Mikor fog már végleg eltűnni a tizenkilencedik századi téves idea, miszerint az ember értékét a képességei és a képzettsége adja?
Igen ám, kérdező, de a szív mit sem ér tudás nélkül. Az az alorvos is sokat ért volna az ellenkezésével, ha nem tudja megmenteni a barátod lábát, csak a segítőkészségével többet ront a helyzeten, ami adott esetben a "szívtelen főorvos" jobban kezelt volna. Bár szerintem itt szó sem volt érzelmekről. Így lett volna olcsóbb a kórháznak, az osztálynak. Ki tudja, hogy ez a kezelés mennyit vont el más betegektől, és talán a főorvos ezt jobban látta, mint a kollégája, akinek nem ez a dolga. Még az is lehet, hogy a barátod kezelése miatt másvalaki vesztette el a lábát, mert neki már nem jutott ilyen kezelés. De az is lehet, hogy a főorvos csak szerette volna megspórolni a pénzt, minden áron, nem tudhatjuk. Én a helyedben nem ítélnék ismeretlenül senki felett.
Egy ember értéke minden helyzetben más. A szív és az érzelmek is fontosak, de ha munkáról van szó, hát a képessége, képzettsége számít, mert az fontos. Lehet hatalmas szíve, ha nem tudja elvégezni a rá kiszabott munkát. Hogy egy másik ember szemében mi számít, az már egyénenként változik. Valóban többen vélik úgy, hogy a képzett emberek az értékesebbek, mert "társadalmilag hasznosabbak", többféle munkát is képesek elvégezni, és nem törődnek mással. De csak a szívre építeni... ugyan, jólelkűségért nem adnak kenyeret a boltban, és az ilyen embereket ma simán kihasználják.
Aki nem érti itt a szív szót, az roppant műveletlen. És inkább szégyellje magát mint itt büszkélkedjen vele! Ha meg érti, és nem ért egyet vele, akkor meg azt írja!
Amúgy ismertem elégé a főorvost, a főorvost a vadászat jobban érdekelte mint a betegei. Sokkal jobban.
És azért hogy valakiből nem csináltak feleslegesen rokkantat, az nem relativizálható. Amúgy meg egyszerűen kellemetlen lett volna a főorvosnak, ha valaki meghal az osztályán. És igen a srác több mint egy évig egy kétszázezer forintos ágyon feküd. De ne mond, hogy ezért vágták volna le valaki lábát!
Amúgy ez egy speciális kórház. A szervezethez tartozó emberekre érdekes mindig volt plusz ideje, de az egyéb betegek sokszor megnézetlenül háromszor-négyszer is visszajöhetek kontrollra.
Amúgy leírtam, hogy ha valakinek nincs helyén a szíve az "csak" többet tud ártani a tudásával mint.
Igen az új arisztokrácia. A diplomás, lassan szégyelli az ember a tanulmányait. Mert sok csoporttárs (ami rosszabb rengeteg kortárs) nulla tudásra kap diplomát.
Hogy valaki egy mai diplomától több munkára lenne képes, az önmagában hazugság. Az orvosok akik még tanulnak, ők képesek rá, hogy orvosok legyenek. Mert például orvoslátogató gyógyszer ügynökként, ártó emberként csak annyiban hatásosabb és egyben kártékonyabb mint egy nem orvos végzettségű, hogy szimpatikusabb az ügyfélnek.
Sok elképesztő és megalapozatlan dolgot lehet itt olvasni. Először meg kellene indokolni, mitől téves a XIX. századui idea (ha akkori). Másodszor azt kéne indokolni, mára miért évült el. Itt közbevetném: a kérdésfelvetés és kommentje önmagában ellentmondás. Ha az idea téves volt, hogyan évült el mára?
Harmadszor: vajon az ember értékét általában, vagy konkrét esetekre kell értelmezni? Mert az első esetben egy helyes, többé kevésbé objektív válasz van, a második esetben pedig annyi, ahány konkrét célt lehet megfogalmazni. Elég nyilvánvaló, hogy más tulajdonságok kellenek a leszúrt ember, a fuldokló, vagy éppen a szomjas ember kisegítésére (ha ugyan ez a jó cél).
A parttalan vita elkerülésére - a meggondolatlan válaszokon túl - mindenképpen először is meg kell adni, mit tekintünk az ember értékének. Ez a mértékrendszer, amiben mérünk. Ezután lehetséges összevetni a válaszokat, melyik magasabb értékű, azaz melyik van közelebb az igazsághoz. De addig?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!