Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tyúk használja a tojást a...

2xSü kérdése:

A tyúk használja a tojást a szaporodásához "eszközként", vagy a tojás használja a tyúkot a szaporodásához?

Figyelt kérdés
A kérdés adott. Kíváncsi vagyok mindenféle véleményre.

2012. jún. 18. 10:47
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
Szerintem menj ki napozni.
2012. jún. 18. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
#11: Majd lesz arra is idő és alkalom. De ez nem tartozik a tárgyhoz.
2012. jún. 18. 11:40
 13/23 anonim ***** válasza:
Jelen tárgynál értelmesebb tevékenység lenne pedig...
2012. jún. 18. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:
#13: Hát akkor viszlát. :-) Jó napozást! Én meg továbbra is várom azoknak a válaszát, akik ismerik azokat a fogalmakat, hogy „válasz”, „ontopic”, „gondolkodni”, „vitázni”, „egy adott dologról beszélgetni”.
2012. jún. 18. 11:44
 15/23 anonim ***** válasza:
Jó vitázást! Ha lesz kivel...
2012. jún. 18. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

"Tudományos szempontból nem beszélhetünk célról, így nem lehet azt mondani, hogy ez a cél, és ez a hozzá vezető folyamatban az eszköz."


Akkor viszont elég ex-has kijelentés, hogy:

"...úgy fordítjuk a dolgot emberi szemszögből is érhető folyamattá, hogy a tyúk azért tojik tojást, hogy egy új tyúk jöjjön létre."


"Eszköz, cél, ezek emberi fogalmak."

Ez így igaz, és itt van szerintem a kulcs, ugyanis az evolúció folyamatában csak nagyon óvatosan szabad célról, eszközről, szándékról beszélni. Olyan, mintha azt kérdeznénk, hogy a kő a gravitációt használja-e, hogy leesen. Egyszerűen nem használhatók ilyen emberi kifejezések, mert ez nem tudatos, és mégcsak nem is adott céllal történő folyamat. Inkább olyan, mint egy törvényszerűségnek engedelmeskedő ok-okozati lánc.


A lényeg: Aki ezt leírta abban a könyvben, már a probléma felvetésekor hibázott, mert rosszul fogalmazta meg a kérdést. Elrugaszkodott a tudományos szemlélettől, eleve rossz irányba indult, és így akart valamiféle filozofikusnak tűnő következtetést levonni. Olyan, mintha ellentmondásba jutnánk, pedig csak egy sima logikai hiba zsákutcájába jutunk.

2012. jún. 18. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 Antimod ***** válasza:
Mivel a tyúk élőlény, a tojás nem, így csak egyik használhatja a másikat bármire is. Filozófiailag jó kérdés, de itt megbukik.
2012. jún. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:

> Akkor viszont elég ex-has kijelentés…


Lehet. Az biztos, hogy általánosságban a hétköznapi beszélgetésben ilyen emberi szemszögből nézzük a dolgot. Hogy egy másik példát hozzak, meg lehet közelíteni a zenei szépséget is pusztán a matematika segítségével, mégsem ezen keresztül közelítjük meg. Miért melankolikusabb egy mól hangnem, és miért vidámabb egy dúr? Analógiákon keresztül sokkal egyszerűbb megközelíteni, mint tudományosan egzakt módon.


> A lényeg: Aki ezt leírta abban a könyvben, már a probléma felvetésekor hibázott, mert rosszul fogalmazta meg a kérdést.


Mert nem is teljesen így közelítette meg. A könyv inkább azt fejtegette, hogy az élőlényeket alapvetően két „cél” hajtja: Lét- és fajfenntartás. Ezeket a fogalmakat márpedig használják még tudományos írásokban is. De hogyan egyeztethető össze a kettő? Mi a helyzet, ha a kettő ellentmondásra vezet? Miért áldozza fel önmagát az anya a gyerekéért? Hogyan dől el, hogy most itt a létfenntartás, vagy a fajfenntartás a fontosabb? Ezután jött egy ötlet, hogy nézzünk rá a dologra kicsit más perspektívából. Mert így, hogy a felnőtt egyedet tekintjük az élet elsődleges, mérvadó formájának, így valóban nehéz megközelíteni a dolgot. Pl. jóval ritkább, hogy a gyerek áldozza fel magát a szülőért (most itt az állatvilágra gondolok elsősorban, mert az ember ennél jóval összetettebb).

2012. jún. 18. 12:56
 19/23 Antimod ***** válasza:

"Hogyan dől el, hogy most itt a létfenntartás, vagy a fajfenntartás a fontosabb"


A fajfenntartás, mert az magában foglalja a lét fenntartását is.

2012. jún. 18. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:

"meg lehet közelíteni a zenei szépséget is pusztán a matematika segítségével, mégsem ezen keresztül közelítjük meg."

Ezek szerint szubjektív választ vársz? Mégiscsak a tudomány témakörben vagyuk! :D


"az élőlényeket alapvetően két „cél” hajtja: Lét- és fajfenntartás."

A fajfenntartás magasabb prioritású. Az egyed létfenntartása is csak akkor igaz, ha ez nem rontja a faj fennmaradását. (Pl. rossz ízű vagy mérgező békák. Nekik már olyan mindegy, milyen ízük volt. :D) És nem vezet ellentmondásra. Ha mégis, a faj halálra van ítélve. Vagyis megmarad a többi faj. (->evolúció.)

A "cél" szó valóban használatos tudományos írásokban, de nem a hétköznapi értelemben, megint félreértés van. Az állatok nem azért áldozzák fel magukat az utódért (már amelyik), mert ez a céljuk, hanem mert nem tehetnek mást. (Nevezzük bedrótozott ösztönnek.) A tyúk nem azért tojik tojást, mert az a célja, hanem mert így "működik", nem tud másképp, különben nem lenne tyúk, pontosabban nem is lenne.


Kicsit bugyuta példa, de ez jutott eszembe:

Egy RC rezgőkörben a sztatikus tér eszköze a mágneses tér, hogy fenntartsa a rezgést, vagy fordídtva? Nonszensz. :DD

2012. jún. 18. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!