Ketten ülnek ugyanazon a vonaton, egyikük sem hazudik soha. Egyikük azt mondja: "Megáll a vonat! "; a másik azt mondja: "Indul a vonat! ". Hogyan lehetséges ez?
Egymással szemben ülnek, és velük párhuzamosan halad egy vonat egyenletes sebességgel, mégpedig kezdetben ugyanazzal a sebességgel amivel ők is haladnak. Amikor a vonatjuk lassulni kezd, látszólag a mellettük lévő másik vonat (tartva a korábbi sebességét) egyre inkább elhalad mellőlük. Ekkor a menetiránynak háttal ülő azt érzékeli hogy a mellettük lévő vonat "lemarad", azaz, mintha ők indulnak el arra amerre ő végül is néz (és az érzékelt gyorsulás is ennek megfelelő...). A menetirányban ülő pedig azt érzi hogy lassulnak, és ezt támasztja alá a látvány is hiszen a mellettük lévő vonat (tartva a sebességét) egyre inkább elmegy mellőlük.
Ez a megoldás azért sántít, mert nem tudjuk a vonatozók korábbi tapasztalásait. (Ugye akár tudhatták, hogy eleve mozognak, így a megoldás csak akkor megoldás, ha fogalmuk sincs a leírás előtti állapotról)
maci
Én írtam az alakulós választ.
Amelyikben ülnek előrefele, másik másik irányba indul.
(de már végig se tudom gondolni így estefele, lehet pont fordítva,hogy ök hátrafele mennek, másik meg másik irányba.)
Ui.:De ha nem tudom meg a választ, akkor holnap felülök egy vonatra! Azaz keresek társat, hogy ketten üljünk, és leírom mi volt a tapasztalat.
Egyszerű a helyzet megoldása. :D
Mivel a Tanár nem említette, hogy időbeli koincidenciűrol van szó, ki kell rógni és másikat kell felvenni. Egyszakosat, mert azok jobban értenek a fizikához.
Kiss Tamás Zoltán
Az egyszakosok szakértelmével kapcsolatban egyetértek (magam is egyszakos vagyok), de mint említettem, vegyük úgy, h a kijelentések egyazon helyen, egyazon időben, és ugyanazzal tárggyal kapcsolatosak - természetesen a nézőpont különbség a lényeg, éppen a szituációs-értelmezés a lényeg benne.
Erre én is gondoltam hogy a kérdés feltevője hazudik, de ez azért nem jó megoldás, mert ez a feladat szövege, a feladat nem hazudhat, mert akkor nem lenne feladat! Ilyen alapon a legbonyolultabb integrálási feladatokat is meg lehetne oldani úgy hogy: a megoldás: a kérdés feltevője hazudik, és nem is a feladatra kíváncsi hanem arra, hogy mennyi 5+5 :P
Nade, a kedves kérdező szerintem mostmár megadhatná a választ, hogy ő mire gondolt :)
Ez az egymással szemben ülősdi azért nem tetszik nekem, mert - bár nem írja a feladat -, de feltételezem, hogy a két ember nem hülye, szóval nem ahhoz viszonyítanak hogy merre néznek... ilyen alapon felszállok egy buszra, leülök menetiránynak háttal, és bepánikolok hogy 3 megállót tolatott a busz? :P
Nyilván nem, mert ugyanazt a gyorsulást (lassulást) érzékelik, és az egyik mégis lassításnak tudja be, amíg a másik gyorsításnak! Ez csak úgy lehetséges ha ellentétes menetirányt feltételeznek...
maci
23:34
Te nyugodtan értheted úgy is, h jelen esetben nem hazudnak...:)))
10:27
Azt tételezel fel, amit akarsz, de ez nincs a kikötések között, tehát ha ezzel véled értelmezhetőnek a szitut, OK.
(Bár sztem itt ésszerűbb, ha olyan átmeneti állapotot tételezünk fel, aminek az értelmezése is átmeneti, vagyis bizonyos feltételek, amelyek a fenti helyzetben az egymásnak ellentmondó kijelentéseket az észlelők szempontjából jogossá teszi, csak nagyon rövid ideig állnak fenn.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!