Mi a különbség a Dr. és a kis dr. Között?
Valószínűleg azt szeretné tudni, hogy mi a különbség a kisdoktori és a nagydoktori között.
Kisdoktori úgymond bizonyos diplomák része, ezek az orvosok, állatorvosok, fogorvosok, gyógyszerészek, jogászok, tehát ők automatikusan doktorok lesznek, ha elvégzik az egyetemet.
A nagydoktori (PhD) megszerzése kicsit tovább tart, ezt nevezik tudományos fokozatnak.
Nem, nem.
A Dr. az orvosok neve előtt van, az összes többi doktori fokozat pedig kicsi dr.
"A nagydoktori (PhD) megszerzése kicsit tovább tart,..."
PhD a kisdoktori, ez nagyjából megegyezik a régi egyetemi doktori címmel.
A nagydoktori akadémiai cím DSc., nagyon magas tudományos fokozat.
Najó.
A "kisdoktori" ma már nincs. Ezt az egyetem adományozhatta régen (ellentétben a PhD-vel, amit az MTA adományoz, igaz, az egyetemen keresztül). Az MTA a régi kisdoktorit nem fogadta el, ez nem számít tudományos fokozatnak. (Tudományos fokozatnak csak az MTA által elfogadott dolgok számítanak.)
Régen a következő fokozat a kandidátus volt, rövidítése CSc. Ez felel meg kb a mai PhD-nek, az akadémia adta ki (azaz tudományos fokozat), és később a PhD-re átálláskor általában gond nélkül elfogadák PhD-nek.
A rendszerváltás után átvettük a nemzetközi PhD rendszert, és már nem lett sem több egyetemi doktori (kisdoktori) és CSc kiadva.
Az orvosi, jogi és állatorvosi szakok doktorija a diplomához jár, ezek a foglalkozással együtt járó doktori címek. Mivel a diploma tartozékai, nem pedig külön eljárásban szerzett címek, ezért "értékük" valamiel alacsonyabb. Ezeket nem az MTA adja ki, nem tudományos fokozatok, tehát egy jogász doktor nevezheti magát dr-nak, de nem mondhatja azt, hogy PhD-je van, csak ha külön elvégez egy PhD képzést és ír egy dolgozatot.
A DSc a nagydoktor, amit szintén az akadémia ad ki, hosszú évek kutatómunkájának "jutalmaként". A DSc is dr előtagot kap, de ez azért nem jelent semmit, mert nincs olyan ember, aki úgy lesz DSc, hogy előtte már nem volt hosszú ideje PhD. Vagyis nem lesz új dr előtagja, csak a régit már két okból is hordhatja.
Azaz nem minden doktori számít egyben tudományos fokozatnak, és bizonyos tudományos fokozatok bár magasabbak mint a többi, de ugyanúgy dr előtagot adnak.
Előző vagyok. Még annyit, hogy címben, megszólításban a Dr mindenképp nagy betű, mert a magyar helyesírás szabályai szerint ezekben minden lényegi elem nagybetűs. A szövegközi dr esetében vannak mindenféle hitek és tévhitek pl hogy csak a DSc nagybetűs vagy csak az orvos), ennek az eredete ma már kinyomozhatatlan szerintem. Hacsak valami porosodó helyesírási szótárban valaki nem találja meg. Az interneten mindenki írhat hülyeséget, szóval a google ez esetben nem a barátod.
Saját tapasztalatom szerint udvariasságból mindenkit nagy Dr-rel illetnek szövegközben is, kivéve ha valaki magáról ír, akkor kicsit használ általában (ha nem biztos, hogy jár neki a nagy). Én pl nem is használom a saját fokozatomat, egyébként PhD-m van.
Viszont pl cégek, vagy titkárnők által írott levél mindig nagy Dr-rel jön, mert nem merik megkockáztatni, hogy hiába csak a kicsi járna (ha tényleg úgy van), de esetleg megsértődöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!