Mi volt előbb a tyúk vagy a tojás? Ez tényleg érdekel!
Hát igen. Amikor egy újságírónak még alapszinten sincs ismerete egy témáról… Ez a buta cikk elterjedt egy halom magyar hírfelületen anélkül, hogy bárki is egy kicsit utána nézett volna, hogy miről is szól az eredet:
A cikk írói eleve vicces formában utaltak a tyúk/tojás problémájára, de később kiegészítették az alábbi megjegyzéssel, mert rájöttek, hogy lesznek olyanok, akik vér-komolyan veszik majd (bejött, lásd. nálunk is sajna…):
"Vajon ez tényleg bizonyítja, hogy a tyúk előbb volt, mint a tojás? Nos, valójában ez egy vicces, de értelmetlen kérdés."
Hogy miért is értelmetlen? Nos, tekintettel arra, hogy már az őshüllők soka is meszes héjú tojással szaporodott, és ugyanezen kvázi őshüllőkből (theropoda dinók, de legalábbis archosaurus hüllők az ősök) alakultak ki később a madarak, tehát a csirkék is, így a kérdés eleve értelmetlen, hiszen amikor sok apró változás közben/után már elkezdtek hüllő-madárszerű lények kialakulni - köztük némely fajnál a madárnak nevezhető lények is -, akkor ezek már elve rendelkeztek a meszes héjú tojással való szaporodás képességével.
Tehát a tyúk és a tojás is eleve ugyanabban az azonos időpillanatban létezett, amikor a történelemben leges-legelőször kitalálta egy ember, hogy innentől fogva nevezzük a vizsgált állatunkat csirkének.
Azonban kezelhetjük afféle népi okoskodásként is a kérdést, vagyis előbb volt maga a tojásrakó állatféleség, vagy a korábban már létező tojásból kelt ki a világ legelső ilyen lénye? Ebben az esetben a tyúk csak szimbólum, és a válasz persze az, hogy az állat volt előbb (vagyis a tyúk, mint szimbólum), ami kezdetben csak petékkel szaporodott, és ami testen belül, vagy kívül is lerakható volt. A petéknek nincs feltétlenül szükségük raktározott tápanyagra, míg a tojás esetében ez biztosítva van (szikanyag), de az utóbbi csak evolválás kérdése. Pl. van ahol az ikrából kikelő kis hal a hasa alatt, a szikzacskóban az ikrából tartalékolt kaját tartalmazza, amely addig segíti a túlélését, míg önállóan nem tud a környezetből élelmet szerezni magának. Az evolúció során olykor ez a szikanyag kizárólag a másféle ikra-tojásban marad. Vannak tojásrakó kétéltűek is (pl. angolnagőte, ami valójában nem angolnaféle), ahol a tojáshéj pergamenszerű, bár itt a tojást petének is szokták nevezni, de gyakorlatilag klasszikus tojásként jönnek a világra és úgy is funkcionálnak. Kemény héjú tojás kialakulás: kezdetben lágy tojás, aztán keményedő, egyre jobban meszesedő külső héj, végül ahogy a csirkénél ismerjük.
Összefoglalva: szó szerinti értelmezés esetén a tojás és tyúk már eleve együtt létezett a tyúk „megjelenésének” pillanatában (vagyis abban a pillanatban, amikor kitalálták a tyúk/kakas/csirke stb. neveket), szimbolikus értelmezés esetén viszont előbb a „tyúk” volt (vagyis klasszikusan értelmezett tojás még nem volt, amikor állat már volt, amiből később klasszikus tojásrakó lett).
A Népszava cikk úgy állítja be a dolgot, mintha most fedezték volna fel a megoldását a tyúk/tojás problémájának, holott ez már akkor megszületett, amikor az evolúcióelmélet komolyabb kidolgozásra került, vagyis több mint 100 éve… :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!