Miért kötnek érettségihez egyes szakmákat?
ez így van! kösz hogy felvidítasz :S
Megértem, hogy kell ész is, de semmi köze nincs a sinus egyenletnek pl a bosch szám és színkódokhoz, sem egy aku cseréhez, stb....
Ami kell a szakmádhoz, azt ot tanítják meg. Az érettségivel ki lehet törölni a feneked...
Ezt nem értem.... 4 évet cseszünk el egy olyan dologra, ami nem segíti a szakmát....
Általános intelligencia persze, az is kell. De nem 4 évben..
Egy az, hogy nem sok mindent jegyzel meg belőle, a másik az, hogy így 4 rohadt év mínuszban vagy munka ügyileg...
Az általános intelligenciát nem lehet négy év alatt megszerezni. Ahhoz sokkal több idő kell, és ez nem a történelem, vagy magyar irodalom heti 2 vagy 4 óráján múlik, hanem a hozzáálláson.
Több dolog keveredik itt. Egyes szakmákat azért kötnek érettségihez, mert úgy tartják, olyan mértékű a bonyolultsági fokuk, hogy ennyi tanulás kell a minőségi műveléséhez. Persze ezek átlagok, lehet valakinek valamiből kiváló képessége, és nem nagyon van szüksége másra, de ez ritka. Továbbá lehet, hogy a rossz képzés miatt kell többet (hosszabb időt, de sajnos nem több mennyiséget) tanulni. Összességében, minél bonyolultabb egy szakma, annál több más ismeret is szükséges hozzá.
Más dolog a régi és mostani tanítás. Egyfelől most napi politikai kérdést csinálnak az oktatásból, azért nagyon rossz, mert azt csak nagyon ritkán szabad változtatni, ilyen a természete. Ha tökéletes tanterveket cserélgetnének négyévente (vagy gyakrabban), az ugyanolyan rossz lenne. Régen, a Horthy korban 25 év, a szocializmusban 40-45 év lényegében változatlan irányultságú oktatás volt, akkor tényleg csak szakmai kérdésekben változott és szakértők tették (most a politikai szemlélettől tekintsünk el, csak oktatásszakmai kérdésben vizsgáljuk). Ezért a régi rendszer helyből jobb volt.
Azonban 30-50 éve nagyon sok, főleg természettudományi tárgyban az akkori módszer megfelelő volt, ma azonban akkora és olyan gyors a fejlődés, hogy teljesen más elven alapuló oktatásra volna szükség. De ugyanez igaz a közéletre is. A szocializmus zárt világ volt, a külpolitikát elég volt média-szinten ismerni. Ma azonban az európai szabályok ismerete nélkül mindenki elveszett, aki önálló tevékenységet folytat (nem alkalmazott) és köze van a külföldhöz. Gépészmérnökként nem azért kell a nyelv, mert előírják, hanem azért, mert különben nem vesznek fel az Audihoz. És máshova se. Az asztalosnak nem azért kell a történelem, mert érettségizni kell, hanem azért, mert különben úgy benyalja a pártok politikai maszlagját, ahogy naponta tapasztaljuk, akár e fórumon is.
A magyar meg azért kell, mert egy pályázatot különben meg se ért, nemhogy megírni képes lenne. Ezért marad egy csomó pénz a kiíróknál. Nincs kinek adni, fércművek érkeznek. Hányan döngetik a magyar mellüket, csak éppen egy "ellel" írják. A matematika pedig minden tevékenység alapja, hogy mást ne mondjak, elemi számolási hiányosság (és persze emiatt minden csábajánlat benyalása) az oka a sok bedőlt hitelesnek. De sokaknak nincs fogalmuk, mit írnak alá.
A szakma elmélete nélkül a dolgozó csak hiszi, hogy ismeri a szakmáját. Amint váratlan dologgal találkozik, megakad. Ekkor csak az elmélet segít, persze nem "mérnöki" szinten.
A mai világ olyan gyorsan változik, hogy aki abbahagyja a tanulást, nemcsak a szakmájában, hanem a természet- és társadalomtudományokban is, az igen hamar rádöbben, hogy semmit sem ért a környezetéből. És ezt már nem lesz energiája soha pótolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!