Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A saját telkemen belül hivatal...

A saját telkemen belül hivatalosan milyen magasságig "használhatom" a légteret?

Figyelt kérdés
Pl csinálok egy repülő masinát, azzal milyen magasra repülhetek fel, vagy bármilyen repülő eszközt, mondjuk egy nagy héliumos ballont, amivel fotózni szeretném a házunk táját??
2011. nov. 17. 13:07
 1/7 anonim ***** válasza:
57%
Én úgy tudom hogy alapesetben 2000 méterig nincs bejelentési kötelezettség. Nem szabad elfelejteni, hogy ez mozgó légijárművek bejelentési kötelezettsége, lehet hogy az "állandó" légtérfoglalás más korlátozásokkal van terhelve. Amúgy a telek földrajzi helyzete sem mindegy, vannak tiltott légterek. Szerintem önkormányzat a megmondhatója a pontos adatoknak...
2011. nov. 17. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Miért írsz baromságot, méghogy olyan magasan... 20m-nél magassab pózna, vagy toronyantenna már ép.eng. köteles!
2011. nov. 17. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Shai-Hulud ***** válasza:
76%

Bocs, csak pontosítom az utolsó hozzászólást:

Tetőgerinc felett 3 méter, szabadon (kertben) álló építmény, vagy oszlop esetén 6 méter az engedélyezett magasság - és bizony a kisrepülőgépek miatt. (Még akkor is, ha "nem szoktak" arra ilyenek járni.)


Úgyhogy a légteret csak eddig a magasságig használhatod szabadon, ezen túl engedélyköteles minden dolog. (LRI azaz Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság hatásköre.)


Pedro

2011. nov. 17. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Az oké, hogy az épületekhez kell engedély, de ahogy a kérdező is írta, repülő masinát épít, az meg nem épület, nem áll ott a nap minden órájában. Én is próbálkoztam repülő szerkezet építésével, pulzáló hajtómű hajtaná, de nem elég nagy a tolóereje, ahhoz hogy biztonságosan tudjam irányítani, ne essen át stb... Az elején elkezdtem utánanézni annak, hogy milyen engedélyek kellenének hozzá, de a repülési engedély után abbahagytam a keresést, mert elképesztően sok pénzbe kerül. A magasság téma meg elég érdekes, persze utasszállítóval nem repkedhetsz össze-vissza, de ha olyan szigorú engedélyek kellenének hozzá, akkor ezzel az erővel az ejtőernyősöket is meg lehetne büntetni. Ultra könnyűvel (sárkányrepülő és hasonló gépek) egy ismerősöm szokott repkedni, nincs repülési engedélye sem és még senki nem szólt érte hogy baj lenne.
2011. nov. 17. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Röviden: Engedély néklül egyáltalán nem használhatod a légteret.

Az 1995. évi XCVII. Törvény a légiközlekedésről… [2], többszörösen módosított, 2007. I. 28-tól hatályos változat 6. § (5) pont kimondja, hogy: „A légiközlekedési hatóság, az állami célú légi közlekedéssel összefüggő feladatok tekintetében a katonai légügyi hatóság engedélyével repülhet a magyar légtérben az a légi jármű, amely vezető nélküli repülésre alkalmas, továbbá a jogszabályban meghatározott repülőmodell, illetve repülőeszköz.” [2].


Ha van engedélyed:


A nem ellenőrzött légterek további meghatározása az [7] 26/2007.(III.3.) GKM-HM-KvVM együttes rendelet 1. számú mellékletében található. A nem ellenőrzött légterek osztályba sorolása „F” és „G”.

Az „F” osztály 1200 m – 2900 m magasságig terjedő nem ellenőrzött légtereket jelenti, amelyben műszeres repülés (IFR – Instrument Flight Rules) és vizuális repülés (VFR – Visual Flight Rules) is lehetséges. A repüléshez légiforgalmi irányító (ATC – Air Traffic Control) engedély nem szükséges. Vizuális repülés esetén a látási viszonyokat 5 km vízszintes, valamint a felhőktől 1500 m vízszintes és 300 m függőleges távolságban adják meg.

A „G” osztály az 1200 m magasságig terjedő nem ellenőrzött légtereket jelöli, ahol kizárólag a vizuális tájékozódás (VFR) használható. A vízszintes látásra 5 km, kis sebességű repülőgépek esetén 1500 m, helikopter és légballon számára pedig legalább 750 m távolságot írnak elő. A repülés a felhőkön kívül, a föld vagy vízfelszín látása mellett engedélyezett. A repüléshez légiforgalmi irányító (ATC) engedély nem szükséges. Az „F” és a „G” jelű légtérben a maximális megengedett repülési sebesség 460 km/h.

2011. nov. 17. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
És haaaaaa égigérő paszulyt akarok ültetni?
2011. nov. 17. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi. Akkor mondjuk egy RC repülő is engedélyköteles? Ha pl én 1-2 km-es magasságban szeretnék vele légifotózni, akkor már azt is be kell jelentenem és engedélyt kérnem rá? VAgy az RC repülőt (hobbirepülőgép, vagy helikopter) milyen magasságig használhatom??
2011. nov. 17. 18:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!