Mi a különbség egy foszforeszkáló és egy fluoreszkáló anyag között?
Fluoreszkálót válassz! :D de az is akkor világít ha előtte kap energiát a feltöltődésre. ugyanis lumineszkáló körömbigyóról még nem hallottam, persze lehet, hogy van.
Pl. a szentjánosbogár is lumineszkál. :D
Sajnos több ellentmondás is van a válaszok között, ezért nem tudom, melyiket vehetem jó válasznak. :(
Ha a boltban veszek olyan műanyag kavicsot, amit ha előtte fényre teszek, akkor a sötétben világít egy ideig, de nem egész éjszaka, az mit csinál? Fluoreszkál vagy foszforeszkál?
Utolsó vagyok.
Wikiből kikerestem a választ.
Tehát fluoreszkálás az, amikor ha uv fénnyel megvilágítanak valamit, és akkor fényes, feltűnő színt ver vissza, pl. diszkóban fehér ruha, neonzöld, neonsárga cucc, neonhal, ásványok. Ezzel mutatják ki a vérfoltokat is a nyomozók. Csak addig világítanak, amíg uv fényt kapnak, de nem halványul a fényük idővel sem.
Foszforeszkálás az, amikor fénnyel feltöltődik egy anyag (világító műanyag csillagok, medálok, talán az óra lapja is), és bizonyos ideig ezt a fényt kibocsátja a sötétben. Nem kell uv fénnyel megvilágítani (ha megvilágítják, akkor is fénylik), "magától" bocsátja ki. De csak egy rövidebb ideig, utána abbahagyja, megint fénnyel kell tölteni, hogy a sötétben világítson.
Ja, és van egy harmadik, amikor kémiai kölcsönhatás miatt világít valami a sötétben, ezek a világító rudak, vagy a luminollal a biológiai foltok kimutatása pl., ez a kemiluminesztencia. A fluoreszkálás és foszforeszkálás gyűjtőneve a luminencia.
Kémiai, azaz kemilumnencia: [link]
Még annyit hozzátennék, hogy az órák számlapja a kettő közül bármelyikbe tartozhat.
Régen kizárólag fluoreszkáltak, mert a festékben Rádium 226 (sugárzó anyag) biztosította az energiát folyamatosan, amit egy másik hozzákevert anyag elnyelt és fény formájában kibocsátott. Ez kb. 10 évig világított függetlenül attól, hogy érte-e fény, majd a radioaktív izotóp egyre vesztett az erejéből (aktivitásából) és végül teljesen elhalványodott, nem világított többet. Ugyanilyen elven működő órát ma is árulnak (szintén radioaktív), de már nem Rádium, hanem a kevésbé veszélyes Trícium biztosítja a számlapon az energiát.
A mai órák legtöbbje viszont nem használ semmi sugárzó anyagot és nem is fluoreszkál, hanem foszforeszkál, mert olyan festékeket alkalmaznak bennük, ami megvilágítás után intenzíven, de rövid ideig világít, leadja a tárolt energiát, de ez csak pár percig, jobb óráknál fél óráig látható, utána újból fényre kell vinni ahhoz, hogy ismét világítson. A legnagyobb ilyen gyártó a Superluminova, többféle színben világító festékkel látják el az óraipart.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!