Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek az emberkísé...

Mi a véleményetek az emberkísérletekről?

Figyelt kérdés
Szükségesek? Etikusak? Milyen feltételhez/jogi feltételhez kötnétek? Etikusabbak-e vagy sem, mint az állatkísérletek? Mennyire kéne az emberek tudomására hozni, ha folynának ilyen kísérletek?

2012. ápr. 20. 12:08
 1/10 anonim ***** válasza:
93%

Mindig is voltak ilyenek, most is vannak. A gyógyszerek kipróbálásánál elengedhetetlen. A megfelelő törvényi, szakmai és etikai keretek közé vannak szorítva és önkéntesek.


Ha a háborús borzalmakra akarsz utalni, akkor azokat nyilván össze se lehet mérni a mai tudományos kutatásokkal.

2012. ápr. 20. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
89%
Úgy van, most is vannak ilyen kísérletek, szigorúan önkéntes alapon, az alanyokat tájékoztatva a várható következményektől.
2012. ápr. 20. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
30%

Rengeteg olyan kísérletet folytatnak rajtunk, amiről a legtöbben nem is tudnak. Ilyen pl. a mobiltelefonok és egyéb eszközök által okozott elektromágneses sugárzás. Sokan bele is halnak (lásd: agydaganat), míg másoknak csak a fejük fáj.

[link]

2012. ápr. 20. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
79%
A résztvevőket mindig alaposan tájékoztatják és jól meg is fizetik őket. Elengedhetetlenek az emberkísérletek gyógyszereknél. Inkább adnád be a gyerekednek a ki nem próbált gyógyszert?
2012. ápr. 20. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem a gyógyszerkísérletekre gondolok, amik legálisak, és nem is a háborúsakra. Olyan kísérletekre, amik továbblendítenék a tudományt, ám nem "etikusak". Például ember-állat hibrid, klónozás, génmanipuláció, stb.
2012. ápr. 20. 16:08
 6/10 anonim ***** válasza:
39%

Egyébként ez az "önkéntes" kísérlet nemtudom mennyire etikus. Nyilván valakinek ki kell próbálni, és ezzel segítenek a nehéz anyagi helyzetben lévő embereknek: mindenki jól jár. És mielőtt embereken tesztelik, állatokon már kipróbálták és nem volt káros hatása, szóval az emberek már szinte biztosan ártalmatlan szereket kapnak.


Ettől függetlenül nem hangzik túl ideálisnak egy olyan társadalom, ahol a szegényeken tesztelnek le mindenféle szereket, hogy a gazdagok már nyugodtan használhassák azokat.

2012. ápr. 20. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
85%

"Nem a gyógyszerkísérletekre gondolok, amik legálisak, és nem is a háborúsakra. Olyan kísérletekre, amik továbblendítenék a tudományt, ám nem "etikusak". Például ember-állat hibrid, klónozás, génmanipuláció, stb."


Azért egy félreértést szeretnék eloszlatni: attól még, hogy egy kísérlet etikátlan és megbotránkoztató, nem fogja előrelendíteni a tudományt. Akármilyen nyilvánvaló is ez, sok ember megfeledkezik erről, szerintem te is, kérdező.

2012. ápr. 20. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nem. A klónozás egy fontos pontja a kísérleteknek. Mennyivel egyszerűbb lenne klónozni egy szervet ahelyett, hogy arra kéne várni, hogy valaki meghaljon és át lehessen ültetni. ÉS még ekkor sem garantált a felépülés.


A génmanipulációval pedig meg lehetne akadályozni a rákos sejtek elszaporodását. Ha már ellenszert nem találunk, akadályozzuk meg!

2012. ápr. 20. 16:18
 9/10 anonim ***** válasza:
77%

"Például ember-állat hibrid, klónozás, génmanipuláció, stb."


Hát, ezek egy része fantazmagória, a többi orvosi beavatkozás, legális gyógyszerkísérlet utolsó stádiumú betegekkel. Amitől te félsz, az még nem tekinthető emberkísérletnek, mert a petesejtekre és a gastruláció előtti embriókra más törvényi szabályozás létezik (az "még nem ember"), országfüggő, mennyit engednek. Pl. az USA kivívta magának azt a kétes hírnevet, hogy mindent letiltott. Izraelben elég szabad a kísérletezés, Dél-Korae is támogatja az ilyeneket (támogatta... volt pár botrányuk, azóta szigorú a szűrés... pl. a kamu emberi klónozás - azóta sem megoldott ez a probléma). Angliában lényegében ha kellően meg tudod indokolni, miért pont ezt és így, akkor mehet, bár ott komolyan a körmödre néznek, ha nem a tervekhez tartod magad. Itthon persze a fene se tudja már, hogy állunk, tavaly elvesztettem a fonalat.


Naszóval... van, amikor szükségesek. Nem lehet mindent szövettenyészetben vagy patkánymodellen vizsgálni, annak komoly katasztrófák lennének a következményei. Etikusak? Szerintem igen. Ha valódi emberkísérlet, az alanyok általában kapnak részletes tájékoztatást. Amikor megkérdezés nélkül, pl. katonai kísérletben kell részt venni, az meg szerintem más tészta, ebbe nem akarok belefolyni, mivel semmi infóm nincs róla. A jogi háttér - fentebb írtam róla. Amúgy jelenleg semmiféle kísérletet nem lehet elvégezni az alany beleegyezése nélkül (ha ő cselekvőképtelen, a hozzátartozók döntenek). Ez persze válasz az utolsó kérdésedre is. (A "titkos katonai kísérletek" meg... azt hagyjuk, tényleg semmi adat nincs róla. Amit tudunk, az lezárt ügy, CIA, az szerintem etikátlan volt, de hát ilyen a hírszerzés.) Etikusabb-e az állatkísérletnél? Nem. Pont ugyanolyan etikai megítélés alá esik, csak mivel a saját fajunkról van szó, igyekszünk minél kevesebb társunkat kiirtani. De egy egéren végzett gyógyszerkísérletnl is teljes etikai kódex van arról, hogy amelyik állaton kísérletet végzünk, és adott esetben felboncoljuk, azt tegyük a lehető legtöbb tisztelettel, hiszen az az élőlény feláldozta az életét a mi tudásunk gyarapítása érdekében. Ezért fájdalommentes túlaltatás, és minél több mindent megvizsgálni. Továbbá tilos a szükségesnél akár egyetlen állattal is többet megölni.


Bár... néha találkozom olyan emberekkel, hogy az az érzésem, ők csak kísérleti alanynak lennének jók.

2012. ápr. 20. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Én úgy olvastam, hogy a petesejtet is embernek tekintik, ezért nem kísérletezhetnek vele... Ezt tartottam oltári nagy baromságnak.
2012. ápr. 20. 17:24

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!