Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Történelem! 6. -os anyag! Mi...

Történelem! 6. -os anyag! Mi a közös/különbség a falusi és a városi templom között?

Figyelt kérdés
Feleltem, és ilyet kérdezett, pedig nincs is ilyen a könyvben.:D
2011. okt. 24. 15:22
 1/7 anonim ***** válasza:

1.azt nem hiszem hogy nincs benne

nem kérdeznek olyat se dolgozatban se háziként ami nincs benne

2. azzal iszonyat sokat mondasz hogy 6.os

ókori- középkori vagy milyen?

ennyire erővel már úgy is hamarabb kapsz választ ha beütöd a googleba hogy *középkor (pl. vagy nem tudom holjártok) városi templomok ha ez meg van kijegyzeteled utána ugyanígy a falusival is

2011. okt. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Főként attól kérdeztem, aki 6- os, mert ő tudja. Aki ért a történelemhez, az meg azt is tudja, hogy a hatodikos anyag a középkor.(Nincs a könyvben. Nem vagyok annyira hülye, hogy ne vegyem észre, ha ötször elolvasom.)
2011. okt. 27. 16:28
 3/7 A kérdező kommentje:
"ennyire erővel". Értelmes vagy!
2011. okt. 27. 16:30
 4/7 anonim ***** válasza:

miért? megértetted...

amúgy én abba biztos vagyok hogy benne van

de amúgy ennyi idő után tényleg meg bírtad volna neten is keresni

2011. okt. 27. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
annyira nem érdekel, hogy keresgéljek. Csak kíváncsi vagyok.
2011. okt. 27. 16:47
 6/7 anonim ***** válasza:

A templomok voltak a falu központi, legjelentősebb, legkiemelkedőbb, legtekintélyesebb épületei.Minden templomnak volt védőszentje, akinek képét a főoltáron kifaragták, vagy lefestették, s akinek emléknapját évente megünnepelték (ezt nevezik búcsúnak).Gyakran több oltárt és mellékkápolnát is kialakítottak. A templomok falait belülről többnyire falképekkel díszítették, amelyek gyakran képregényszerûen ábrázoltak bizonyos bibliai jelenetsorokat, ill. a szentek életét. A falvak többnyire írástudatlan hívei a képek, szobrok segítségével ismerhették meg a keresztény hit alapjait, a bibliai történeteket, egyes szentek életét.

A templomokat fallal vették körbe, s a falon belüli temetőbe kellett minden tisztességes keresztény embernek temetkezni. A templom, mint a falu legjelentősebb épülete, s egyben szent hely, a falu népének végső menedéke lett ellenséges támadás (háború) esetén. A templomot övező kerítőfalon belül, majd a templomba húzódva védekeztek a lakosok (egyes templomokat erődített fallal is körülvettek). Természetesen nagyobb támadó csapatok (pl. a tatárok, majd a törökök) ellenében egy-egy templomot nem lehetett sikerrel megvédelmezni.

Az egyes falvak templomai között jelentős különbségek voltak, nemcsak nagyság tekintetében, hanem a művészi színvonal tekintetében is. Voltak olyan birtokosok (akik egyben a templom kegyurai is), akik arra törekedtek, hogy minél szebb, minél pompásabb templomot emeljenek. Különösen abban az esetben, ha (az idővel városi rangot kapó) faluban (vagy mellette) volt a földesúri vár, várkastély (rezidencia). A falusi templomok művészi szintjét természetesen jóval meghaladták a kolostortemplomok. Gyakorta az elpusztult kolostor megmaradt (helyreállított) egyháza lett egy-egy falu plébániatemploma. Sajnos a városi templomokról nem vettük ilyen részletes anyagot.

2011. okt. 27. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
THX
2011. okt. 28. 13:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!