Ha paradoxon, hogy is?
Hülye példa: Pinokkió azt mondja, most meg fog nőni az orrom.
Most akkor mi történik? Mi is ez pontosan?
Semmi nem zárja ki Pinokkió esetében annak a lehetőségét, hogy az orra igazmondás hatására is növekedjen, ugyanis a logikai szabály szerint: hazugság esetén nő. Ez pedig nem egyenlő azzal, hogy igazmondás esetén nem nő.
Ebből kifolyólag a kérdéses kijelentés teljesen értelmezhető a fenti logika mentén.
Dehogy esne szét. Nincs olyan, hogy paradoxon. Tiltott állapotok vannak még mindig. Egyébként igaza van annak aki azt mondta, hogy nincs kizárva az igazmondás esetén az orrnövekedés, bár én abból indultam ki, hogy ki van zárva.
Pongyola leszek...
Nah, ott a totem-pole kimenet, egy elektronikában használatos fogalom. Egy integrált áramköri elem amin van két kapcsoló (valójában tranzisztor, de most mindegy), az egyik a pluszra van kapcsolva, a másik a mínuszra. Elő lehet állítani az egyik kapcsoló bekapcsolásával azt, hogy plusz jöjjön ki a kimeneten, a másikkal azt, hogy mínusz. Ha egyiket sem kapcsolod be akkor csak lóg a levegőben, ez a "don't care" állapot amikor nem érdekel, hogy mi van a kimeneten. Mindkét kapcsoló azonban nem lehet bekapcsolva, mert egy lábon nem lehet a + és a -, tehát ez egy tiltott logikai állapot. Ha te mégis megteszed, szimplán leég az áramköröd és kész.
Ha feltételezzük, hogy Pinokkió igazmondása esetén nem nő az orra és ha hazudik nő, akkor ha olyat mond ami egyszerre igaz és hamis, elkezd az orra növekedni és nem növekedni egyszerre. Mivel fából van, a két erő egyszerűen széttöri és tönkremegy, ha elég nagy. Ha meg nem elég nagy, akkor csak feszülni fog. Persze ehhez tudni kéne, hogy Pinokkió orrának növekedését mekkora erő hozza létre.
Tehát itt a lényeg: az egész hülyeség, a logika egy olyan szabályrendszer amellyel modellezzük a valós élet működését több-kevesebb sikerrel. A logika azonban nem egyezik meg a valós élettel, egy egyszerűsített modellje annak. Attól, hogy valamit logikailag kihozol még közel sem biztos, hogy a valóságban is úgy fog működni, a természet ugyanis bölcsebb mint a mi ostoba kis modelljeink. Ha egyszerre próbálsz meg valamit széthúzni és összetolni akkor nem fog szétszakadni a világegyetem csupán csak egy idő után eltörik az amivel játszottál, mert a logikai modell csak a húzást és a tolást ismeri, de az atomok közötti összetartó erőt nem.
A mesebeli és vallási feltételezésekkel pedig most ne törődjünk, az nem a tudomány része.
íme egy kicsit más megközelítés:
Mikor hazudik valaki ?
Akkor ha a saját tudatos meggyőződésének ellenkezőt állít valamiről.
Nem feltétlen paradoxon a dolog, hiszen ha nem tudja hogy hazudik akkor mondhatja büntetlenül, nem fog nőni az orra.
Igen, jogos a kérdés, hogy ha elvonatkoztatunk a ténytől hogy igaz e az állítás (amit p tesz) vagy sem, mi történik ennek függvényében.
Erre viszont a mese adja a válasz jelent esetben.
A tündér Pinocchiót nem a butaságáért bünteti, hanem a hazudozásért. Hiszen ha állítunk valamit amiről azt hisszük, hogy igaz akkor csak buták vagyunk, nem feltétlen hazugok. így ha Pinocchio nem hazudik a saját meggyőződését szerint akkor nem követ el bűnt a tündér értelmezése alapján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!