Furcsa, amikor Kodály-módszerről beszélünk, hogy minek tanítanak éneket az iskolában. A magyar nemzet dalkincse egy igen kimagasló, változatos anyagot biztosít, így "luxus" lenne nem tanítani. Fontos az adott kor megértésében, a hagyományok ápolásában. Emellett el sem hiszed, hogy mennyi "mai zene" táplálkozik népzenei alapokból.
Gondolom ezt a számot is ismered: http://www.youtube.com/watch?v=jDNa8lts3aE
Na ez is népzenéből merít, a dallama egy az egyben egy népdal...
Az azért mókás, hogy a gimisek sem akarnak éneket tanulni. Gimnáziumba azért megy az ember, hogy általános műveltséget szerezzen. Ennek az ének is a része. Aki szakbarbár akar lenni, az menjen szakmunkásképzőbe, ott nincs ének.
A zeneirodalom egy egyértelmű kérdés, ugyanazért fontos, amiért Balassi versei. A kottaírás, zeneelmélet annak fontos, aki zenélne, emellett annak is, aki bármilyen rendszerező jellegű dologgal akar foglalkozni a későbbiekben - pl. logisztika, folyamatszervezés, adminisztráció, informatika, stb.
De az éneklés egyszerűen szebbé teszi az életet. Sokan nem mernek énekelni, nekik hasznos, ha a tanár énekeltet az órán. Így ha megjön a bátorságuk, megtapasztalhatják, hogy mekkora feeling például karaoke-zni, holott amúgy nem merték volna kipróbálni. Sok helyzetben jó, ha az ember mer énekelni, kezdve a tábortűz mellett üléssel, de egy jó esküvőt sem tudok elképzelni nagy közös éneklések nélkül.
Például a nyelvtannak, ugye?
Ha egyetemre akarsz menni, akkor nyilván értelmiségi lennél. Márpedig értelmiségi nem lehetsz, ha műveletlen vagy.
Az ének abban segít, hogy hozzáférhess a saját néped zenei kultúrájához, képes legyél megérteni és felismerni a klasszikus zenéket.
Egy nagy magyar zenegyűjtő és zeneszerző mondta:
Vannak a léleknek olyan mélységei, amibe csak a zene világíthat bele.
Ha kimaradsz a zenéből és az énekből, akkor nem tudod, hogy miből maradsz ki. Ha az énektanárod idegbeteg, akkor megértem.
Mi 12-ben ballagási énekeket tanultunk, és a ballagásra készültünk énekórán.
Valószínűleg azért, mert nem ismered.
Valaki kérdezte régebben, miért azokat kell tanulni irodalom amiket, főleg minek az ókori irodalmat tanulni. Miért nem Harry Pottert.
Akkor nagyon le lett húzva a válaszom, de itt sem tudok mást: egészen másképpen fogod a ma divatos, „menő” számokat hallgatni, máshogyan fogod értékelni, ha ismered a zenei alapokat. Annak megismerésére pedig a népdalaink kiválóak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!