Mi az a kilencedik kromoszoma?
Az embereknek 23 pár kromoszómájuk van, melyek osztódó sejtekben jól láthatóak. Ha megállítjuk a sejteket az osztódásban kolhicinnel és kipreparáljuk a kromoszómákat belőlük, akkor szépen nagyság szerinti sorba rendezhetjük őket. Az első kromoszómapár a legnagyobb, a 22. a legkisebb, a 23. pár az XX vagy XY. A 9. kromoszóma a kilencedik a sorban.
Erre voltál kíváncsi?
igen es koszi!
es meg pontosaban mi is az a kromoszoma?
mert ebbol kene valami dogat irjak
Hát interneten elég sokmindent találhatsz róla, nézelődj! :) (ez nem lerázás, hanem csak annyi, hogy nem írom meg a kiselőadásodat, házidolgozatodat helyetted)
Egy dolgot azért tisztázok, mielőtt belekavarodsz:
Minden (eukarióta) sejtnek van sejtmagja. A sejtmag nyugalmi állapotban kitekert DNS-t tartalmaz, róla fehérjeátírás törénik. Így, kitekerve jobban hozzáférnek a fehérjék, hogy átírják mRNS-sé (ez kerül a riboszómákra, ez alapján jön létre a fehérje). Azonban osztódáskor a könnyebb kezelhetőség miatt többszörösen feltekeredik különféle fehérjékre (hisztonokra), ekkor látható a kromoszóma formája. Képzelj el két-két piros, sárga és kék hosszú fonalat. Ha le vannak tekerve és egymásba vannak gabalyodva, szinte lehetetlen ketté szedni őket színek alapján. Viszont ha fel vannak tekrve, ahogy a boltban is árulják őket, akkor könnyen ketté szedned őket szín szerint (1 piros + 1 sárga + 1 kék egy csoportba, ahogy az anyai-apai kromoszómák szétválnak osztódás során). Viszont feltekerve az életben nem lesz belőlük kötött pulcsi, azt csak széttekerve köthet belőlük bárki. :)
A kromoszómák tehát feltekert DNS szálak. Egy-egy DNS szál több száz gént (egy gén egy fehérjét kódoló DNS-szakasz) tartalmaz. Így egy-egy kromoszómán is sok gén van (hiszen őket, mint mondtam, DNS alkotja). Mivel a kromoszómák sejtosztódáskor keletkeznek, a DNS állomány meg van kettőzve. Egy kromoszóma (X alakú) két (testvér-)kromatídából áll (az X két szára > és <). Ezek egymás másolatai, osztódáskor ezek válnak el egymástól. A kromoszómák azért vannak párokban, mert a pár egyik tagja az anyai, a másik tagja az apai eredetű kromoszóma. Mivel mindenből van egy apai és egy anyai eredetű, ezért az ember diploid, azaz kromoszómakészlete 2n. Az élőlény teljes génkészletét genomnak nevezik. Mitózis a számtartó osztódás, meiózis az ivarsejteket létrehozó számfelező osztódás.
Ezeket kiindulási alapként írtam le, és "fogalomtárként", hogy ne zavarodj bele a szakszavakba. Amiknek szerintem utána kellene nézned:
- kromoszóma felépítése (hiszton, centromer, szatelitek, stb.),
- sejtciklus (G0, S, G1 és M fázis), sejtosztódás (mitózis, meiózis),
- 9. kromoszómához köthető betegségek, azok tünetei (gondolom ezért kérdezted pont a 9. kromoszómát, mert erről kell írnod), esetleg a betegségek kialakulásának mechanizmusa
Illetve mindegyikből annyit, amennyit tanultatok. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!