Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség a kisdoktori...

Mi a különbség a kisdoktori és a nagydoktori között?

Figyelt kérdés
Ha pl. közgázból valaki Ph.D-t csinál, akkor az kisdoktor lesz vagy nagydoktor?
2012. márc. 31. 15:10
 1/8 anonim ***** válasza:
64%

Elvileg az a különbség, hogy dr. vagy Dr. lehet valakinek a neve előtt. Nem mintha ezt bárki betartaná. :P Mindenki naggyal szokta ált. írni.


Amúgy meg az egyik tudományos fokozat (a Phd. azaz a Dr.), a másik szakma által előírt cím (dr.)

Egy cikkből másolom ki a magyarázatot, mert szerintem így teljesen érthető:


"Az Ftv. 63. § (6) bekezdése értelmében az orvosok, a fogorvosok, a gyógyszerészek, az állatorvosok, a jogászok oklevele doktori címet tanúsít. Mindezeket a címeket nevezhetjük „kisdoktorinak” mivel ugyanebben a bekezdésben a törvényhozó a következőképpen jelöli meg a vonatkozó jelöléseket."


"Az Ftv. a doktori képzésre vonatkozó külön szabályok között rendelkezik a felsőoktatás harmadik lépcsőjében szerezhető oklevelekről. Az elnevezésekből adódhat némi félreértés, hiszen az orvos- vagy jogászdoktorok már doktorok doktori képzés híján is, a maguk egységes, nem-bolognai képzésük sikeres abszolválását követően is, ugyanakkor továbbtanulhatnak a tudományos sarzsiért, a „kisdoktori” cím ugyanis nem jelent tudományos fokozatot. Azt a doktori képzés nyújtja."


"A felsőoktatási törvény 67. § (3) bekezdése megállapítja, hogy a doktori képzésben szerezhető oklevél által tanúsított tudományos fokozat a „Doctor of Philosophy” (rövidítve: PhD), a művészeti képzésben a „Doctor of Liberal Arts” (rövidítve: DLA). A jogalkotó ez után arról is rendelkezik, hogy a „Dr.” rövidítéssel a PhD vagy a DLA fokozatú érdemesek üzenhetnek a világnak. Más jogosulti kört – egyéb szabály hiányában és ismételten a contrario – kizár az a törvényi megfogalmazás, hogy „a PhD fokozattal rendelkező személyek nevük mellett feltüntethetik a »PhD« vagy a »Dr.« rövidítést, a DLA fokozattal rendelkezők pedig a »DLA« vagy a »Dr.« rövidítést.”"


Tehát a PhD-vel szerezhető tudományos fokozat (meg mással is amúgy) az a Dr.

Azon szakmák meg, amik doktori cím viselését írják elő, az a dr.


Forrás: [link]

2012. márc. 31. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Vannak kavarodások a fejekben. Átmásolom ide egy korábbi válaszomat:


Az úgynevezett "kisdoktori" (amilyen Pali bának is volt) ma már nincs. Ezt az egyetem adományozhatta régen (ellentétben a PhD-vel, amit az MTA adományoz, igaz, az egyetemen keresztül). Az MTA a régi kisdoktorit nem fogadta el, ez nem számít tudományos fokozatnak. (Tudományos fokozatnak csak az MTA által elfogadott dolgok számítanak.)


Régen a következő fokozat a kandidátus volt, rövidítése CSc. Ez felel meg kb a mai PhD-nek, az akadémia adta ki (azaz tudományos fokozat), és később a PhD-re átálláskor általában gond nélkül elfogadák PhD-nek.


A rendszerváltás után átvettük a nemzetközi PhD rendszert, és már nem lett sem több egyetemi doktori (kisdoktori) és CSc kiadva.


Az orvosi, jogi és állatorvosi szakok doktorija a diplomához jár, ezek a foglalkozással együtt járó doktori címek (se nem azonos a "kisdoktorval", se nem tudományos fokozat, mert nem az MTA adja ki). Mivel a diploma tartozékai, nem pedig külön eljárásban szerzett címek, ezért "értékük" valamiel alacsonyabb. Tehát mivel nem az MTA adja ki, és nem tudományos fokozatok, így egy jogász doktor nevezheti magát dr-nak, de nem mondhatja azt, hogy PhD-je van, csak ha külön elvégez egy PhD képzést és ír egy dolgozatot.


A DSc a nagydoktor, amit szintén az akadémia ad ki, hosszú évek kutatómunkájának "jutalmaként". A DSc is dr előtagot kap, de ez azért nem jelent semmit, mert nincs olyan ember, aki úgy lesz DSc, hogy előtte már nem volt hosszú ideje PhD. Vagyis nem lesz új dr előtagja, csak a régit már két okból is hordhatja.


Azaz nem minden doktori számít egyben tudományos fokozatnak, és bizonyos tudományos fokozatok bár magasabbak mint a többi, de ugyanúgy dr előtagot adnak.


Szerintem az erősségi sorrend kb így néz ki:


diplomával járó dr (jogi, orvosi)

egyetem által kiadott "kisdoktori" (ma már nem létezik)

kandidátus (ma már nem létezik)

PhD és MLA

DSc

2012. márc. 31. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
köszi
2012. márc. 31. 21:44
 4/8 anonim ***** válasza:
61%
A DSc a nagydoktori. PhD miatt senki nem lesz nagydoktor, a PhD-t AZ EGYETEM adja, a DSc címet (MTA doktora) az MTA.
2013. júl. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
29%
NULLA SZÁZALÉKBAN HASZNOS VÁLASZ? A tisztelt válaszadók még azt sem tudják (engem kivéve), hogy a nagydoktori ma az MTA doktora (DSc), korábban tudományok doktora. És nagyon-nagyon felette van a PhD-nak. A kisdoktori a foglalkozásdoktori.
2016. aug. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
És az egyetemi doktor (dr. univ.) is kisdoktor, valóban.
2020. okt. 8. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
2: MLA nincs, csak DLA.
2020. okt. 8. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
aug. 25. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!