Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tartósítószerek mennyire...

A tartósítószerek mennyire függenek össze a mai ember genetikájával? Mit tesz a szervezettel a tartósítószer? Tovább lent.

Figyelt kérdés
Tegnap előtt a biológia tanárom azt mondta hogy a tartósítószer valamilyen szinten beépül a szervezetbe és ezért néznek ki ma nagyon sokan 30 évesen is 20-21-nek meg 18 évesen 15-nek legalábbis vannak kutatók akik ezt állítják.Na meg a magasság régen a 182 a férfiaknál óriásinak számított manapság meg az a normális.Meg régen jó volt ha valaki 40 éves koráig élt , manapság meg 80 éves korukig is eléldegélnek az emberek.Vagy ez csak szimpla evolúció és semmi köze a tartósítószereknek meg a hasonló anyagoknak?
2011. nov. 19. 21:41
 1/10 anonim ***** válasza:

A tartósítószer vagy kemikália, ami "nem tesz túl jót hosszú távon", vagy természetes anyag, ami sok vizet nem zavar, de az a legbiztosabb, ha valaki tartósítószer nélkül készült ételeket fogyaszt, mert az biztos, hogy friss, hiszen nem állna el sokáig. Igazából nem nagyon kell félni tőle, az erre érzékenyeknél okozhat problémákat, de anyukám pl. a spenóttól van rosszul, pedig ha nem hallgatta mindenki kiskorában ezerszer, hogy az egészséges, akkor egyszer sem. (Még mi is. Pedog anyu rosszul van tőle. De egészséges, tehát mi együk meg.) Szóval az érzékeny gyomorúaknál bármi problémát okozhat.


Az, hogy a mai átlagmagasság nagyobb, mint régen, ahogy az átlagéletkor is nőtt, részben a jó közegészségügynek köszönhető (nem általános a tbc, lyukas fog miatt meghalni igen ritka), részben a javuló higéniás viszonyoknak, részben pedig az élelmiszerek elérhetőségének. Annyian nem éheznek ma, mint régebben. Ezért a "genetikai életkort" és a "genetikai magasságot" jó közelítéssel elérik az emberek (Magyarországon nem, de nézz meg egy jóléti északi társadalmat!). Ez nem evolúció, illetve a tudósok vitáznak rajta, egyelőre úgy tetszik, ez "csak" az ún. szekuláris trend. Vagyis a genetika nem változott, vagy nem változott olyan mértékben, hogy az szignifikáns legyen (nem kimutatható), csak a genetikailag meghatározott maximumot elérjük, és ott majd megállunk. (Állítólag Norvégiában ez be is következett. Vagy nem. Na ezen vitáznak most a tudósok.) A másik tábor szerint a szekuláris trend a kis léptékben megfigyelhető, egyre gyorsuló evolúciós trend, vagyis a globalizáció és egyéb szociális jelenségek miatt a genetikai háttér is változik: egyre tovább élünk genetikailag is, egyre magasabbak vagyunk genetikailag is, és emellett még ki is teljesedik ez, a környezeti hatás elhanyagolható. Ugyanis azért kisebbek az emberek, mint lehetnének, mert a környezet káros hatásai elnyomják a gének kedvező tulajdonságát. Pl. ha kis korodban voltál beteg, emlékszel, hogy utána hirtelen nőttél (kérdezd meg a szüleidet, ha nem emlékszel). Ilyenkor a betegség alatt nem változott a magasságod. Ha tartósan beteg lettél volna, elmaradsz a fejlődésben, és hiába lettél volna kosaras magasságú a génjeid alapján 160-at alig éred el. Helyből nagyon ismert példa csak a Harry Potter első része jut eszembe, ha olvastad, ott írja az írónő Harryről, hogy mivel gardóbban élt, elmaradt a kortársaitól, alacsony, fejletlen testű gyerek maradt. Na, ugyanez van itt is, csak globálisan: az emberek átlagosan jobb körülmények között élnek, ergó ki tudnak teljesedni a gének. Ez biztos. Az, hogy mellette még gének alapján is magasabbak vagyunk, az a kérdés.


A tartósítószerek és egyéb kemikáliák ebben a környezeti káros hatások részbe tartoznak. Sok vegyszer károsan hat a szereveztre, főleg a fejlődő szervezetre, nagyarányú pl. tartósítószer-terhelés visszavetheti a növekedést és az életkort. Azonban ezek a tartósítószerek az élelmiszert tartósítják, nem a szervezetet! Nem azért néz ki valaki 30 évesen 20-nak, mert sok tartósítószert evett, hanem mert van a botox-kezelés, és az csodákra képes. Illetve divat minél fiatalabb korban idősebbnek kinézni, és a smink egyre fiatalabb lányoknál terjed el, vagyis egy 11 éves úgy néz ki, mint egy 16. Az idősebbek meg fiatalabbnak akarnak kinézni, ugyanezért sminkelnek, hogy 20 évesen is 16-nak nézzenek ki.

