Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi a különbség a DNS és a...

Mi a különbség a DNS és a vércsoport között?

Figyelt kérdés
például a filmekben a DNS alapján találnak rá a gyilkosra de a vércsoport is szerepel akkor nem értem

2012. márc. 15. 14:46
 1/6 anonim ***** válasza:

Uh hát elég sok különbség van köztük.

A DNS minden embernek egyedi, ebbe vannak kódolva a tulajdonságaid. Olyan kis spirál alakú hosszú valami.

Vércsoportból 4 fajta van(A,B,AB,0), tehát sok egyforma vércsoportú ember van. Ez alapján kétlem, hogy megtalálnak egy gyilkost... Viszont a vérben szintén benne van a DNS, így abból ki lehet mutatni.

2012. márc. 15. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

Neked még nagyon-nagyon sokat kell tanulnod a biológiát.


A vércsoport egy réges-rég óta használt megkülönböztetési módszer a bűnüldözésben. Maga a vércsoport azt jelenti, hogy - nagyon-nagyon leegyszerűsítve - mindenkinek a vérét be lehet sorolni nagy csoportokba bizonyos kémiai reakciók alapján, ami az illető vérére jellemző. Például adott egy reakció, hogy összekeverjük az illető vérét a Rhesus nevű majom vérével, és megzavarosodik az oldat vagy sem. Az egyiket elnevezték pozitívnak, a másikat negatívnak, így lett az Rh+ és az Rh- vércsoport. Ezen kívül vannak más reakciók, amik alapján A, B, AB vagy 0 lehet az ember vércsoportja (ez az AB0 rendszer), vagy pedig M, N és MN (ez az MN rendszer).


Minden ember minden besorolásba beletartozik, így lehet például Rh rendszerben pozitív, egyidejűleg az AB0 rendszerben AB, és az MN rendszerben N, rövidítve: "Rh+ AB N". Mivel ezek függetlenek, így lehet valaki "Rh+ 0 MN", vagy "Rh- B N", és a többi, nem írom fel mind a 24 variációt. Plusz még létezik vagy 30-féle másik reakció, de összesen mindent egybevetve pár ezer féle vércsoport létezik. A bűnüldözésben tudtommal csak az AB0 és az Rh rendszert használták.


A vércsoporttal az a baj, hogy nem egyedi. Mivel csak pár ezer különöző vércsoport van, így minden sokezredik ember ugyanaz, tehát pl egy többmilliós városban van több 100 vagy akár több 1000 egyforma vércsoportú egyén. Hiába tudjuk, hogy a gyilkos vércsoportja "Rh+ B M K+ La ...", mindig mondhatja, hogy kérem, nem én vagyok az egyetlen ilyen egyén. Tehát ez a rendszer inkább csak kizárásra jó, azaz pl egy "Rh- A M K+ La" vércsoportú embert kizár a gyanúsítottak közül. Pláne, hogy valójában sokáig csak az AB0 és az Rh rendszert használták, ami összesen 8 különböző esetet jelent.


A DNS az ugye az az örökítőanyag, ami mindenkinek minden sejtjében benne van, ez tartalmazza a génejeinket. Ezen kívül vannak rajta olyan kicsi és feltehetően haszontalan részek, amik kiválóan alkalmasak arra, hogy embereket megkülönböztessünk. Ugyanis olyan sok és sokféle ilyen kis régió (úgy hívják, hogy marker) van, hogy minden embernek különböző a DNS-e, kivéve az egypetéjű ikreket. Ezáltal nem csak kizárható lesz valaki, hanem vádolható is, mivel a DNS-marekrei egyediek, csak rá jellemzőek, mint az ujjlenyomat.

2012. márc. 15. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ja még azt akartam írni, hogy a vércsoportot már nagyon régóta használják, már azelőtt imseték, hogy a DNS-t felfedezték vola, így pl a 80-as években játszódó Kojak című sorozatban állandóan vércsoportoztak, míg egy mai helyszínelőkben DNS-eznek. Sőt előfordulhat az is, hogy egy vérminta valamiért nem tartalmaz elég DNS-t, de azért a vércsoportot meg tudják mondani, és az is több mint a semmi, így egy mai filmben is elhangozhat a vércsoport szó, bár ritka.
2012. márc. 15. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Hát igen, az a különbség, hogy nem ugyanaz a dolog. A DNS az örökítő anyag, ez nagyon korrekt bizonyíték lehet. A vércsoport a vér egyes jellegzetes fehérjéitől van, ez csak valószínűség megállapítását teszi lehetővé.
2012. márc. 15. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Aki a #2-es választ lehúzta 55%-ra, az írjon jobbat.
2012. márc. 15. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A kettes szerintem kiválóan összefoglalta. Annyit lehet még hozzátenni (azok kedvéért, akik lehúzták), hogy DNS-vizsgálatot készíttetni azért nem lehet mindenkivel. Persze pl. Amerikában a bűnözők nyilvántartásában bizonyára a szokásos ujjlenyomatok mellett van vércsoport és DNS-profil is, sőt, biztos vagyok benne, hogy itthon is van ilyen adatbázis (de talán szűkebb, pl. csak a börtönviseltekről), azonban ez akkor is csak egy szint. Ha én holnap megyek, és leszúrom a szomszédot, mert bömbölteti a technót, akkor hiána hagynék DNS-t a helyszínen, nem találnának meg az adatbázisban, mert nem vagyok büntetett előéletű. És mondjuk a teljes panel mond a kb. 100 lakójától DNS-mintét venni, majd kiértékelni elég nagy beruházás. Ellenben a születéskor a kórház elméletben mindenkitől vesz vért, és van vércsoport-analízis (ha megvan a kis oltási könyved még a születésed idejéről, abban pl. benne van), tehát ha ugyan sokkal elnagyoltabb, de ez is egyfajta azonosítási lehetőség. Kizárható ebből mondjuk a 100-ból 60, alsó hangon, de ha ritkább a vércsoport, akkor sokkal több is. És nem mindegy, hogy a maradék 40 emberen kell DNS-tesztet végezni, vagy mind a 100-on. (Ez persze csak egy hülye példa.)

Természetesen nem csak vért lehet a tethelyen hagyni, de gyilkosságnál, dulakodásnál ez gyakran megmarad. És ha sok a vérfolt, egy vércsoport-analízis sokkal olcsóbb és gyorsabb, amivel rekonstruálni lehet a történteket. Pl. hogy a nagy vérfolt az áldozattól származik, mert A, Rh-, de az a két pici a falon feltehetően a gyilkos, mert B, Rh+. És akkor azokat vizsgálhatják tovább.

2012. márc. 17. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!