Mi a különbség egy foszforeszkáló és egy fluoreszkáló anyag között?
Igen, mindkettő világíthat és a kettő rokon fogalom.
A fluoreszkálás abban áll, hogy egyes hideg testek fotonokat nyelnek el, amelyeket utána nagyobb frekvenciájú, tehát kisebb enegriájú fény formájában kisugároznak. Az elnyelt fény lehet akár az ibolyán túli tartományban is, de a kisugározott már látható tartomány. Az elnyelt és kisugárzott fény energiakülönbsége magában az anyagban jelentkezhet molekuláris elfordulásként, rezgésként vagy hőként is.
A foszforeszkálás egy specifikus típusa a fotolumineszcenciának. Ennek során egy hideg tárgy azt a fényt sugározza ki, amit elraktározott de nem azonnal, mint a fluoreszkálás esetében, hanem a kisugárzás elhúzódhat akár órákig is.
Ha ennél többre vagy kiváncsi, azt már a kvantum mechanikánál keresd. :)
A foszforeszkálást használják mindenben, ami a sötétben "magától" világít: óra, karácsonyfadísz, stb. Persze akkor, ha előtte valami megvilágította.
A fluoreszkálást pl. fénycsövekben használják.
bár végülis már leírták, de azért talán érthetőbben:
foszforeszkálás:
az anyag önmagában képes energiát elraktározni és azt "felélve" fényt kibocsátani magából. A töltéstől és anyagtól függően adott ideig működik.
Fluoreszkálás:
Az anyag külső hatásra (pl. UVfény) fényt bocsát ki magából, a hatás csak addig tart, amíg a külső hatás.
Megjegyzés:
-Régebben az órák világitó számlapja is fluoreszkáló anyagból volt, amit gyengén rádióaktív anyaggal elegyítettek, ez biztosította a folyamatos "külső" hatást, amitől az anyag világítani tudott. Ezeket nem kellett "tölteni".
A macskaszem jellemzően egyik sem, csak egy nagy fényvisszaverő képességű anyag/felület.
Fontos még, hogy a fluoreszkálás kisebb energiájú (kisebb frekvenciájú, nagyobb hullámhosszú) fényt ad vissza, mint a gerjesztés.
"egyes hideg testek fotonokat nyelnek el, amelyeket utána nagyobb frekvenciájú, tehát kisebb enegriájú fény formájában kisugároznak"
Na ez a mondat így nem igaz, mivel ha az elnyelt fotonokat nagyobb frekvenciájú fényként sugározza ki, akkor az energiájának is nőnie kell: E=h*f, képlet szerint (ahol h a Planck állandó:6,62*10 a -34-diken Js, f pedig a fény frekvenciája) ha a frekvencia nő, akkor a kisugárzott foton energiája is nő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!