akár 10-20-sok nagyságrenddel."
Nem. Egy séma felismeréséhez nem kell az egész adathalmazt elemezni. Főleg akkor nem, ha tudod, most a test mely részét másolod. Elég egy átmeneti buffer, amibe mindig csak addig töltöd az adatot, amíg felismersz egy objektumot vagy sémát. Tehát soha nem kell az egész adatmennyiséget tárolni, hanem annak csak egy elenyésző pici részét. Az agy kivételével irdatlan óriási egyszerűsítések lehetségesek, az agynál csak irdatlan nagyok. :) Az ember semmit nem fog változni, ha pl. a karizomzatánál csak minden ezredik sejtet elemzed _picit_ alaposabban, a többit meg simán másolod.
De ez is csak példa, ne menjünk a részletekbe. Amint meglesz a szükséges biológiai tudás, e tudás alapján ki lehet dolgozni az adattípushoz legalkalmasabb adatfeldolgozási és tömörítési algoritmusokat.
"Ez nem olyan biztos. Én nem tiltakoznék, ha a félig kialakult tüdőrákomat nem vinnék át. A tetováláshoz sem nagyon ragaszkodnék, a baleset miatt amputált lábamat is örömmel újra látnám magamon, és a gyerekkori balesetekben szerzett hegekről is szívesen lemondanék. Ha belegondolsz, mekkora üzlet a szépségipar, akkor a legtöbb ember inkább némi kiigazítást kérne, nem a testi hibák megőrzését. "
És ha egy tárgyat akarnál teleportálni akkor mi lenne? Puska helyett egy csavarhalom érne át. Ezt a vitát elvesztetted a másik féllel szemben, az emberi test nem egy fájl.
"És ha egy tárgyat akarnál teleportálni akkor mi lenne? Puska helyett egy csavarhalom érne át."
Olvastad a kommentemben azt a részt, amikor az adatszerkezet meghatározó voltáról írtam? Ha nem, akkor olvasd el.
"Ezt a vitát elvesztetted a másik féllel szemben"
Ez vita volt? Azt hittem, egy ma még utopisztikus dolog elméleti megvalósíthatóságáról beszéltünk.
"az emberi test nem egy fájl."
Csak nézőpont kérdése. Ha adatsorokkal leírható, akkor az is lehet, és ebben a "másik fél" is egyetért velem, hiszen ő is adatokkal, bitekkel, byte-okkal akarja leírni a testünket. Ez esetben pedig mindketten vesztettünk a te nagy okosságoddal szemben.
„Ez nem olyan biztos. Én nem tiltakoznék, ha a félig kialakult tüdőrákomat nem vinnék át.”
Ez megint egy elvi kérdés. Hogy szabad-e elemezni az átvitt adatot, szabad-e belepiszkálni. Olyan, mintha egy kötelező helyesírás-ellenőrző lenne az e-mailbe építve, ami kijavít minden hibát. Rögtön kérdések tucatjait veti fel (több lehetőség közül mire javítja, mi van ha nem jól tudja a program, mi van ha valaki meghekkeli és direkt hibákat generál). Ugyanezek felmerülnek az emberteleportnál is: analizálhatja-e a program az adatokat, és belepiszkálhat-e. Ráadásul egy olyan gép, amiről te írsz, voltaképpen egy halottfeltámasztásra is alkalmas masina volna, berakom a hullát és kijön élve. Esetleg mindenkiről lehetne backup-ot csinálni a bevetés előtt.
Egyébként nem letámadtalak, nagyon értelmes módon egészítetted ki a hozzászólásomat, nyilván én biológusi oldalról nézem, te meg informatikaiból. Ugyanakkor teljesen biztos vagyok benne, hogy azok a technológiák amikről beszélsz, még messzebbi jövőbe repítik a teleportáció lehetőségét. (Már amennyiben maradunk a kérdező eredeti felvetésénél, és azt nézzük, lehet-e, hogy ma van titkos katonai teleport.)
"azok a technológiák amikről beszélsz, még messzebbi jövőbe repítik a teleportáció lehetőségét."
Miért?
"Ez megint egy elvi kérdés. Hogy szabad-e elemezni az átvitt adatot, szabad-e belepiszkálni."
Egyértelműen elvi, még inkább etikai kérdés, és komoly viták is lesznek belőle, ha eljön az ideje, efelől semmi kétségem. Na de hasonló erkölcsi, etikai problémákkal már ma is szembesülünk vagy igen hamar fogunk. GM-növények, talán hamarosan lesznek GM-állatok is, hogy a születendő magzat genetikai szűréséről, génsebészetről már ne is beszéljek, mert ezek valamilyen szinten már ma is léteznek - s innen már csak egy lépés a leenedő gyerek genetikai megtervezése. De ha egyszer meglesz a technológia, azt csak ideig-óráig lehet hátráltatni vagy betiltani.
S aztán ott vannak azok a kérdések, amelyeket te is érintettél. Vajon ugyanaz az ember lesz-e a távmásolt személy, s egyáltalán hogyan lehet ezt megállapítani. Mit csináljunk az eredetivel? Egyáltalán szabad-e tárolni az adatokat? Másrészt ami lehetséges, azt meg is fogják tenni, akár legális, akár nem.
Ez most nagyon sci-finek hangzik, de nem ismerek olyan fizikai törvényt, amely elvileg megtiltaná a működését (a technikai megvalósítás nehézsége más kérdés). Persze ha igaza van Roger Penrose-nak (The Emperor's New Mind, ha jól emlékszem), hogy a tudat kvantumjelenségeken alapul, akkor eleve nem másolható, de ez még nincs bizonyítva.
22:10
Teljes mértékben igazad van. (Mondjuk a válaszod off részébe belekötnék, az űrben az emberi szervezet egy darabig kibírja. Nem pukkan szét a nyomástól, nem fagy meg, nem sül meg (ha csak nem nagyon extrém helyen van), szimplán megfullad.
Na, utánanéztem, mégsem teljesen igaz amit írtam. Itt Pedro leírja szerintem jól: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Nem gondoltam egy-két dologra :D
Bocsa az offért.
Sebaj, Pedro sem gondolt egy-két dologra. A Föld átlaghőmérséklete valóban plusz 10-12 Celsius fok, de csak azért ennyi, mert melegíti az üvegházhatás és - kisebb mértékben - a Föld anyagában zajló radioaktív bomlás. Ezek nélkül a Föld átlaghőmérséklete mínusz 18 fok lenne.
A Föld pályáján, de a légkörön jóval túl keringó emberi test egyensúlyi hőmérséklete az űrruha visszaverő képességétől függ. Ha teljesen fekete lenne az űrruha, vagyis minden fényt (az infravöröst is) teljesen elnyelne, akkor plusz 5-6 fokos lenne. Ha ugyanúgy verné vissza, mint a Föld, akkor bizony mínusz 18 fokos lenne, persze végig feltételezve a forgást, ami kiegyenlíti a testrészek között a hőmérsékletet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!