Lehetséges, hogy mi vagyunk az elsők a galaxisban?
Nem biztos, hogy az elsők vagyunk, és az sem, hogy az egyetlenek. Akárhány technikai civilizáció létezhet a térben, de időben nem valószínű, hogy találkozunk velük. Ismerni kellene, hogy átlagosan egy technikai civilizáció mennyi idő alatt pusztítja el magát, éli fel az erőforrásait, így közelebbi képet kaphatnánk arról, hogy statisztikailag mennyi az esélye, hogy még egy civilizáció él velünk ebben az időben.
Amúgy (forrás: wiki) olvastam, hogy tudósok vizsgálták számos változó mentén faktoranalízissel, hogy mennyi esélye lehet még egy ilyen civilizáció felbukkanásának, mint mi. És bármennyi változót szerepeltettek az egyenletben, 1-hez mindig nagyon közelített (1=100%) az eredmény. Szóval legalább 1 ilyen szintre eljutott életforma létezik, mint mi, csak kérdés, hogy időben mikor.
Az, hogy nem kapunk választ a rádiohullámokra csupán annyi a magyarázata, hogy azok a hullámok még a naprendszerből se jutnak ki, annyira szétszóródnak.
Ettől függetlenül akár lehetünk elsők.
Lehetséges, csak éppen irtózatosan kicsi rá az esély.
Amúgy azért nem találkoztunk intelligenciával, mert baromi csekély az esélye annak, hogy találkozzunk.
Az űr irtózatosan nagy, és mi hihetetlen kicsi porszem vagyunk a semmiben.
A Földről leadott rádiójelek legtöbbje a a Mars vonaláig nem jut el, nemhogy a csillagközi térbe. (itt értem a rádióadásokat, TV, műholdas kommunikáció). Nagyon erős jel kell ahhoz, hogy a naprendszeren kívülre tudjunk jelet küldeni.
Kb 1960 óta van elég fejlett rádiótechnika, hogy észlelhető erősségű jelet tudjunk az űrbe küldeni. (Tehát olyat, ami elüt a háttérzajtól) Viszont ez a jel nagy-nagyon keskeny sávban sugározható csak. És maximum olyan 40 fényéves sugarú körben észlelhették volna csak.
Most képzeld el, hogy a Föld lapos. Te megállsz az atlanti-óceán partján, és egy lézersugárral megpróbálsz a Sziklás-hegységben egy esőcseppet eltalálni. Egyrészt, tipped sincs, hogy van-e ott valaki. Sőt, abban sem vagy biztos, hogy eltalálsz-e valamit. Arról nem is beszélve, azt sem tudod, hogy az ott lévő esőcseppek közül melyikre kéne céloznod.
A jel, amit ma kiküldünk, legjobb esetben 8 év múlva éri el a legközelebbi csillagot. Ahol mai ismereteink szerint valószinűleg nincs is élet, mert egy eléggé instabil kettős rendszer.
A másik meg: az emberiség mondjuk 50 éve képes érzékelni a rádiójeleket. Szerinted mekkora az esély, hogy pont ebben, a hihetetlen kicsi időintervallumban ér ide a rádiójel? Eléggé esélyes, hogyha a "környéken", vagyis olyan 50-100 fényév sugarú körben van élet, nem pont most jutott eszükbe, hogy rádiójeleket küldjenek, pláne ehhez a csillaghoz. És annak a jelnek el is kell találnia a Földet, ami szintén nem egy egyszerű feladat...
Jó, de olvastam olyanról, hogy nemsokára átállunk a digitális jelekre és nem fogunk rádiójeleket sugározni. Akkor tegyük fel, hogy egy civilizáció kb. 75-100 évet rádiózik.
És ha mégis találunk - bár nem tudom hogy - egy velünk kb. egy "szinten" lévő idegen fajt, akkor mire odaérne az üzenet már nem is biztos, hogy használnak rádióhullámokat, így van értelme?
