Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miben van a tér? Bővebben.

Miben van a tér? Bővebben.

Figyelt kérdés

Ha jól értelmeztem tegnap egy ism.terj műsorban egyes elméletek szerint a tér apró részecskékből áll és folyamatosan tágul és ez a térben lévő energia időnként kisül és ez vezet az univerzumok kialakulásához.

Tegyük fel így van,de hova tágul a tér?


2012. máj. 4. 10:48
 1/5 anonim válasza:
33%
A tér a semmibe van, és ha tágul, a semmi azon részében valami lesz. TÉR!
2012. máj. 4. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
78%
A tér nem olyan, mint a por. A tér egy elvont fogalom, amelynek az a szerepe, hogy segítségével megmagyarázzuk valós folyamatok, történések szabályait, okát. A tér tágulását sem lehet úgy elképzelni, mint egy luftballon felfújását. A tér tágulása alatt bonyolult törvényeket értünk, amelyek nélkül nem tudnánk megmagyarázni sok mindent a körülöttünk zajló eseményekből. Ezek olyan fogalmak, amelyeket csak sok fontos fizikai ismeret megszerzése után lehet megérteni.
2012. máj. 4. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Akkor tehát a tér az,amin belül működnek a fizikai hatások/folyamatok, a téren kívül pedig megszűnik minden kölcsönhatás stb..?
2012. máj. 4. 11:21
 4/5 anonim ***** válasza:

Vannak térbeli viszonyok, és ezeknek az absztraktuma a "tér". A tér nem egy dolog, nem egy tárgy, hanem egy elvont fogalom.


"Akkor tehát a tér az,amin belül működnek a fizikai hatások/folyamatok"


Nem. Hanem a fizikai folyamatok egyes jellemzőit "térbelinek" nevezzük hétköznapi nyelven. A térbeli folyamatokat pedig úgy lehet legkényelmesebben felfogni, ha egy hétköznapi nyelven "tér"-re nevezett izére vonatkoztatjuk.

2012. máj. 4. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Vree ***** válasza:

Nincs olyan hogy a "téren kívül", vagy olyan hogy "a tér hova". A tér maga a "hova". Azt is kérdezhetnéd, hogy lassuláskor hova tűnik el a sebesség.


Mikor azt hallod hogy a tér tágul, ne arra gondolj hogy van egy gömb és valami azon kívül. Csak arra hogy a dolgok közötti távolség növekszik. Ráadásul a tágulás mindenhol egyenletes, nincs olyan hogy a közepén kevésbé a szélein meg jobban ami alapján belőhetnél valamiféle középpontot. A lényeg hogy amit térnek hívunk az -maga- a távolság. Feltételezhetsz valami "téren túli teret", vannak olyan univerzum modellek amik valamilyen értelemben megteszik, de amúgy ugyanúgy nem értelmes így gondolkodni róla mintha arra gondolnál hogy a dolgoknak van egy súlyon kívüli súlya vagy méreten kívüli mérete.


Amúgy igaza volt valakinek egy másik topikban aki azt mondta hogy felesleges ezeket konyhanyelven megpróbálni elmagyarázni, mert max egy rossz közelítést fogsz kapni, a valódi lényeget nem értheted meg a matematikai modellek ismerete nélkül. Az ismeretterjesztő filmek érdekesek, de max az érdeklődésedet kelthetik fel, amit mondanak az ugyan megpróbálja neked ismerős fogalmakban elmagyarázni hogy miről van szó, de csak akkor értheted meg az igazságot ha elhagyod a megszokott fogalmaidat és megismered azokat a modellezési módszereket, amikkel leírhatóak ezek a dolgok.


Egyébként ajánlom hogy olvass egy kicsit a vöröseltolódásról, mondjuk itt: [link] [link] mert a világ tágul elképzelés is ezen alapszik.


Lényegében amikor azt mondjuk hogy a tér tágul nem pont azt mondjuk hogy a dolgok távolodnak A fény az (a fény eleve az egyik legkomplexebb dlog a mai fizikában ami létezik), amire az univerzum tágulása hatással van, mi akik az univerzum része vagyunk nem is érzékeljük. A csillagászok abból húznak hasznot hogy a tér tágulása elvékonyítja magát a fényt, a hullámhossza a vörös tartomány felé kezd el hajlani. (Azt talán tudod, hogy a színek amiket látsz a tárgyakról visszavert fény hullámhosszát jelentik. Lásd [link] ) A csillagokról érkező fények hullámhosszából lehet következtetni hogy a fény mekkora utat tett meg, és a csillagászok arra jutottak hogy egyre nagyobb utat kell megtennie a világ kezdete óta. Van egy bizonyos távolság amin túl nem láthatunk semmilyen távoli égitestet soha, mert a fénye soha nem fog eljutni hozzánk.


Egyébként megintcsak itt a probléma a távolsággal kapcsolatban. Azt mondtam hogy a fizikai tárgyak között nem nő a távolság csak mert az univerzum tágul. Ellenben a távoli csillagokat csak a hozzánk érkező fény alapján tudjuk belőni (innen jön a "fényév" mint a csillagközi távolságok mércéje is), tehát ilyen értelemben a csillagok távolodnak egymástól a mi szemszögünkből, még ha a valós térben nem is.

2012. máj. 4. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!