Olyan tartósítószerről még nem hallotta, ami "beépült volna a szervezetbe" és valóban tartósítószerként működött volna. Persze van a vicc, hogy az alkohol (az egyik legkiválóbb tartósítószer) nagy mennyiségben fogyasztva tisztít, fertőtlenít, tartósít, szóval igyon mindenki (és mivel a sör olcsóbb, mint a benzin litere, igyál, ne vezess), meg Churchill is említette, hogy a hosszú élet titka "No sport", de ez extrém eset. A tartósítószereknek vagy nincs hatása, vagy nem kimutatható, vagy enyhén negatív (ha érzékeny valaki rá).

2011. nov. 19. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Van köze a tartósítószereknek, de nem így.


Evolócióhoz nincs semmi.


A magasságot annak köszönhetjük, hogy a legtöbben manapság közel sem éheznek úgy, mint régen, sokkalta egészségesebben táplálkoznak, a szervezet megkap minden tápanyagot, és van elég fölös erőforrása arra, hogy növekedjen (régen erre kevesebb lehetőség volt, mert a kaja kevés is volt, és pocsék is volt).


Az életkor pedig azért növekedett meg, mert jobban táplálkozunk (lásd fenn) illetve sokkal jobb az orvosi ellátás (régen hasraütés volt a diagnózis, és a legjobb gyógymód sokszor az volt, ha hagyták a beteget meghalni, mert pl a rossz vér kieresztése rengeteg pácienst megölt, mégis bevett gyakorlat volt). Manapság hála a gyógyszereknek rengeteg olyan betegséget gond és probléma nélkül túlélünk, ami régen alapból halálos volt.


A kinézetet pedig szintén a modern iparnak köszönhetjük: vigyázhatunk a bőrünkre, ápolhatjuk, megfelelően táplálkozunk, nem egész nap kinn vagyunk a napon, esőben, hóban, szélben. Egyszerűen a legtöbb ember alig-alig találkozik a természettel, nincs, ami kikezdje a bőrét.

2011. nov. 19. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A tartósító és egyéb szereknek, a mű kajáknak,tápszereknek lehet egészség károsító hatása. Ma nagyon sok kisgyerek allergiás valamilyen ételre,míg 30 évvel ezelőtt ételallergiáról nem is hallottak.

De sem a magassággal kapcsolatban,sem a korai halál nincs igaza a tanárodnak.

Régen is voltak magas emberek,nem is kevesen. Inkább ma halnak meg többen fiatalon,mint régen.

2011. nov. 19. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
30 éves nők nem használnak botoxot.Nézzük édesanyámat , ő 42 éves , 175 magas és rácai nincsenek , teljesen sima az arca csak ránc kezdemények vannak de sem szarkalábak meg sem egyebek.
2011. nov. 19. 22:11
 5/10 anonim válasza:
A sok tartósítószer valóban beleépül a szervezetedbe, és a mai világban már a halál beállta után tovább bírja a test, hogy ne kezdjen el bomlani, mint régen. Ezt énis a biosz tanáromtól hallottam.
2011. nov. 19. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"30 éves nők nem használnak botoxot.Nézzük édesanyámat , ő 42 éves , 175 magas és rácai nincsenek , teljesen sima az arca csak ránc kezdemények vannak de sem szarkalábak meg sem egyebek."


A botoxot példaként mondtam. Nézz szét egyszer édesanyád polcán a fürdőszobában, nappali krém, éjjeli krém, ránctalanító, szemkörnyékápoló, bőrradír, bőrpuhító, zsírtalanító, tonizáló, tonik, ráncfeltöltő, ilyen krém, olyan krém... valamit ő is biztosan használ. Ha két reklámblokkot megnézel, te is rájössz, hogy millió és egy kence van, amivel "megakadályozható az öregedés", vagy eltüntethetőek a jelei. Régen olyan sok lehetőség nem volt, aki megtehette, az tejfölt használt (amúgy kiváló), meg vizelettel kezelte az arcát, más nem igazán használt (az iszappakolás nem létezett, sem a növények, pl. uborka - ez is csak a modern kozmetikai iparral terjedt el). Ne becsüld le a kozmetikai ipar szerepét.

2011. nov. 20. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Hát igen vannak neki ilyen kencéi , nappali-éjszakai , hidratáló , szem ránckrém meg havonta jár kozmetikushoz.Ja igen meg nincs káros szenvedélye.
2011. nov. 20. 10:08
 8/10 anonim ***** válasza:

Nézz meg egy 42 éves cigányasszonyt valami putriba. 3 foga van (az is fáj!) és úgy néz ki, mint nagyanyád és egy 5000 éves egyiptomi múmia keveréke.


Anyukád a környezetének és a lehetőségeinek köszönheti, hogy nem ráncos.

2011. nov. 20. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
én úgy tudtam tartósítószerekkel teli ételek hízlalnak és ennyi.
2012. febr. 5. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A tartósító szernek semmi köze a étel tápanyag tartalmához.


Attól hízol, ha többet tápanyagot viszel be, mint amennyit felhasználsz. Ekkor a szervezet elraktározza. Ha a világ legegészségesebb kajájából eszel többet, attól is hízni fogsz. Ennyi, és nem több.

2012. febr. 5. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!