Így milyen kis esély van arra, hogy korokban eltérő civilizációk kommunikáljanak? Mi az esélye, hogy egy nálunk évezredekkel fejlettebb faj, majd sz.aros rádióhullámokkal kommunikál az űr végtelennek tűnő távjain keresztűl?
Bocs, így akartam:
Jó, de olvastam olyanról, hogy nemsokára átállunk a digitális jelekre és nem fogunk rádiójeleket sugározni. Akkor tegyük fel, hogy egy civilizáció kb. 75-100 évet rádiózik.
Így milyen kis esély van arra, hogy korokban eltérő civilizációk kommunikáljanak?
És ha mégis találunk - bár nem tudom hogy - egy velünk kb. egy "szinten" lévő idegen fajt, akkor mire odaérne az üzenet már nem is biztos, hogy használnak rádióhullámokat, így van értelme?
Mi az esélye, hogy egy nálunk évezredekkel fejlettebb faj, majd sz.aros rádióhullámokkal kommunikál az űr végtelennek tűnő távjain keresztűl?
Biztosan nem vagyunk az elsők!
Én azt mondom ,hogy ha vannak nálunk fejlettebb civilizációk akkor messziről elkerülik a földet hiszen ,ha idejönnek akkor valószínüleg az emberiség nem tudná kezelni azt a tényt ,hogy fejlettebb lények is vannak nálunk.Másrészt pedig ,ha idejönnek az emberiség úgyis mindenből fegyvert kovácsolna.És mivel a fejlett fegyverek hatalommal járnak így a földi létformák egymás ellen fordítanák a technikát.Ameddig ez így van addig valószínüleg soha nem fognak kapcsolatba lépni velünk a fejlettebb civilizációk.
Legalábbis szerintem.Persze meglepő lenne ,ha mi lennénk az elsők akik ezt elérték.Viszont azt sem kívánom ,hogy mi emberek egy fejletlenebb civilizációt találjunk mert ahogy ismerem az embereket a gyengébbeket kihasználná.Pl Amerikában,és sok helyen régen a rabszolgaság a fekete bőrű emberekkel szemben.
Szerintem 1 kizsákmányoló faj lennénk aki bolha módjára akaszkodik 1 bolygóra elveszi minden forrását és továbbál:S
Elenyészően kevés :) Már most is kezdünk külöböző, kvantum szinten létező hullámokat megismerni. Nem túl esélyes, hogy több ezer év múlva is rádióhullámokat használnánk, mint ahogy valószinű más faj is áttérne megbízhatóbb jelekre. Sajnos rengeteg háttérzaj forrás van (egy kisebb parabolával még a Jupiter rádiósugárzását is lehet fogni) így a rádiójelek világűrben nem éppen megbízhatóak. Ilyen apró, földi léptékben igen, de messzebb már nem annyira. Már naprendszeren belül is rendkívül pontos célzás és beállítás kell ahhoz, hogy sikerüljön jelet küldeni egyik bolygóról a másikra (és később, ha emberi kolóniák lesznek mindenhol, még nehezebb lesz), a csillagközi kommunikációra pedig a rádiójelek alkalmatlanok. (Már csak a távolság miatt is. A legközelebbi csillagot 8 és fél év alatt érné el a jel! Mi értelme egy üzenetnek, ami egy emberi élet tizede múlva éri el a címzetett?
És a mi technikai szintünkön nem ismerünk egyelőre mást, de eléggé esélyes, hogy létezik.
"A jel, amit ma kiküldünk, legjobb esetben 8 év múlva éri el a legközelebbi csillagot...."
Helyesen:
A jel, amit ma kiküldünk, legjobb esetben 4.22 év múlva éri el a legközelebbi csillagot....
maci
"A jel, amit ma kiküldünk, legjobb esetben 8 év múlva éri el a legközelebbi csillagot...."
Még helyesebben:
"A jel, amit ma kiküldünk, nagyjából 8,5 perc alatt éri el a legközelebbi csillagot."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!